KONGRESMANKA OBVINILA TRUMPOVU VLÁDU Z OCHRANY DŽIHÁDISTOV V SÝRII A ZO ZRADY AMERICKÉHO NÁRODA

0
Americká kongresmanka Tulsi Gabbard, zdroj: youtube

Americká kongresmanka za Hawaj a vojnová veteránka Tulsi Gabbard obvinila na pôde Poslaneckej snemovne Donalda Trumpa a viceprezidenta Mikea Pencea zo “zrady amerického národa” kvôli snahe ochraňovať al-Kájdu v Sýrii.

Vo svojom krátkom prejave povedala:

“Pred dvoma dňami prezident Trump a viceprezident Pence predniesli výročné prejavy o útokoch z 11. septembra a hovorili o tom, ako veľmi im záleží na obetiach útokov al-Kájdy na našu krajinu. Teraz sa však postavili na ochranu 20- až 40-tisíc členov al-Kájdy a ďalších džihádistických skupín v Sýrii a zastrašujú Rusko, Sýriu a Irán vojenskou silou, ak sa odvážia týchto teroristov napadnúť.”

“Je to zrada amerického národa, obzvlášť tak obetí útoku al-Kájdy z 11. septembra a ich rodín, záchranárov a mojich bratov a sestier v uniforme, ktorí boli zabití alebo zranení v boji, ako aj ich rodín. Jednanie prezidenta, ktorý je vrchným veliteľom a ktoré pripomína správanie ochraňujúceho veľkého brata al-Kájdy a ďalších džihádistov, musí byť odsúdené každým členom Kongresu.”

Gabbard, rodáčka z Americkej Samoy, ktorá vyrastala v multikultúrnom prostredí a prijala hinduizmus – náboženstvo svojej matky, sa pustila v snahe zabrániť vojne v Sýrii nielen do sporu s Trumpovou a predtým aj Obamovou administratívou, ale aj s vedením svojej vlastnej politickej strany. Začiatkom tohto roku spochybnila ministra obrany Jamesa Mattisa ohľadom nedostatku právomoci prezidenta Donalda Trumpa pre vojenský útok bez súhlasu Kongresu.

Jej kancelária vydala nasledujúce vyhlásenie:

“K dnešnému dňu nepredstavuje Sýria priamu hrozbu pre Spojené štáty a Kongres nepovolil použitie sily ani nevyhlásil vojnu proti sýrskej vláde.”

Gabbard sa taktiež aktívne usiluje o ukončenie súčasného povolenia na použitie vojenskej sily v Sýrii a o obnovenie vojenských právomocí Kongresu podľa ústavy. V spolupráci s kongresmanom Walterom Jonesom vypracovala návrh zákona – Žiadne ďalšie prezidentské vyhlásenia vojny, ktorý by definoval akúkoľvek vojenskú akciu, ktorá nebola prijatá v rámci rozhodnutí Kongresu, ako trestný čin, a tým by prezidentovi zamedzil “udržiavať prebiehajúce vojny alebo poskytovať vojenský materiál, vojenské jednotky, školiteľov alebo poradcov, vojenskú spravodajskú službu, finančnú podporu alebo ich ekvivalent v spojení, kooperácii, asistencii bez toho, aby k tomu najprv získal povolenie Kongresu.”

V roku 2017 kongresmanka navštívila Sýriu, aby sa o medializovanej situácii v krajine presvedčila na vlastné oči. Stretla sa s predstaviteľmi občianskych, náboženských i vládnych organizácií, ako aj s prezidentom Bašárom Asadom, za čo si zo strany médií a politických kolegov vyslúžila ostrú kritiku. Po návrate do USA sa v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CNN vyjadrila, že každý človek, s ktorým sa stretla v Sýrii, povedal, že žiadni “umiernení rebeli” neexistujú a že Sýrčania sú si dobre vedomí toho, že ak by bol skutočne prezident Asad a jeho sekulárna vláda zvrhnutý, k moci by sa dostali islamskí fanatici, ktorí by zabíjali ľudí len kvôli ich viere.

Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na