KTO SÚ V SKUTOČNOSTI TZV. UMIERNENÍ REBELI VO VÝCHODNEJ GHÚTE

0
1029
fotografie teroristov, zdroj: facebook

Jaish al-Islam (Islamská armáda)

Notoricky známa Islamská armáda je najväčšia teroristická skupina vo východnej Ghúte, kde má svoju základňu. Západom sú považovaní za „umiernených rebelov“. Len pohľadom na ich názov sa musíme pýtať, asi ako „umiernená“ je táto skupina? Nasledujú salafistickú ideológiu a medzi obyvateľmi Damašku sú najnenávidenejšou skupinou, ktorú považujú za hlavnú príčinu svojho utrpenia. Islamská armáda je genocídna teroristická organizácia oddaná myšlienke vyhladenia a zotročenia sýrskych náboženských menšín.

Organizácia vynikla 29. septembra 2013 zlúčením desiatok teroristických skupín, ktorých základným jadrom bola skupina Liwa al-Islam, ktorá existovala dva roky. Zakladateľom tejto frakcie bol neslávny Zahran Alloush, syn známeho saudského salafistického učenca Abdulláha Muhammada Allousha.

Islamská armáda sa dopustila strašných teroristických útokov v Damašku a je zodpovedná za smrť tisícov civilistov. Jedným z najhorších zločinov, ktoré spáchali, bol masaker v Adre, kde bolo brutálne zmasakrovaných, sťatých a dokonca aj zaživa upálených mnoho ľudí. Množstvo civilistov unesených z Adry bolo neskôr prevezených v klietkach do východnej Ghúty. Toto konanie vyvolalo najhlbšie pobúrenie obyvateľov Damašku.

Zahran Alloush bol 25. decembra 2015 zabitý pri leteckom útoku, čo bolo najlepším vianočným darčekom, ktorý mohli občania Damašku dostať.

Mnoho rokov bola Islamská armáda spojená s Frontom al-Nusra, sýrskou pobočkou al-Káidy. Aliancia bola zrušená kvôli ich vlastným rozporom, ako napríklad rozdelenie peňazí, ktoré dostali z krajín Perzského zálivu, alebo bojmi medzi sebou o to, čo vyplienili a ukradli počas svojej kriminálnej činnosti.

Islamská armáda je Západom uznaná ako súčasť sýrskej „umiernej opozície“.

* Islamská armáda je ako súčasť „umiernenej opozície“ dlhodobo podporovaná aj Západom, hlavne kvôli svojmu nepriateľstvu voči sýrskej vláde a Daešu (Islamskému štátu), ktorého praktiky si táto skupina osvojila. Hlavným sponzorom a zakladateľom tejto skupiny je však Saudská Arábia, ktorá v decembri 2015 hostila „mierovú konferenciu“ ozbrojených skupín v Sýrii, ktorej sa zúčastnili aj predstavitelia Islamskej armády, konkrétne Mohammed Alloush, brat zakladateľa skupiny Zahrana Allousha. Skupina má dobré styky s Tureckom a finančne ju podporuje aj Katar. Za teroristickú skupinu ju považuje Rusko, Irán, Libanon a Egypt. Podľa odhadov má skupina na 20 až 30 tisíc bojovníkov.

Hayat Tarir al-Sham (bývalý Front al-Nusra, al-Káida v Sýrii)

Najznámejšia pobočka al-Káidy je vo východnej Ghúte prítomná od konca roka 2011. O tejto teroristickej organizácii asi nie je čo povedať, čo by už nebolo známe. Organizácia založená na konci roku 2011 a oficiálne vyhlásená v januári 2012, je zodpovedná za obrovské množstvo zverstiev v Sýrii. Pravdepodobne najohavnejší útok na Damašk sa uskutočnil v decembri 2016, keď jeden z členov tejto skupiny poslal svoje dve dcéry vo veku 7 a 9 rokov, aby sa dopustili samovražedného útoku na policajnú stanicu v štvrti Midan. Sedemročná dievčina, Islam, sa odpálila na stanici, zatiaľ čo jej sestra, Fatemah utiekla, pretože sa nemohla na stanicu dostať. Toto dokonale popisuje, akým druhom teroristickej organizácie al-Nusra naozaj je.

Ako sa uvádza v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN č. 2401, každá skupina alebo jednotlivec, ktorý je spojený na Hayat Tahrir al-Sham, je legitímnym cieľom.

Faylaq al-Rahman

Táto teroristická organizácia pôsobí výlučne v provincii Damašk. Je to skupina, ktorá získala protitankové raketové systémy BGM-71 TOW americkej výroby, nakoľko je tiež považovaná za „umiernené opozičné“ sily a časť tzv.“Sýrskej slobodnej armády“. V skutočnosti sa ale nelíšia od iných teroristických skupín. Takmer neustále sú spojencami Hayat Tarir al-Sham, okrem prípadov, kedy sa dostali do sporu s touto teroristickou organizáciou ohľadom toho, kto bude viesť piatkové modlitby.

Ahrar al-Sham

Pravdepodobne najväčšia teroristická skupina v Sýrii, salafistická zločinecká organizácia je prítomná aj vo východnej Ghúte a momentálne je prepojená s Islamskou armádou. Boli spojení so skupinou Faylaq al-Rahman, až kým sa 11. mája 2017 nespojili s Islamskou armádou proti Hayat Tarir al-Sham v rámci vzájomného súperenia medzi teroristickými skupinami vo východnej Ghúte.

Ahrar al-Sham je pravdepodobne najlepším príkladom idiotizmu a napätého chaosu vo východnej Ghúte, meniac strany, ktoré im vyhovujú. Dnes sú neľútostnými nepriateľmi Hayat Tarir al-Sham, samozrejme kvôli svojim malicherným dôvodov. Ich existencia vo východnej Ghúte sa úplne spolieha na ich vzťahy s Islamskou armádou.

Všetky tieto frakcie zdieľajú rovnakú ideológiu Takfiri a sú finančne podporované krajinami Perzského zálivu. Niektoré z nich sú aj priamo podporované západnými mocnosťami. Všetky tieto frakcie sú zodpovedné za tisíce mŕtvych a desiatky tisíc zranených civilistov v meste Damašk. Na dennej báze ostreľujú Damašk mínometnými strelami a raketami a sú siedmimi miliónmi obyvateľov Damašku považovaní za najhorších teroristov, kriminálnikov, ktorí si zaslúžia byť vykorenení, bez akéhokoľvek empatie voči teroristom.

Napriek tomu, že teroristi veľmi často bojujú proti sebe, cítia existenčnú hrozbu, ktorá by ich mohla donútiť k tomu, aby spojili svoje sily proti sýrskej arabskej armáde a jej spojencom. Je ľahké predpovedať, že 30-dňové ukončenie nepriateľstva (rezolúcia OSN o kľude zbraní) zlyhá. Koniec koncov, mier nie je v záujme teroristických skupín vo východnej Ghúte, ani v záujme západných mocností, ktoré sa nevedenia zmieriť so skutočnosťou, že ich plán zmeny režimu v Sýrii zlyhal. Obzvlášť to nie je v záujme korporátnych médií, ktoré stratia príležitosť ďalej démonizovať sýrsku vládu tak, ako to robili v Aleppe.

Ak sa však pozrieme z vyššej perspektívy, zlyhanie 30-dňového prímeria je v skutočnosti v najlepšom záujme viac ako siedmich miliónov občanov mesta Damašk a jeho okolitých oblastí, ktorí sú v zásade držaní ako rukejemníci teroristami vo východnej Ghúte. Spoliehajú na to, že sýrska arabská armáda a jej spojenci ukončia teroristickú hrozbu raz a navždy. Po toľkých rokoch si to zaslúžia.

Článok je pokračovaním >> Východná Ghúta v znamení mediálnej propagandy

ZDROJbalkanspost.com
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre