KANADSKÍ DOMORODCI ODMIETLI DOHODU S ENERGETICKÝM GIGANTOM PETRONAS V HODNOTE 843 MILIÓNOV EUR

0
264

Skupina domorodých obyvateľov z kanadského pobrežia Tichého oceánu odmietla ponuku spoločnosti Petroliam Nasional Bhd. na 319.000 kanadských dolárov (233.000 eur) pre každého člena ako kompenzáciu za vybudovanie exportného terminálu zemného plynu na území zdedenom po ich predkoch.[sociallocker]

Komunita The Lax Kw’alaams v severnej Britskej Kolumbii odmietla balíček 1,15 miliardy kanadských dolárov potom, čo komunita v troch hlasovaniach jednomyseľne hlasovala proti projektu v hodnote 30 miliárd dolárov. Skupina sa obáva, že projekt bude poškodzovať životné prostredie. Odmietnutie je novou prekážkou v pláne vývozu skvapalneného zemného plynu zo Severnej Ameriky na ázijské trhy.

Verejnosť by mala pochopiť, že „to nie je otázka peňazí: je to otázka životného prostredia a kultúry,“ uviedla skupina vo svojom stredajšom vyhlásení. Opozícia voči plánu bola ohromujúca, uviedol v utorkovom rozhovore pre Vancouver Tuesday starosta mesta Kw’alaams Garry Reece, ešte pred konečným rozhodnutím vedenia komunity.

Získanie podpory domorodých skupín, vrátane 3600-člennej Lax Kw’alaams je rozhodujúce pre pokrok v projekte Pacific NorthWest LNG ako aj ďalšie plány pre export plynu z Kanady. Minuloročné rozhodnutie Najvyššieho súdu v Kanade vydláždilo cestu pre domorodé komunity, ktoré nemajú zmluvy s federálnou vládou (ako narpíklad Lax Kw’alaams) a ktoré majú teraz väčší vplyv nad vývojom zdrojov na územiach ich predkov.

Podľa sumáru z internetových stránok komunity bola kompenzácia ponúknutá podporovateľmi projektu na čele s malajskou štátnou roponou spoločnosťou Petronas a vládou Britskej Kolumbie. Platba mala byť realizovaná v priebehu 40 rokov. Lax Kw’alaams je ako domorodá komunita tak aj rovnomenné mesto Britskej Kolumbie.

Pokračovanie (v angličtine) tu.

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre