TVRDÁ KRITIKA VOJNY PROTI TERORIZMU V AMERICKÝCH TELEVÍZNYCH STANICIACH

0
1882

Kandidát na amerického prezidenta a texaský senátor Ted Cruz sa v televíznom rozhovore pre MSNBC Morning Joe vyjadril, že “Blízky Východ bol na tom lepšie za vlády Saddáma Husajna a Muammara Kaddáfího”.

“Videli sme konzistentnú chybu v zahraničnej politike, videli sme Demokratov a republikánske vlády vo Washingtone zapájať sa do zvrhnutia vlád na Blízkom Východe, z čoho nakoniec profitujú len zloduchovia … Končí to prevzatím moci radikálnymi islamskými teroristami.”

Bližšie sa na štatistiky a výsledky toho, čo priniesla 14-rokov trvajúca vojna proti terorizmu, ktorú vyhlásil v roku 2001 vtedajší americký prezident George W. Bush po útokoch na Svetového obchodné centrum 11. septembra, pozreli v televíznom programe Reality Check, denverskej stanice CBS 46. Moderátor konštatuje:

“Podľa správ našej vlastnej vlády, počet obetí terorizmu sa na Blízkom východe medzi rokmi 2002 a 2014 zvýšili o 4500 percent.

Ale poďme trochu hlbšie. Vezmite si napríklad len Irak. Viete, koľko samovražedných útokov bolo v Iraku, pred americkou inváziou v roku 2003? Žiadna. V histórii krajiny nebol ani len jeden. No vďaka invázii v roku 2003, ich tam pribudlo 1892.

V Iraku, pred začiatkom vojny, žilo v krajine údajne niečo málo cez 1,5 milióna kresťanov. A napriek tomu, krátko na to ako začala vojna, viac ako jeden milión ich utiekol do Sýrie. Dnes tu zostáva menej ako pol milióna kresťanov a teraz sú zabíjaní skupinami ako ISIL.

A čo Afganistan? Len v minulom roku povstalci zabili 2643 civilistov, čo je najvyšší počet počas trvania záznamov OSN.

Čo Pakistan? Pred 11.septembrom nebol na pakistanskej pôde jeden samovražedný útok. Za posledných 14 rokov tu došlo k 486 samovražedným útokom.

To isté platí pre posledných 14 rokov v Somálsku (88), Jemene (85), Líbyi (29), Nigérii (91), a Sýrii (165).

Takže to, čo potrebujete vedieť je, že 14 rokov po tom, čo táto takzvaná vojna proti terorizmu začala, sú Spojené štáty na dobrej ceste minúť 6 biliónov dolárov iba na vojny v Iraku a Afganistane.

Pre lepšie pochopenie to znamená, že sme minuli 75 000 dolárov na každú americkú domácnosť – a väčšina z toho boli pôžičky.

A čo viac, umrelo takmer 7000 amerických vojakov. Desiatky tisíc ďalších je stratených, pretože každý deň 22 amerických veteránov spácha samovraždu.

Ak máme byť úprimný, jediná vec, ktorú vojna proti terorizmu priniesla nám, ako aj zvyšku sveta, je zdá len ďalšia vojna a viac teroru.”

https://www.youtube.com/watch?v=r1gVh_k2fJs

ZDROJtruthinmedia.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na