V skratke: Znečistenie plastami patrí medzi narastajúce problémy po celom svete. Nedávna iniciatíva štátov EÚ zredukovať plastický odpad len poukázala na to, že kde je vôľa, tam je cesta a hnutie za zníženie plastového odpadu naberá na sile.

ZNEČISTENIE PLASTOM

Odhaduje sa, že do roku 2021 ľudia ročne spotrebujú až pol bilióna plastových fliaš. Naša spotreba a produkcia plastov na jedno použitie je nekontrolované. Každým rokom sa do svetových oceánov dostane viac ako 8 miliónov plastového odpadu. Tento narastajúci problém ohrozuje svetové ekosystémy hrozivým spôsobom, zamoruje prirodzené prostredie a ničí prírodu, v ktorej sa šíria. Našťastie, vlády a spoločnosti neostávajú nečinné, nakoľko problém s plastmi sa zhoršuje.

Z toho dôvodu sa EÚ nedávno rozhodla obmedziť plastový odpad a prišla s vyhlásením, že chce zaistiť, aby všetky balenia v celej Európe boli znovu použiteľné a recyklovateľné do roku 2030.

Toto rozhodnutie prišlo ako rana z jasného neba po tom, ako sa Čína rozhodla zakázať dovoz zahraničného recyklovateľného materiálu. A keďže v EÚ hrozí, že ako dôsledok tohto rozhodnutia sa nám tu bude hromadiť odpad, najmä plasty, úradníci v EÚ hľadajú spôsoby, ako zredukovať odpad a vôbec celkovo plastový odpad. Ako súčasť tohto počinu prišiel Brusel so stratégiou ako bojovať s plastom. V počiatočnej fáze pôjde o investíciu vo výške 350 miliónov na výskum v oblasti plastov.

Frans Timmermans, viceprezident Bruselskej komisie, opísal škodlivé vplyvy plastov v interview pre The Guardian: „jednorazové plasty, ktorých výroba trvá 5 sekúnd, a použijeme ich 5 minút, sa potom budú rozkladať 500 rokov.“

KONIEC PLASTOV

Hnutie za zníženie plastov na jedno použitie sa šíri po celom svete. Napríklad, ázijský reťazec Wagamama uviedol, že počnúc Dňom Zeme, od 22. apríla, už nebudú ponúkať plastové slamky. Miesto nich ponúknu zákazníkom rozložiteľné papierové alternatívy. K myšlienke sa pridala aj sieť britských supermarketov na Islande (nezmýľte si krajiny) s vyhlásením, že do konca roku 2023 buď drasticky znížia alebo úplne stiahnu z obehu plastové balenia, ktoré využívajú ich značku.

A v decembri takmer 200 krajín podpísalo rezolúciu OSN k likvidácii plastov v oceánoch.

„Ak s tým nič nespravíme, v horizonte 50 rokov budeme mať v oceánoch viac plastu ako rýb,“ vyjadril sa Timmerman pre denník The Guardian. Dodal, že čo sa týka plastov na jedno použitie, „je to vec mentality.“ Konzumenti sa budú musieť prispôsobiť náhradám produktov, ktoré boli vyradené.

„Jednou z výziev, ktorej čelíme, je vysvetliť spotrebiteľom, že niektoré fľaše s istým zafarbením si už pravdepodobne nebudú môcť zakúpiť,“ povedal Timmermans. „Som však presvedčený, že len čo ľudia pochopia, keď v obchode nenájdu zelené fľaše – budú mať totiž odlišnú farbu – no budú sa dať recyklovať, ľudia ich budú kupovať.“

A ako súčasť znižovania množstva plastových fliaš, EÚ uvažuje o zdanení jednorazových plastov. Vyskytli sa aj názory, že s postupom času by toto mohlo výrazne prispieť k a pomôcť aj jednotlivým štátom s rozpočtom.

Vyššie spomenuté snahy o znižovanie a eliminovanie znečistenia plastom sú stále len v ranných štádiách. No takéto podnety – a ich možnosť inšpirovať k ďalším krokom – sú základom pre vyčistenie a zbavenie oceánov plastu a dôležitou súčasťou v boji proti tomu, aby sa zo Zeme nestala skládka odpadu.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments