OSN ZMENILA VLASTNÉ ZISTENIA, KOALÍCIA VEDENÁ SAUDSKOU ARÁBIOU NIE JE ZODPOVEDNÁ ZA VRAŽDENIE DETÍ V JEMENE

0
854
Deti v Adene, Jemen. Zdroj: wikipedia.com

Saudmi vedená koalícia bola vlani obvinená zo 60 percent detských úmrtí a zranení v Jemene. Tento rok ju napriek tomu OSN odstránilo zo svojej čiernej listiny.

Hovorca generálneho tajomníka OSN Ban Ki-moona oznámil zmenu, ktorá nasledovala po razantných protestoch zo strany Saudskej Arábie. Saudskoarabský veľvyslanec pri OSN Abdallah Al-Mouallimi uviedol, že obvinenia, že koalícia bola zodpovedná za 60 percent detských úmrtí a zranení v Jemene minulý rok boli “divoko prehnané”. Podľa neho boli tieto závery založené na “nepresných a neúplných” informáciách a požiadal o okamžitú nápravu.

Výročná správa o deťoch v ozbrojených konfliktoch uvádzala, že koalícia bola zodpovedná za 510 zabití a 667 zranení vlani v jemenskom konflikte. Správa tiež overila 101 útokov na školy a nemocnice, z čoho 48 percent bolo prisúdených koalícii. Po protestoch zo strany Saudskej Arábie o “prehnaných číslach obetí”, OSN navrhla spoločné preskúmanie prípadov a čísel v správe.

OSN bola za svoje rozhodnutie odstrániť Saudmi vedenú koalíciu z čiernej listiny štátov a skupín obvinených zo spáchania závažného násilia proti deťom silno kritizovaná skupinami pre ľudské

Karikatúra Saudská Arábia, OSN v Jemene, zdroj: facebook
Karikatúra Saudská Arábia, OSN v Jemene, zdroj: facebook

práva.

Philippe Bolopion, zástupca riaditeľa Human Rights Watch povedal, že jeho i ďalšie organizácie tiež zdokumentovali dopad koaličných vzdušných útokov na deti, školy a nemocnice. Bolopion obvinil úrad generálneho tajomníka OSN zo zapletenia sa do “politickej manipulácie” a poškvrnenia svojho odkazu v oblasti ľudských práv. “Potom, čo udelil podobnú “priepustku” minulý rok Izraelu, úrad generálneho tajomníka OSN klesol ešte nižšie, keď kapituloval na nehanebný tlak Saudskej Arábie a odstránil krajinu z práve zverejneného zoznamu hanby” povedal. “Deti v Jemen si zaslúžia niečo lepšie.”

Richard Bennett, zástupca a riaditeľ Amnesty International pri úrade OSN povedal: “Je to bezprecedentné, aby sa OSN sklonilo pred tlakom, aby zmenilo svoju vlastnú zverejnenú správu o deťoch v ozbrojených konfliktoch. Je nehorázne, že tento tlak vzišiel zo strany jedného zo štátov uvedených v správe. Do očí bijúce prisluhovanie ako toto, podkopáva všetku prácu OSN v ochrane detí vo vojne. Generálny tajomník Ban nesmie podľahnúť tlaku a podlomiť dôležitú úlohu svojho vlastného úradu. Týmto sa tiež poškodzuje dôveryhodnosť OSN ako celku. Je to jasný príklad toho, že OSN sa musí postaviť za ľudské práva a svoje vlastné princípy – inak sa rýchlo stane súčasťou problému a nie jeho riešením.”

10. apríla OSN vyhlásené prímerie, ktoré malo vydláždiť cestu pre mierové rozhovory a ktoré začali o týždeň neskôr v Kuvajte, bolo porušené, nakoľko boje a nálety vedené koalíciou pokračovali v rôznych oblastiach po celej krajine.

*Podľa jemenských zdrojov zahynulo kvôli konfliktu – priamo pri útokoch, na následky zranení, či kvôli nedostatočnej zdravotnej a sociálnej starostlivosti už 14-tisíc detí. Viac o konflikte v Jemene sa dočítate v článku NESIE IRÁN NAOZAJ VINU ZA KONFLIKT V JEMENE? (pozn.prekladateľa)

 

ZDROJindependent.co.uk
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments