LEKÁRI BEZ HRANÍC OPÄŤ TERČOM ÚTOKOV

0
209
Foto Ibrahem Qasim, zdroj: flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Vo východnej časti Jemenu, v meste Saada bola koaličnými náletmi, vedenými Saudmi zasiahnutá nemocnica prevádzkovaná medzinárodnou humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (Medecins Sans Frontieres, MSF).

Jemenská štátna informačná agentúra Saba odvolajúc sa na riaditeľa nemocnice uviedla, že niekoľko nočných útokov zničilo nemocničné priestory, lekárske vybavenie a zranilo niekoľko pacientov i členov lekárskeho personálu. Podľa informácii agentúry Saba ďalšie nálety zasiahli aj neďalekú dievčenskú školu a poškodili niekoľko okolitých domov.

Tento mesiac je to už druhý prípad leteckých útokov na nemocničné zariadenia v pôsobnosti humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc. Ten prvý sa odohral 3. októbra v afgánskom meste Kunduz, kde bombardovanie amerických síl na domnelé pozície Talibanu spôsobilo veľké škody a usmrtilo 30 ľudí vrátane členov lekárskeho personálu. Podľa viacerých predstaviteľov OSN, MSF a iných medzinárodných organizácií išlo o jednoznačné porušenie medzinárodného práva a vojnový zločin.

Saudská Arábia a ďalšie krajiny Perzského zálivu zasiahli do občianskej vojny v Jemene v marci tohoto roku a sedem mesiacov sa leteckými útokmi snažia potlačiť povstanie Hútiov a prinavrátiť moc zosadenému prezidentovi Abed Rabbi Mansour Hadimu. Vonkajšia vojenská intervencia sa však začala bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN, no s tichým súhlasom západných veľmocí. Letecké i pozemné útoky Saudmi vedenej koalície si v Jemene vyžiadali životy už viac ako 5.600 civilistov, z ktorých podľa UNICEF bolo vyše 500 detí. Viac ako 1,5 milióna Jemenčanov sa muselo vnútorne presídliť a ďalšie milióny trpia kvôli nedostatku jedla a vody. Útok na nemocnicu je len ďalším v rade útokov na civilné ciele. 135 ľudí bolo zabitých na svadobnej hostine v dedine Al-Wahijah v juhozápadnej časti Jemenu v septembri, o mesiac nato bola zbombardovaná ďalšia svadobná hostina v meste Sanban, kde zahynulo vyše 30 svadobčanov.

ZDROJtheguardian.com
FOTOibrahem Qasim
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments