KLIMATICKÁ ZMENA VINNÁ ZA “DOSLOVA” ROZKLAD MORSKÝCH TVOROV

0
159
STRUČNE

Výskumníci zistili, že kyslá voda, ktorá vznikla v dôsledku klimatickej zmeny, zabíja morské tvory. Ak čoskoro nedôjde k rozsiahlej akcii, dôsledky klimatickej zmeny budú pokračovať aj naďalej a budú katastrofálne pre mnohé tvory, vrátane človeka.

DEVASTUJÚCE DÔSLEDKY

Azda každý deň sme svedkami dôkazov existencie klimatických zmien a ich devastujúcich účinkov na našu planétu. A čo je najhoršie, hoci to vyznie ako z hororu, ale niektoré tvory sa doslova rozkladajú pred našimi očami.

Vedci z Kalifornskej univerzity (UCLA), Davis (UC Davis) nedávno uverejnili výskum v denníku Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences s detailnou štúdiou machovky, z triedy bezstavovcov. Zistili, že vystavenie kyslejšiemu prostrediu po tom, ako mach vyrástol v teplejších vodách, spôsobilo, že veľké časti tela sa doslova rozpustili.

„Mysleli sme si, že dôjde maximálne ku stenšeniu steny alebo k redukcii hmoty,“ odhalil závery vedúci autor štúdie Dan Swezey pre denník. „Ale celý organizmus sa nám prakticky rozpadol pred očami.“

PLANÉTA V OHROZENÍ

Žiaľ, tu nejde o výskum typu „čo ak…?“ Takéto podmienky už dnes panujú v oceánoch, konkrétne, pri kalifornskom pobreží. Experiment len simuloval aktuálne prostredie, v ktorom sa tento organizmus vyskytuje. Oceány pohlcujú zvyšujúci sa objem uhlíka v našej atmosfére, ktorý vzniká pri spaľovaní fosílnych palív, čo následne vedie k okysličovaniu oceánov, a preto organizmy ako machovka nedokážu prežiť v novom prostredí.

Machovka ale nie je jediný organizmus, ktorý pociťuje dôsledky človekom vyvolaných klimatických zmien na vlastnej koži – ovplyvňuje to všetkých a všetko. Cicavce zažívajú ďalšie vymieranie (austrálsky potkan je prvou obeťou spomedzi cicavcov, ktorý sa stal obeťou vymierania druhov), polárne ľadovce sa topia a dosiahli bod, z ktorého niet návratu, a ľudia umierajú kvôli znečistenému životnému prostrediu. Po troch za sebou idúcich rokoch, ktoré prekonali historické maximá, rok 2017 je vnímaný za najhorúcejší rok v zaznamenanej histórii, čo len značí, že pokračujeme nesprávnym smerom.

2018-11-02
Našťastie, nie veľa svetových lídrov je ochotná sa prizerať so založenými rukami a nerobiť nič. V rok 2015 sa spojilo 19 národov a podpísalo Parížsku dohodu o znižovaní emisií a mestá po celom svete sa pridávajú a podieľajú sa svojou časťou, aby splnili nové štandardy. Súkromné inštitúcie, ako napríklad Tesla, ktorá propaguje používanie elektromobilov a solárnej energie, investujú do udržateľnej budúcnosti.

Hoci je situácia veľmi vážna, nie je ešte neskoro napraviť škody, ktoré sme napáchali. Nedlhujeme to len budúcim generáciám, ale aj tvorom, ktoré spol s nami zdieľajú túto planétu.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments