Huge stranded icebergs at the mouth of the Icejord near Ilulissat at midnight, Greenland
STRUČNE
Dopady klimatických zmien sú až príliš reálne, keď vidíme, ako sa ľadovce v Grónsku a na pobreží topia. A čo je horšie, bod zvratu je už nenávratne preč. Výskumníci už v roku 1997 poukazovali na tento okamih, ale nikto si to až doteraz nevšimol.

DÁME ZBOHOM ĽADOVCOM?

Dopad klimatickej zmeny sa dnes v Grónsku rýchlo ukazuje ako drastický a nezvratný. Ľadovce na pobreží Grónska a polárne ľadové čiapky už oficiálne prekročili bod zvratu. Presne tak, už sú dávno za príslovečným bodom návratu – ľad v grónsku sa rýchlo a výrazne topí. Je nutné spomenúť, že ak by sa tak dialo kvôli náhlym vlnám horúčav a podmienky by sa vrátili do normálu, teoreticky je možné, že ľad by sa začal znovu tvoriť. Ale už dnes sa vedci zhodujú na tom, že súčasné podmienky a predpovedané podmienky v budúcnosti vôbec neprajú takejto zmene.

Čo je ale najdesivejšie na tom všetkom je, že bod, z ktorého niet návratu, bol stanovený už v roku 1997, a nikto si to (akoby) nevšimol, že sme ho už prepásli.

Našťastie – či sa tu dá vôbec hovoriť o šťastí, je na pováženie – pobrežné ľadovce a polárne čiapky sú relatívne malé v porovnaní s ľadovou pokrývkou Grónska (druhé najväčšie úložisko ľadu na svete). Tieto zistenia sú síce až dych berúce a mali by sme sa mať na pozore, navyše, to len poukazuje na závažný škodlivý účinok klimatickej zmeny, nie je nutná panika, aspoň zatiaľ nie. Takže, ak náhodou plánujete vybrakovať mrazničky a zvážať ľad do Grónska vo veľkom, zatiaľ máme čas.

HĽADÍME DO BUDÚCNOSTI

Zatiaľ nám síce nehrozí katastrofa, aj keď tieto riadky možno budia iný dojem, ale rozhodne by sme ich nemali ignorovať. Ak by sa ale roztopil všetok pobrežný ľad (odhady hovoria že sa tak stane ešte pred rokom 2100), hladina mora by stúpla o 3,8 cm (1,5 palca). Samozrejme, že s pokračujúcim topením ľadovcov bude aj hladina stúpať, ale už aj tých 3,8 cm môže spôsobiť vážne škody.

Jednou z pozitívnych stránok je, prekvapujúco, určená pre vedcov. Keďže už vieme, že sme za bodom návratu a máme k dispozícii časovú os topenia ľadovcov, vedci sa už vedia zariadiť. Čas síce beží, no ešte stále je pre nás výhodou mať čo najviac informácií. Nejeden z nás si môže prísť beznádejne stratený, ale tento poznatok je kľúčom k vyriešeniu problému.

2018-10-30

(Pre zobrazenie celej infografiky, kliknite na obrázok)

Keď už hovoríme o tomto probléme, topenie [ľadovcov] rozhodne nie je žiadnym náhodným prekvapení alebo katastrofou, ktorej spúšťačom je len jednorazové šialené oteplenie. Je to priamy a neodškriepiteľný dôkaz zmeny klímy – a náš podiel v tomto klimatickom chaose je prekliatie i požehnanie. Je ľahké nariekať nad týmto problémom, ktorý sme spôsobili dlhodobým nadmerným spaľovaním fosílnych palív a tvorbou skleníkových plynov, ale na druhej strane, je to pre nás príležitosť chytiť býka za rohy a a popasovať sa s problémom. Pretože, ak niečo vytvoríme, je v našich silách to aj zničiť. S nástupom obnoviteľných zdrojov energie a ich posilnením pozície na trhu i postupným rozširovaním sa aj medzi verejnosť, možností ako zatočiť s globálnym otepľovaním (a nie k nemu prispievať) narastá. Je len na nás, či sa rozhodneme zachrániť vlastný domov, alebo nie.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments