TVRDÁ KRITIKA VOJNY PROTI TERORIZMU V AMERICKÝCH TELEVÍZNYCH STANICIACH

0
1917

Kandidát na amerického prezidenta a texaský senátor Ted Cruz sa v televíznom rozhovore pre MSNBC Morning Joe vyjadril, že „Blízky Východ bol na tom lepšie za vlády Saddáma Husajna a Muammara Kaddáfího“.

„Videli sme konzistentnú chybu v zahraničnej politike, videli sme Demokratov a republikánske vlády vo Washingtone zapájať sa do zvrhnutia vlád na Blízkom Východe, z čoho nakoniec profitujú len zloduchovia … Končí to prevzatím moci radikálnymi islamskými teroristami.“

Bližšie sa na štatistiky a výsledky toho, čo priniesla 14-rokov trvajúca vojna proti terorizmu, ktorú vyhlásil v roku 2001 vtedajší americký prezident George W. Bush po útokoch na Svetového obchodné centrum 11. septembra, pozreli v televíznom programe Reality Check, denverskej stanice CBS 46. Moderátor konštatuje:

„Podľa správ našej vlastnej vlády, počet obetí terorizmu sa na Blízkom východe medzi rokmi 2002 a 2014 zvýšili o 4500 percent.

Ale poďme trochu hlbšie. Vezmite si napríklad len Irak. Viete, koľko samovražedných útokov bolo v Iraku, pred americkou inváziou v roku 2003? Žiadna. V histórii krajiny nebol ani len jeden. No vďaka invázii v roku 2003, ich tam pribudlo 1892.

V Iraku, pred začiatkom vojny, žilo v krajine údajne niečo málo cez 1,5 milióna kresťanov. A napriek tomu, krátko na to ako začala vojna, viac ako jeden milión ich utiekol do Sýrie. Dnes tu zostáva menej ako pol milióna kresťanov a teraz sú zabíjaní skupinami ako ISIL.

A čo Afganistan? Len v minulom roku povstalci zabili 2643 civilistov, čo je najvyšší počet počas trvania záznamov OSN.

Čo Pakistan? Pred 11.septembrom nebol na pakistanskej pôde jeden samovražedný útok. Za posledných 14 rokov tu došlo k 486 samovražedným útokom.

To isté platí pre posledných 14 rokov v Somálsku (88), Jemene (85), Líbyi (29), Nigérii (91), a Sýrii (165).

Takže to, čo potrebujete vedieť je, že 14 rokov po tom, čo táto takzvaná vojna proti terorizmu začala, sú Spojené štáty na dobrej ceste minúť 6 biliónov dolárov iba na vojny v Iraku a Afganistane.

Pre lepšie pochopenie to znamená, že sme minuli 75 000 dolárov na každú americkú domácnosť – a väčšina z toho boli pôžičky.

A čo viac, umrelo takmer 7000 amerických vojakov. Desiatky tisíc ďalších je stratených, pretože každý deň 22 amerických veteránov spácha samovraždu.

Ak máme byť úprimný, jediná vec, ktorú vojna proti terorizmu priniesla nám, ako aj zvyšku sveta, je zdá len ďalšia vojna a viac teroru.“

ZDROJtruthinmedia.com
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre