KONIEC SVETA AKO HO POZNÁME.

0
653
Dospieť ku konsenzu a podniknúť kroky k zmierneniu klimatických zmien je nočnou morou pre vedcov skúmajúcich klimatické zmeny. Je neskonale náročné zaujať bežného diváka klimatickými zmenami, nie to aby ešte [divák] zmenil svoje zaužívané návyky a znížil tak objem atmosférických plynov, dokonca aj keď ide o otázku života a smrti. Takže klobúk dolu pred tímom profesora Willa Steffena, ktorý má zásluhu na podrobnej správe – tú si totiž už stiahlo vyše 270 000 ľudí – o negatívnych vplyvoch emisií a budúcnosti, v ktorej sa zmení Zem na skleník a dvere od neho sa nám navždy zatvoria pred očami s nami uväznenými vnútri.

 

Vau! Keďže sú akademici na prázdninách, takže to znamená, že jediní, kto si tieto veci sťahuje a číta, sú bežní ľudia. Takýmto tempom by sa správa mohla dostať do Altmetric 100 najlepších. Ide o zoznam najdiskutovanejších článkov roka, pričom výskumy sa zväčša týkajú tém ako možnosti života na iných planétach, no už vonkoncom nie spätných teplotných slučiek vyvolaných emisiami. Až doteraz.

V skratke: zistenia naznačujú, že emisie sú hnacím motorom klimatických zmien, ktoré spustia prudké zmeny v zemských systémoch, keď prekročia istú hranicu. Počas výskumov sa vedcom podarilo identifikovať 10 z týchto spätných teplotných slučiek, vrátane uvoľnenia metánu, ktorý je zatiaľ uväznený v sibírskom permafroste, a vplyvu topiaceho sa ľadu v Grónsku v Antarktíde. V podstate sa z „priateľov“, ktorí ukrývali uhlík v plynnom skupenstve, na „nepriateľov“, ktorí chrlia do atmosféry viac skleníkových plynov a dochádza tak k nárastu teplôt. Výskumníci opisujú tieto „vrcholiace elementy“ ako padajúce domino, chaotickú kaskádu, ktorá zmení tisícročia zabehnuté procesy na planéte Zem do takej formy, že ich nebude možné predpovedať.

Nejde len o komplexnú vedu, ale je to neuveriteľne desivé. Žiaľ, všetko hrá proti informovaniu ľudí o klimatickej zmene – nadobúdame dojem, že je nutné sa obliecť ako klaun, aby sme zaujali alebo informáciám dať animovaný šat, a spraviť to tak, aby všetky informácie so všetkým súviseli a ľudí zaujali. Zjavne ale dokážeme zvládnuť aj desivý stupeň komplexnosti. Tak prečo to potom neurobiť poriadne? Pohovorme si teda o skutočnom názve správy (ktorý sa v správe skoro ani nevyskytuje) – Trajektórie pozemských systémov v antropocéne. Dobre. Po prvom prečítaní vám to takmer nič nepovie a poviete si „nuda“, ale podstatou tejto správy je, že ľudstvo má až taký ohromný vplyv na planetárne procesy, že sme sa stali geologickou silou. Sami seba sme vyhostili z obdobia holocénu, počas ktorého sme si užívali priateľské podmienky po dobu 12 000 rokov, a vyložili sa v novej geologickej dobe – antropocéne – v ktorom slovo podmienky nadobúda celkom nový význam, a v mnohých prípadoch bude znamenať len zlé správy.

My. Ako. Ľudstvo. Sme. Sa. Stali. Novou. Hybnou. Silou. V. Geologickom. Období. Zeme. Deň za dňom sme sledovali vražedné hádky nad témou Brexitu (v porovnaní s tým, čo nás čaká nepodstatná téma). Určite si ale [Brexit] vyslúžil patričnú pozornosť, že?

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments