KANADSKÍ DOBROVOĽNÍCI ZNECHUTENÍ NEČINNOSŤOU UKRAJINSKEJ VLÁDY VYDALI ULTIMÁTUM

0
476
Ukrainian Canadian Activists Society (Zdroj foto: facebook.com)

Kanadskí dobrovoľníci v otvorenom liste adresovanom ukrajinskej vláde požadujú, aby ukrajinská vláda do 31. júla 2015 vystrojila ukrajinskú armádu, vyplatila to čo dlhuje vojakom a predstavila plán na boj s korupciou na ministerstve obrany. V liste sa uvádza, že kanadská komunita pomohla vojenskému úsiliu Ukrajiny desiatkami miliónov dolárov, avšak podpora slabne, pretože ľudia nevidia záväzok zo strany ukrajinskej vlády. Euromaidan Press zverejnil plné znenie listu:


14. júna 2015

Prezident Ukrajiny, Petro Porošenko
Premiér Ukrajiny, Arsenij Jaceňuk
Hovorca Najvyššej rady Ukrajiny Volodymyr Groisman

List od kanadských dobrovoľníkov a komunitných organizácií

Kanadskí dobrovoľníci a komunitné organizácie v Kanade pracujú na podpore Ukrajinskej armády od anexie Krymu zo strany Ruskej federácie. Od dobrovoľníkov na Ministerstve obrany Ukrajiny počujeme o byrokracii a zlyhaniach pri realizácii vládnych zákaziek, ľahostajnosti úradníkov a neplnení si pracovných povinností vo všetkých orgánoch moci, o korupcii. Nedávny finančný audit ministerstva obrany odhalil stratu finančných prostriedkov vo výške 382 miliónov hrivien (pozn. cca 15,5 milióna eur).

Už viac ako rok v spolupráci s vládou Kanady pomáhame ukrajinským vojenským bojom na východe Ukrajiny, zraneným vojakom a civilistom, utečencom. Kanadskí dobrovoľníci zakúpili veci v hodnote desiatok miliónov dolárov a odoslali tisíce ton nákladu. Zabezpečujeme:

 • Politický lobing záujmov Ukrajiny v Kanade.
 • Informačné pokrytie v kanadských médiách a pouličných akcií.
 • Dodávky materiálu a vojenských zariadení.
 • Rehabilitáciu ukrajinskej armády v Kanade, rovnako ako na Ukrajine.
 • Pomoc rodinám padlých vojakov.
 • Pomoc utečencom vysídlených z oblasti ATO.

Informujeme vás, že finančná podpora Ukrajinskej diaspóry v Kanade, ktorá je vyčerpaná finančne aj morálne, klesá. Dôvodom je to, že ukrajinsko-kanadská komunita nevidí vodcovstvo a jasne stanovené priority v mene ukrajinských vládnych inštitúcií. My, dolupodpísaní, považujeme za svoje právo predložiť nasledujúce požiadavky na prezidenta, vládu a Najvyššiu radu Ukrajiny do 31. júla 2015:

 1. Plne vybaviť armádu (tých, ktorí sú školení a tých, ktorí sú v bojovej zóne) kvalitnými uniformami a topánkami, požadovaným taktickým vybavením a individuálnymi lekárničkami.
 2. Splatiť všetky dlhy voči ozbrojeným silám a do budúcnosti zaviesť pravidelné platby.
 3. Prezentovať otvorený a podrobný plán činností v boji proti korupcii na ministerstve obrany a určiť páchateľov zodpovedných za zmiznutie takmer 400 miliónov hrivien, ako ukazuje najnovší audit ministerstva.

Od prezidenta, vlády a Najvyššej rady Ukrajiny očakávame na naše požiadavky komplexnú odpoveď v rámci otvoreného transparentného reportingu a otvorenej tlačovej konferencie v reakcii na túto žiadosť. V prípade neodpovedania a nedodržania týchto požiadaviek, majú podpísaní dobrovoľníci a komunitné organizácie v Kanade v pláne podniknúť nasledujúce kroky:

 1. Budeme minimalizovať našu spoluprácu s orgánmi na Ukrajine.
 2. Odporučíme členom vlády a parlamentu Kanady zmeniť svoju stratégiu na pomoc Ukrajine.
 3. Budeme informovať Ukrajinskú diaspóru v Kanade, že sme nedostali odpoveď / nevideli výsledky, ako bolo požadované.

Podpísaní dobrovoľníci a komunitné organizácie dúfajú v potrebné zmeny a konkrétne kroky v mene prezidenta, vlády a Najvyššej rady Ukrajiny tak, aby sme mohli účinne spolupracovať v prospech ukrajinského ľudu a v prospech prosperity štátu.

Sláva Ukrajine!

Podpísaní:

Antonina Kumková, viceprezidentka MVO Ukrainian Canadian Activist Society
Olexandr Bilošickij, zástupca MVO Volunteer Hundred of Montreal (Волонтерська Сотня Монреаля)
Taras Kinaš, zástupca MVO AutoMaidan Toronto (Автомайдан Торонто)

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments