“KLIMATICKÝ APARTEID” JE NA SPADNUTIE. PREŽIJÚ LEN BOHATÍ.

0
954

Správa OSN: chudobní neutečú pred tým najhorším, čo si pre nás klimatická zmena pripravila

„Hoci už žiaľ nerealistický, ale ten najlepší scenár, ktorý predstavuje oteplenie o 1,5 °C (2,7 °F) v porovnaní s predindustriálnou dobou do roku 2100, by pre mnohé oblasti znamenal extrémne teploty a menej rozvinuté časti sveta by zostali bez zásob potravín, príjmov a so zhoršujúcim sa zdravím obyvateľstva,“ uvádza správa.

Správa OSN z utorka (25.6.2019) tiež kladie dôraz na to, aby sme mali na pamäti, že základné ľudské práva – právo na život, jedlo a vodu – sa dramaticky zmenia vplyvom klimatickej zmeny, a to najmä v prípade, ak krajiny a vlády nebudú konať.

Napriek týmto varovaniam väčšina krajín nenaplní ciele Parížskej klimatickej dohody. Členské krajiny Európskej únie sa minulý týždeň nedohodli na tom, ako dosiahnuť nulové emisie do roku 2050. 4 krajiny, konkrétne Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Estónsko, vetovali tento návrh. Prezident Donald Trump, ako už vieme, rázne odmietol podpísať Parížsku klimatickú dohodu a, akoby to nestačilo, G20 sa pripravuje na zmiernenie svojich záväzkov voči klimatickým sľubom, uvádza sa reportáži od Financial Times.

“Klimatický apartheid”

Ak bude klimatická zmena pokračovať aj naďalej bez ráznejších opatrení, podmienky na život v mnohých oblastiach budú pre človeka neprijateľné.

Isté je to, že nožnice medzi bohatými a chudobnými sa ešte viac roztvoria, pretože oveľa viac ľudí nebude mať možnosť uniknúť pred tým najhorším, čo si pre nás klimatická zmena pripravila, píše sa v najnovšej správe, ktorú publikovala za OSN Rada ľudských práv, ktorá novo-vzniknutú situáciu popisuje ako „klimatický apartheid“.

Správa tiež uvádza, že bohatí si budú môcť dovoliť súkromné protipožiarne jednotky alebo sa presťahovať do drahších obývateľných oblastí, no tá chudobnejšia časť obyvateľstva bude trpieť. Odhaduje sa, že do roku 2030 bude v dôsledku klimatických zmien zatlačených do chudoby približne 120 miliónov ľudí. A ešte viac zomrie.

Nerovnomerné prerozdelenie zdrojov

Klimatická zmena priamo ovplyvní existenciu tých najchudobnejších, pretože chudoba im neumožní utiecť a zachrániť sa, píše sa v správe OSN. Keď extrémne počasie udrie plnou silou, najchudobnejší nebudú mať dostatok zdrojov, aby sa z pohromy spamätali a zotavili, a budú ešte chudobnejší ako predtým – dostanú sa tak do začarovaného kruhu, z ktorého pre nich nebude úniku.

Správa tiež popisuje, že práve tí najchudobnejší, ktorých je na svete zhruba 3,5 miliardy, sú zodpovední za približne 10 % svetových skleníkových plynov, pričom 10 % najbohatších (kam patrí aj Slovensko) má na svedomí až 50 %.

„Je iróniou, že práve tí najbohatší, ktorí majú kapacity a možnosti sa adaptovať a sú zodpovední a profitujú z produkcie skleníkových plynov, budú ako poslední postihnutí klimatickou zmenou,“ uvádza v správe OSN Philip Alston, aktivista za ľudské práva a bojovník proti chudobe, „zatiaľ čo práve chudobné krajiny, ktoré prispievajú emisiami najmenej a majú menšie možnosti a kapacity reagovať, budú najviac postihnuté.“

Zaplať a prežiješ

Alston v správe takisto píše, že prístup bohatých k základným zdrojom podporujúcim život len spôsobil, že sa ľudstvo prispôsobuje klimatickej kríze nesprávnym spôsobom – miesto toho, aby konali a zabránili alebo odvrátili to najhoršie z klimatickej zmeny, sa bohatí jednoducho vyhnú problému.

„Prílišné spoliehanie sa na súkromný sektor povedie ku vzniku klimatického apartheidu, v ktorom si bohatí priplatia za to, aby unikli nadmernému otepleniu, hladu a a konfliktom, zatiaľ čo zvyšok sveta zostane napospas osudu,“ uvádza Alston.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments