KONFRONTÁCIA RUSKEJ MILITARIZÁCIE INFORMÁCIÍ

0
252

Úvodné vyhlásenie, predseda Zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Spojených štátov Ed Royce, “Konfrontácia ruskej militarizácie informácií”, 15. apríl 2015

Dnes sa pozrieme na nebezpečenstvo ruskej dezinformáčnej kampane v Európe – v skutočnosti, na celom svete – a na reakciu USA, ktorá zlyhala.[sociallocker]

Ako sme dnes počuli, propagandistická mašinéria Ruska ide na plné obrátky a snaží sa rozvrátiť demokratickú stabilitu a podnecovať násilie vo východnej Európe. Tieto taktiky narušili vládu na Ukrajine a položiť základy pre inváziu. Na rovnakom pláne sa pracuje aj vo východnej a strednej Európe. Ruská propaganda má potenciál destabilizovať členov NATO, ovplyvňuje tým naše bezpečnostné záväzky. Táto ruská kampaň, ktorú jeden svedok opisuje ako “militarizáciu informácií” – vážne ohrozuje bezpečnosť USA.

Rusko vyslalo informačnú armádu do vnútra televízie, rozhlasu a novín po celej Európe. Niektorí, ktorí vykonávajú nariadenia Kremľa dávajú explicitné pokyny na zakrytie pravdy šírením sprisahaní, že CIA je zodpovedná za všetko od 9/11 po zostrelenie malajzijského letu MH17 nad Ukrajinu. Iní sú proste zaplatení viac za démonizáciu Západu, zatiaľ čo tí, ktorí sa usilujú o dôveryhodné spravodajstvo sú odstrčení. Dnes budeme počuť novinárku Liz Wahlovú, ktorá dramaticky prerušila živé vysielanie, aby odstúpila z ruskej stanice RT. Vysvetlila, že nemohla vydržať jej skreslené spravodajstvo o ruskej okupácii Ukrajiny. Medzitým čelia nezávislí novinári v Rusku útokom, so zatiaľ tromi zabitými v priebehu tohto roka.

Bohužiaľ, pani Wahlová je rarita, takže ruskí moderátori vo frontových štátoch, ako v Pobaltí, na Ukrajine a Moldavsku naďalej ľuďom hovoria, že vlády ich chcú utláčať a robia ich občanmi druhej kategórie. Bohužiaľ, mnohí z nich tejto deštruktívnej správe veria. V niektorých častiach Európy, kde nie je rusky hovoriaca populácia je prenášaná správa, že západná demokracia je morálne skazená a že integrácia s Európou od čias studenej vojny zlyhala. Odhaduje sa, že Putin na posmievanie sa demokratickému pluralizmu vynakladá viac než 600 miliónov dolárov ročne.

A reakcia USA? Agentúra od ktorej sa očakávalo, že sa bude starať o našu odpoveď – the Broadcasting Board of Governors (BBG) – je ďaleko pozadu. Po rokoch stupňujúceho sa úsilia Ruska, vlani na jeseň BBG konečne spustila svoju vlajkovú loď ako reakciu na ruskú propagandu – program televízneho spravodajstva v ruskom jazyku s názvom “Current Time” v trvaní púhych 30 minút. Program bol vysielaný v Litve , Moldavsku, Gruzínsku, Ukrajine a Lotyšsku. Ale po štyroch mesiacoch bol siahnutý iba na Lotyšsko, pretože nemohol získať divákov. Správy a informácie podporované Spojenými štátmi, ktoré sa cez to dostanú, sú náprstok novinárskej dôveryhodnosti v oceáne Ruskom riadených skresľujúcich správ.

To nie je záležitosť zdrojov. Americkí vysielatelia pracujúc pod chybnou byrokraciou. Poslanci si môžu spomenúť, ako vtedajšia ministerka Clintonová nazvala agentúru vo svojom prejave pred týmto výborom v roku 2013 za “zaniknutú”. The Inspector General a Government Accountability Office boli veľmi kritickí. Obhajcovia tvrdili, že všetko čo BBG naozaj potrebovala zlepšiť, bol nový generálny riaditeľ. Takže najali generálneho riaditeľa a on po 42 dňoch v práci skončil. Minulý týždeň oznámil svoju rezignáciu riaditeľ VOA (pozn. Hlas Ameriky). Naše medzinárodné vysielanie nie je v poriadku.

Novinári z BBG riskujú kvôli reportážam z popredných línií po celom svete svoje životy. Zaslúžia si lepšiu podporu. A americkí ľudia potrebujú od tejto agentúry oveľa viac.  Ak budeme reagovať na rýchlo sa rozvíjajúce mediálne prostredie, tak lepšie zabezpečíme dlhodobé bezpečnostné záujmy Spojených štátov.

V minulom Kongrese, Snemovňa jednomyseľne schválila legislatívu, ktorú som predložil spolu s Eliotom Engelom (pozn. demokratický kongresman). Táto právna úprava nám v boji proti Putinovej propagande pomôže tým, že v tejto oblasti má byť vynaložených viac zdrojov a viac ich bude vynaložených na obsah ako na chybnú byrokraciu. Vyjasnením poslania BBG, vytvorením zodpovedného vedenia prostredníctvom generálneho riaditeľa a redukovaním byrokracie, môže byť väčšia časť rozpočtu použitá na šírenie pravdivých správ. Medzinárodné vysielanie dávajúce veci na správnu mieru musí byť naliehavou prioritou našej zahraničnej politiky.

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments