JURAJ SMATANA VS. EDUARD CHMELÁR

0
2159

Juraj Smatana (1.10.2017 9:27) :
V španielskych médiách sa objavujú špekulácie (zdôrazňujem – špekulácie, hypotézy), že tisíce urien pre katalánske referendum boli dovezené z Ruska a Srbska. Podpora Kremľa pre akékoľvek štiepenie EÚ je dlhodobo známa, ale môže to byť propaganda španielskej strany, ktorá sa proti referendu v Katalánsku stavia veľmi agresívne, čo sa jej môže vypomstiť. http://www.elconfidencialdigital.com

Juraj Smatana (1.10.2017 10:30) :
Španielsky denník El País popisuje niekoľko rozvratných operácií Moskvy vo veci katalánskeho separatizmu.
– Ruský hacker Piotr Levašov je vyšetrovaný FBI za účasť na kyberšpionáži počas prezidentskej kampane v USA
– Levašov bol zatknutý v apríli v katalánskej Barcelone
– V Barcelone bol tiež zatknutý ďalší ruský hacker, Stanislav Lisov, kvôli bankovým podvodom
– Španielsky súd sa rozhodol vydať ho do USA za zločiny nezákonného spolčovania za účelom podvodu elektronickými prostriedkami
– Spojenie medzi Levašovom a Lisovom? Oboch obhajuje advokát Alexander Ionov
– Alexander Ionov sa v španielskym médiách prezentuje ako viceprezident Ruskej kancelárie pre ochranu ľudských práv
– Alexander Ionov je súčasne vodcom antiglobalizačného hnutia, ktoré v Moskve v roku 2016 zorganizovalo dva samity separatistických strán z celého sveta. Nešlo o oficiálne kongresy organizovaný Kremľom, ale jeden sa konal v zariadeniach ruskej vlády a druhý získal verejné finančné prostriedky vo výške 49 000 eur.
– Na tieto kongresy bola pozvaná CUP – katalánska separatistická strana, a delegácia Solidaritat Catalana bola v Moskve zastúpená Enricom Folchom, ktorý pravidelne vystupuje v ruských médiách.
UPOZORNENIE PRE TROLLOV: Ani El País, ani ja osobne netvrdíme, že Kremeľ vytvoril alebo vymyslel problém medzi Katalánskom a zvyškom Španielska. Kremeľ „len“ zasahuje do existujúceho problému spôsobom, od ktorého si sľubuje oslabenie jedného zo svojich hlavných terčov – jednotnej EÚ. Od oslabenia jednotnej EÚ si Moskva sľubuje zvýšenie relatívnej váhy Ruska v Európe, pretože ruské pokusy o ekonomické a vojenské vyrovnanie sa EÚ/NATO skončili zúfalými neúspechmi.
https://politica.elpais.com

Eduard Chmelár (1.10.2017 16:56) :
Moje myšlienky sa dnes upínajú k ťažko skúšanému katalánskemu ľudu, ktoré je vystavené absolútne neopodstatnenému brutálnemu teroru španielskej vlády. Snaha Madridu zabrániť hlasovaniu o nezávislosti Katalánska silou je v demokratickej spoločnosti nielen neprijateľná, ale aj mimoriadne hlúpa, lebo dnešné násilie ešte viac vzdiali Barcelonu od Španielska. Záujem o hlasovanie je totiž mimoriadne vysoký, a to nielen na strane prívržencov nezávislosti, ale aj odporcov. Ak by Madrid nepovolal ozbrojené zložky, odtrhnutie Katalánska by pravdepodobne neprešlo (za bolo podľa posledného prieskumu len 41 percent obyvateľov), no brutalita španielskej polície Kataláncov zjednotila. To, čo sa v týchto chvíľach odohráva v uliciach Barcelony, je jednoducho škandál, na ktorý by mala reagovať celá Európa. Polícia strieľa do pokojných demonštrantov gumovými projektilmi, mláti dokonca hasičov, ktorí sa rozhodli vlastnými telami chrániť demonštrantov, rozbíja volebné miestnosti a ľudí, ktorí z nej nechcú odísť, ťahá za vlasy von, mláti ich obuškami, láme im prsty… neskutočné násilie, ktorého bilancia sú už v týchto chvíľach stovky zranených.

Chápem, prečo sa k referendu stavia negatívne Emmanuel Macron (bojí sa prípadnej nezávislosti Baskicka a dezintegrácie Francúzska), ale nerozumiem, prečo mlčí Európska komisia a Európsky parlament. Ak si Brusel neuvedomí, že Škótsko, Katalánsko či Flámsko si chcú v rámci spoločnej Európy spravovať veci sami, bez sprostredkovania federálnej vlády (podobne ako kedysi Slovensko), ak včas nerozpozná, že tento emancipačný proces je súčasťou posilňovania demokracie, potom zvíťazí úplne opačný, dezintegračný trend. Už dnes sa hlásia o nezávislosť aj separatistické hnutia v Baskicku, Galícii, na Korzike, dokonca aj v Tirolsku a Benátkach a výsledkom môže byť akýsi neofeudalizmus – návrat do raného stredoveku a stavu rozdrobenosti. Európa by si mala uvedomiť, že v tejto chvíli už nič nezabráni Katalánsku dosiahnuť nezávislosť a mala by ho prijať, nie stavať sa voči nemu nepriateľsky.

Vrcholom všetkého je paranoidný status „slovenského Josepha McCarthyho“ Juraja Smatanu, ktorý vidí za katalánskym referendom hádajte koho – Putina! Pre tohto človeka je príznačné, že mu nevadí policajný teror a masaker v uliciach Barcelony, ale blúzni o tom, že volebné urny boli možno privezené z Ruska! Toto by bolo v normálnej spoločnosti na kazajku, u nás, naopak, takíto ľudia formujú verejnú mienku… Ale kašlime na trollov, bláznov a agentov, Katalánci si dnes zaslúžia morálnu i politickú podporu bez ohľadu na náš postoj k nezávislosti. Nech nikto nepochybuje, že ako Slovák, Európan i občan Zeme stojím na strane pokojných katalánskych demonštrantov vzdorujúcich policajnej brutalite. Nech žije slobodné Katalánsko! Visca Catalunya Lliure!

Juraj Smatana (2.10.2017 12:21):
Keďže Eduarda Chmelára nepodozrievam z toho, že by nevedel čítať s porozumením, zostáva už len jedna možnosť: manipuluje úplne vedome. Realita? V jednom statuse som včera informoval o ŠPEKULÁCIÁCH, ktoré šíri pravdepodobne španielska propaganda, o volebných urnách dovezených do Katalánska z Ruska a Srbska, a spochybňoval som použitie násilia voči demonštrantom. V druhom statuse som preložil rámček zo španielskeho denník El País o aktivitách skupiny ruských občanov, ktorí sa súčasne podieľali na hackerskej kauze počas volieb v USA, a teraz sa vyskytovali v Barcelone a podporovali katalánsky separatizmus. To je všetko. Ale pán ex-rektor neváha písať, že konšpiračná teória o urnách z Ruska je „podľa Smatanu“. Chmelár vedome a zákerne manipuluje a robí to už dlho. Nie náhodou o jeho výplodoch s potešením referujú Hlavné správy.


(Pozn. Mgr. Juraj Smatana je učiteľ dejepisu a geografie na gymnáziu v Považskej Bystrici. Je členom slovenskej siete protikorupčných aktivistov, právnikov a novinárov ANTIKOR, podieľal sa na viacerých kampaniach siete environmentálnych organizácií EKOFÓRUM, bol poradcom premiérky Radičovej pre oblasť životného prostredia. V roku 2015 publikoval zoznam českých a slovenských webov, šíriacich prokremeľskú propagandu. Na facebooku založil stránku Dezinformácie Hoaxy Propaganda. Účastník a inštruktor kurzov z oblasti protikorupčných aktivít, obhajoby ľudských práv, komunikácie a vyjednávania, teambuildingu, environmentálnej výchovy a školskej voľnočasovej pedagogiky (zdroj textu: konspiratori.sk). Zároveň je poslancom mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, krajského zastupiteľstva v Trenčíne a asistentom poslanca NR SR Petra Budaja (OĽaNO).

Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. je slovenský historik, politický a mediálny analytik, vysokoškolský učiteľ, publicista a občiansky aktivista. Rektor Akadémie médií, vysokej školy mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave. (Zdroj textu: wikipedia.org) (Pozn. rektorom akadémie už nie je)

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre