KONIEC VLÁDY PEŇAZÍ, DANÍ A VLASTNÍCTVA BUDE ZNAMENAŤ NÁSTUP TECHNOUTÓPIE

1
908

Navštívili sme futuristu, Jacque Fresca, tvorcu a zakladateľa magnum opus Projektu Venus, ktorý sa rozlieha na 21-akrovom pozemku v centrálnej Floride. Nájdete tu biele kupolovité domy, ktoré vybudoval spolu s Roxanne Meadowsovou za 35 rokov.

 

Futurista a architekt, Jacqe Fresco, hovoril v podobenstvách. Ak rozprával príliš dlho, jeho 40-ročná kolegyňa, Roxanne Meadowsová, sa zapojila, aby ho nasmerovala a naviedla na fakty. Fresco už síce nie je medzi nami, ale bol najstarším futuristom na svete. Jeho magnum opus, Projekt Venus, ktorý sa nachádza na 21-akrovom pozemku na Floride, kde možno nájsť kupolovité domy, ktoré spolu s Meadowsovou sami ručne postavili v priebehu 35 rokov, pripomína hotový raj. Svätyňa a výskumné centrum sú miesta, kde Fresco mával svoje týždenné semináre, ktorých súčasťou bola aj prehliadka 10 budov – v niektorých nájdete stovky futuristických modelov domov – ktoré len poukazujú na mieru vážnosti, s akou členovia Projektu Venus pristupujú k budúcnosti a k svetu, v ktorom by vládla rovnosť a technológia.

To, ako som sa stretol s Frescom v jeho Projekte Venus začalo s daňami zo mzdy-vážne to nenávidím a pevne verím, že jedného dňa budú pre nás všetkých minulosťou. Fresco nemá tiež rád dane. Keď som hľadal online informácie o daniach, narazil som na niekoľko zväzkové dielo: vyše 80 rokov esejí, nahraných prednášok, kníh dokumentov, modelov a architektonických nákresov. Väčšinou z jeho výtvorov sa vinie jedna a tá istá myšlienka: zdrojová ekonomika, kde neexistujú nielen dane, ale aj vlastníctvo a peniaze.

Znie to ako utópia, ale čím viac som čítal o Frescovej práci a jeho myšlienkach, tým viac som bol zaujatý. Zrazu som mal pred sebou človeka s víziou, ktoré mi neboli až také vzdialené. Načasovanie stretnutia s Frescom a Meadowsovou bola ohromná zhoda okolností. Ako sa blížil koniec mojej prezidentskej kampane, snažil som sa nájjsť a založiť Transhumanistickú stranu s 20 bodmi a s agresívnejšou futuristickou platformou – taká, ktorá nehľadela do budúcnosti len v horizonte 10-20 rokov, ako sa človek bežne zameriava (a to isté platilo aj pre mňa), ale človek, ktorý skúma, čo by sa mohlo a malo stať v najbližších 50 rokov, ak nie dokonca v nasledujúcom storočí.

Meadowsová prezentuje koncepčné plány mesta budúcnosti. Foto: Zoltan Istvan

 

V priebehu nasledujúcich 20 rokov automatizácia prevezme takmer všetky druhy práce a pochybujem, že kapitalizmus prežije. A preto obhajujem proces eliminácie daní a prideľovania základného univerzálneho príjmu (UBI) – pokrýva bohatstvo, sociálne zabezpečenie a všetky zdravotné služby. Inak už povedané, už dnes vidím, že dôjde k dramatickému nárastu nerovnosti a totálnemu narušeniu majetkového systému, ktorý máme dnes. Keď roboti nahradia ľudí, som si istý, že dôjde k civilným nepokojom a revolúcii, ak korporácie a vlády nedajú dostatok peňazí spoločnosti, a teda bežným ľuďom.

Pre mňa je najdôležitejším aspektom budúcnosti dostať sa tam, ale mám obavy, že bez toho, aby [vlády] nedali niečo nezamestnaným, čaká nás nástup dystopickej spoločnosti plnej násilia a chaosu. A to posledné, čo Amerika, samotný svet potrebujú – vrátane vedeckej komunity – je občianska vojna.

Niektorí experti predpovedali, že plne automatizovaný komunizmus luxusu je cesta, ktorou sa máme uberať – termín, ktorý sa začína čoraz viac a viac skloňovať v spoločnosti. Vo svojej podstate ide o to, že technológia by mala ľudí hýčkať, a aby sa niečo také vôbec stalo, sa musí komunizmus stať dominantným ekonomickým systémom. Fresco na to ale nenaletel.

Myslel si, že ak by sme sa zbavili peňazí a potreby vlastniť, väčšina ľudských problémov by zmizla. Tvrdil, že zdrojová ekonomika – myšlienka, s ktorou prišiel a presadzoval ju od svojich 13 rokov – by to dokázala zmeniť.

Venus Projekt moťno prirovnať ku rajskej záhrade Éden. Foto: Zoltan Istvan

Zdrojová ekonomika funguje nasledovne: V budúcnosti budú roboty robiť všetku prácu (vrátane výroby nových robotov a opravy starých). No, a teraz si predstavte svet ako verejne dostupnú knižnicu, kde si môžete požičať akúkoľvek knihu chcete, ale nikdy by ste ju nevlastnili. Fresco chcel, aby sme takto fungovali, či už ide o zelovoc, nové technológie, benzín alebo alkohol. Chcel, aby všetko bolo voľne dostupné, aby nám roboty, softvér a automatizácia všetko poskytli.

Frescov systém je svojou podstatou naozaj ďaleko za kapitalizmom či komunizmom, o ktorých hovoril, že ide o systémy založené na nedostatku. Fresco túžil a pracoval na zhmotnení svojej myšlienky o systéme, ktorý by sa zakladal na dostatku [všetkého]. Bol názoru, že svetové zdroje by dokázali zabezpečiť niekoľko ľudstiev – a s týmto taktiež súhlasím. Aby som bol presný, môj plán zaviesť UBI čiastočne vychádzal z využívania nevyužívaných zdrojov na americkej pôde; polovica pôdy v našich 11 najzápadnejších štátoch patrí vláde, čo činí niekoľko triliónov dolárov nevyužitých zdrojov.

 

Autor (článku) s Frescom a Meadowsovou. Foto: Jennifer Huse

Napriek tomu, že umrel vo veku 101 rokov, Fresco si aj v tak vysokom veku zachoval čipernosť, intelekt a bol schopný argumentovať benefity zdrojovej ekonomiky. Ak ho počúvate, je ťažké nepocítiť, že  nejde o spirituálne založeného človeka. Jeho rétorické schopnosti hraničia s náboženskými. No i tak si myslí, že peniaze sú koreňom všetkého zla.

„Keď sa stretnem s Kresťanom,“ vravieval Fresco, „pýtam sa ho, prečo by sme mali na zemi veci vlastniť, keď v nebi nič také neexistuje?“

Ale Fresco je neveriaci. Rovnako ako ja, je to [1] adamantový ateista.  A rovnako ako ja a milióny ďalších po celom svete verí, že k vyriešeniu našich problémov stačí rozum a aplikovanie vedeckej metódy.

Je iróniou, že Frescove myšlienky sa podobajú Kristovým. Snažil sa presadiť otvorený systém, kde by si boli všetci rovní a voľní. Dokonca bol za otvorené hranice, niečo, čo tiež obhajujem, keďže svet je čoraz viac prepojenejší a krajiny sa spájajú – napriek nedávnemu úspechu Brexitu.

Skutočne prelomovú otázku počas prehliadky centra Projektu Venus sa spýtal jeden podnikateľ: „Znie to síce všetko fantasticky, ale ako bude vyzerať prechod k tejto novej spoločnosti a novému spôsobu života?“

Zdrojová ekonomika, v ktorej jedného d§a nikto nebude musieť pracovať, ale všetci budú mať čo potrebujú, možno prinesie aj samo nebo do zemských sfér.

Meadowsová odpovedala nasledovne: „Potrebujeme postaviť len jedno mesto, aby sme ukázali svetu, že to bude fungovať. Ak by sa nám podarilo postaviť aspoň jedno futuristické mesto a ukázať ho všetkým, ako dobre tento systém funguje, ľudia by sa ho dožadovali po celom svete.“

Fínsko už dávnejšie začalo experiment s UBI. A už aj inde na svete nájdete komunity, ktoré rozbehli rôzne formy alternatívnych vlád, ako je napr. Mareki komunita na ostrove Vanuatu, kde nepoužívajú peniaze a nemajú ani vlastníctvo – všetko si vytvára komunita sama. Navyše, Seasteading inštitút, v ktorom pôsobím ako ambasádor, sa snaží vytvoriť prvú skutočnú libertariánsku spoločnosť.

Takže tvorba nových vlád, nových spoločenstiev alebo miesto je možná. Fresco – ktorý získal cenu od Spojených národov – navrhol niekoľko miest, na ktoré by sa malo toto experimentálne mestečko podobať.

Aj keď ešte sme nepostavili ideálne roboty a technológia automatizácie ešte nie je plne rozvinutá, Meadowsová verí, že takéto mesto by sme mohli postaviť už dnes a bolo by úspešné.

Ďalšie futuristické architektonické návrhy pre Projekt Venus. Foto: Zoltan Istvan

Napísala mi: „Toto mesto nie je závislé od predikcií automatizácie v najbližších rokoch. Väčšinu [jeho] aspektov možno dosiahnuť už dnes, aj keď spoločnosť ešte nie je plne automatizovaná.“

A dodám, náklady na také mesto by boli ďaleko nižšie ako bežné. Jennifer Huse, riaditeľka oddelenia sociálnych médií vo Venus Projekte, mi povedala: „Frescove návrhy miest by boli ďaleko menej nákladné ako akékoľvek iné [mestá], pretože by ste museli navrhnúť len jednu osminu mesta a potom ho už len duplikovať.“

Niektoré z Frescových architektonických návrhov sú aj známe pre ich ľahké zapojenie jedného do druhého, pričom pochádzajú z jednej formy, preto sú ľahšie, lacnejšie a aj ich výroba je menej nákladná.

Obhajujem vznik takéhoto mesta. Nebolo by krásne a úžasné navštíviť reálne takéto mesto? Nikto ešte zatiaľ nevie, či by takéto mesto fungoval – a samozrejme, aby myšlienka zdrojovej ekonomiky fungovala ako hodinky, je nutné, aby sme boli so všetkým na rovnakej lodi a aby sa ľudia zapojili. Rovnako verím, že dokážeme byť silným vzorom pre budúce generácie.

Niečo je hnilé v tom svete našom a v tom, ako ľudia zaobchádzajú jeden s druhým. Viedli sme vojny, zažívali zločiny, ľudia umierali v otroctve a chudobe už príliš dlho. Frescove myšlienky znamenajú nový, o to potrebný, vietor ku garancii rovnosti a prosperity pre všetkých ľudí – a aby sme všetci mohli žiť lepší a kvalitnejší život. Možno práve zdrojová ekonomika, systém, v ktorom by nik nepracoval a mal dostatok všetkého, je našou cestou, ako vytvoriť aj na Zemi druhé nebo.

Autorom článku je Zoltan Istvan, futurista, autor diela The Transhumanist Wager, a prezidentský kandidát za stranu Transhumanist. Občas píše stĺpčeky pre stránku Motherboard, kde sa venuje budúcnosti za limitami ľudských schopností.

______________________________________________________________________

[1] Adamantový ateista (atheos adamantis) je monštrum, ktoré žije v husto osídlených oblastiach, a je veľmi vzdelaný tvor.
Potuluje sa okolo krčiem a vinárni a cechov a čaká na to, kedy môže osloviť niekoho a konverzovať o teológii. Len čo si nájde svoju obeť, adamantový ateista ich zbaví všetkej nadprirodzenej a poverčivej viery, kým nestratí vieru celkom a už ani Boh im nedokáže pomôcť. Viac tu.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
henry

Autor by si mal poopravovať pravopisné chyby, zlý slovosled atď. Mám rád Fresca avšak veľmi rušivo na mňa pôsobili chyby v texte.