KEDY PREBERÚ ROBOTY ĽUĎOM PRÁCU?

0
131

V priebehu nasledujúcich 50 rokov by mohli roboty prekonať človeka.

(titulky k videu po kliknutí na “cc”)

Viac k téme

Neočakávajte, že ešte v roku 2027 uvidíte človeka sedieť za volantom od 18-kolesového kolosu. Alebo že v roku 2053 bude na operačnej sále držať skalpel ľudská ruka.

Podľa novej štúdie od výskumníkov z univerzít Oxford a Yale, roky uvedené vo videu zodpovedajú časovému horizontu, kedy sa predpokladá, že umelá inteligencia preberie všetky pracovné úlohy. A postupom času „pôjde po krku“ aj ďalším miliónom pozíciám v priebehu nasledujúcich 50 rokov.

Štúdia sa opiera o názory 352 opýtaných výskumníkov zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, ktorí sa vyjadrili k otázke, kedy môžeme v budúcnosti očakávať nástup strojov, ktoré nahradia ľudí na rôznych pozíciach?

Vedúca výskumníčka Katja Grace a jej kolegovia sa zhodli na tom, že pozície, ktoré budú najpravdepodobnejšie v najbližšej dekáde automatizované, zahŕňajú repetitívne mechanické práce. V oblasti prekladania textov by mohli stroje prekonať ľudský potenciál do roku 2024, ako naznačujú odpovede. A do roku 2026 budú vedieť napísať roboty lepšiu stredoškolskú prácu ako sám človek.

Kým dôjde aj na komplexnejšie a kreatívnejšie úlohy, ako sú napríklad písanie kníh či rátanie zložitejších matematických príkladov, to potrvá dlhšie. Napokon, výskumníci vedia a stoja si za názorom, že AI by mohla plne automatizovať všetky ľudské úlohy do roku 2051 a všetky pracovné pozície do roku 2136.

„Pokroky v umelej inteligencii… transformujú moderný život pretvorením transportu, zdravotnej starostlivosti, vedy, financií i armády,“ píše sa vo výskumnej správe. „Týmito výsledkami informujeme a rozprúdime diskusiu medzi výskumníkmi a politikmi o predpokladaní a riadení trendov v oblasti umelej inteligencie.“

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments