KLIMATICKÉ ZMENY NAPÁCHALI V ROKU 2018 ŠKODY ZA 142 MILIÁRD EUR

0
123
PARADISE, CA - NOVEMBER 15: An aerial view of a neighborhood destroyed by the Camp Fire on November 15, 2018 in Paradise, California. Fueled by high winds and low humidity the Camp Fire ripped through the town of Paradise charring over 140,000 acres, killing at least 56 people and destroying over 8,500 homes and businesses. The fire is currently at 40 percent containment. (Photo by Justin Sullivan/Getty Images)

Rok 2018 ešte viac poznačila klimatická zmena, kedy sa s prírodnými katastrofami doslova roztrhlo vrece, počnúc lesnými požiarmi a cyklónmi a končiac hurikánmi pustošiacimi svet.

Poisťovňa Munich Re vydala svoju ročnú správu s vyúčtovaním všetkých škôd, ktoré malo na svedomí počasie alebo prírodné katastrofy. Správa odhaľuje, že katastrofy – niektoré z nich zosilnené klimatickou zmenou – napáchali celosvetové škody vo výške 142 miliárd € (160 miliárd $), pričom k štyrom z týchto udalostí, ktoré tvoria tretinu všetkých strát, došlo v Spojených štátoch. Žiaľ, správy (o vyčíslení škôd) prichádzajú v deň, kedy sa dozvedáme, že skleníkové emisie v USA v porovnaní s minulým rokom stúpli a prezident Spojených štátov popiera klimatickú zmenu.

Správa od Munich Re len vrhá viac svetla na všetky možné spôsoby, ktorými sa planéta mení, a rovnako aj na všetky prírodné kalamity, ktorým čelíme. Z toho množstva katastrof, tou najhoršou bolo septembrové tsunami, ktoré zasiahlo Indonéziu, počas ktorého prišlo o život až 2100 ľudí.

Čo sa týka najväčších finančných strát, za nimi stojí divoké počasie – tri najväčšie katastrofy sa odohrali v USA. Na prvom mieste sa umiestnil požiar v Kalifornia Camp, ktorý vypálil takmer celé mesto do tla s odhadovanými škodami 14,6 miliardy €. V tesnom závese na druhom a treťom mieste sa umiestnili hurikán Michael (14 miliárd €) a hurikán Florence (12,4 miliardy €). Tajfún Jebi a záplavy, ktoré zasiahli Japonsko, uzatvárajú prvú päticu, hoci medzi ďalšie katastrofy súvisiace so zmenou klímy patria zaručene európske suchá a vlny horúčav a požiar v Kalifornskom lese Woolsey. Jedinou dobrou správou je, že aj keď sa škody (142 miliárd €) vyšplhali nad priemernú úroveň, stále je to menej ako polovica nákladov za škody, ktoré utrpel svet v roku 2017, a to v prepočte 311 miliárd €.

Munich Re uvádza, že najmä intenzívnejšie požiare sú „jasnými náznakmi vplyvu, ktorý má človekom vytvorená klimatická zmena na straty.“ Kalifornia, podobne ako zvyšok sveta, sa oteplila kvôli emisiám, ktoré ľudstvo vypúšťa svojou činnosťou. Z toho dôvodu sú rozsiahle lesné požiare častejšie, deštruktívnejšie a dejú sa v podstate počas celého roka. A v Kalifornii, najľudnatejšom štáte v USA, zmena klímy spôsobila najväčšiu kalamitu. Podľa dostupných záznamov Munich Re bol rok 2018 najhorší čo sa týka lesných požiarov.

„Naše dáta ukazujú, že straty na lesných požiaroch v Kalifornii v porovnaní s predošlými rokmi závratne stúpli,“ prezradil vo svojom stanovisku Ernst Rauch, vedúci Oddelenia pre klímu a geovedy v Munich Re. „Zároveň sme zaznamenali značný nárast v počte horúcich a suchých liet, čo bolo hlavným faktorom formovania lesných požiarov.“

Ale lesné požiare nie sú jediným dôsledkom, za ktorý je zodpovedná klimatická zmena. Ako poukazuje posledná analýza, klimatická zmena zdvojnásobila šance na to, že Európa bude čeliť vlnám horúčav, ktoré na druhej strane ale odhalili náznaky osídlenia starovekými civilizáciami a zmenšenie najvyššieho vrcholu Švédska. Rekordný úhrn zrážok hurikánu Florence je v priamom súlade s trendmi klimatickej zmeny a smeruje k búrkam výdatnejším na zrážky. Búrku Michael zase poháňala vyššia hladina oceánu.

Všetky z vyššie uvedených skutočností vedú k jedinému podstatnému záveru a to, že je nevyhnutné znížiť uhlíkové emisie a nie ich ešte zvyšovať. Dôvody už nie sú len finančného, ale aj humanitárneho pôvodu. Munich Re si nevycucal tieto čísla z prsta. Ide o overené a nepriestreľné kalkulácie klimatických rizík a ako tieto riziká ohrozujú poisťovne s ročným poistením 48,9 miliárd €, ktoré podpisujú. Takéto horibilné čísla by nakoniec mohli viesť aj k tomu, že niektoré miesta budú nepoistiteľné a ľudia sa tak budú musieť buď presťahovať, alebo prídu o svoje domovy.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments