KALIFORNSKÝ GUVERNÉR NARIADIL POVINNÉ CELOŠTÁTNE ZNÍŽENIE SPOTREBY VODY O 25%

0
79

Kalifornský guvernér Edmund G. Brown Jr. v súvislosti s najnižšou snehovou pokrývkou aká bola kedy v Kalifornii zaznamenaná oznámil opatrenia, ktoré by mali zabezpečiť šetrenie vody a zabraňovať plytvaniu s ňou. Tieto opatrenia prichádzajú v snahe zabezpečiť odolnosť Kalifornie voči suchu.[sociallocker]

“Tam, kde by malo byť päť stôp snehu, dnes stojíme na suchej tráve. Toto historické sucho vyžaduje bezprecedentnú akciu,” povedal guvernér Brown. “Preto vydávam výkonné nariadenie, ktoré nariaďuje výrazné zníženie spotreby vody na celom území nášho štátu. Musíme ako  Kalifornčania ťahať za jeden povraz a šetriť vodou v každom prípade, v ktorom to je možné.”

Fotky vo vysokom rozlíšení z predchádzajúcich snehových prieskumov sú k dispozícii tu.

Pre State Water Resources Control Board guvernér prvýkrát v histórii štátu nariadil zavedenie povinných obmedzení súvisiacich s vodou v mestách a obciach po celej Kalifornii, s cieľom znížiť tak spotrebu vody až o 25 percent. Táto úspora činí počas nasledujúcich deviatich mesiacov cca 1,5 milióna akro-stôp vody (1 akro-stopa=1233 m3) čo je takmer toľko vody, koľko je v súčasnej dobe v jazere Oroville.

V snahe o šetrenie väčšieho množstva vody taktiež nariadil aj:

– v spolupráci s miestnymi vládami vymeniť 50 miliónov štvorcových stôp trávnikov po celom štáte za terén odolný proti suchu;
– vytvorenie dočasného, ​​celoštátneho spotrebiteľského programu zliav pre výmenu starých spotrebičov za modely s väčšou účinnosťou týkajúcou sa vody a energie;
– požiadavku, aby areály, golfové ihriská, cintoríny a iné veľké priestranstvá zabezpečili podstatné zníženie spotreby vody;
– zákaz nových domov so zavlažovaním pitnou vodou, pokiaľ nepoužívajú efektívne kvapkancie zavlažovacie systémy a zakazuje zalievanie okrasnej trávy na stredových pásoch ulíc.

Rovnako vyzýva miestne vodné agentúry, aby prispôsobili svoje štruktúry sadzieb zavedením úžitkových cien, ktoré boli uznané za účinný spôsob, ako realizovať zníženie spotreby vody a ako odrádzať od plytvania s vodou.

Poľnohospodári budú musieť hlásiť viac informácií o používaní vody štátnym regulačným orgánom, aby zlepšili schopnosť štátu bojovať proti plytvaniu a neprimeranému používaniu vody.

Nariadenie taktiež požaduje aktualizáciu štandardov pre toalety, kohútiky a vonkajšie terénne úpravy v obytných komunitách a prijatie opatrení proti komunitám, ktoré tieto štandardy ignorujú.

Celý text nariadenia (v angličtine) nájdete tu.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments