LEKÁRI BEZ HRANÍC OPÄŤ TERČOM ÚTOKOV

0
Foto Ibrahem Qasim, zdroj: flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Vo východnej časti Jemenu, v meste Saada bola koaličnými náletmi, vedenými Saudmi zasiahnutá nemocnica prevádzkovaná medzinárodnou humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (Medecins Sans Frontieres, MSF).

Jemenská štátna informačná agentúra Saba odvolajúc sa na riaditeľa nemocnice uviedla, že niekoľko nočných útokov zničilo nemocničné priestory, lekárske vybavenie a zranilo niekoľko pacientov i členov lekárskeho personálu. Podľa informácii agentúry Saba ďalšie nálety zasiahli aj neďalekú dievčenskú školu a poškodili niekoľko okolitých domov.

Tento mesiac je to už druhý prípad leteckých útokov na nemocničné zariadenia v pôsobnosti humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc. Ten prvý sa odohral 3. októbra v afgánskom meste Kunduz, kde bombardovanie amerických síl na domnelé pozície Talibanu spôsobilo veľké škody a usmrtilo 30 ľudí vrátane členov lekárskeho personálu. Podľa viacerých predstaviteľov OSN, MSF a iných medzinárodných organizácií išlo o jednoznačné porušenie medzinárodného práva a vojnový zločin.

Saudská Arábia a ďalšie krajiny Perzského zálivu zasiahli do občianskej vojny v Jemene v marci tohoto roku a sedem mesiacov sa leteckými útokmi snažia potlačiť povstanie Hútiov a prinavrátiť moc zosadenému prezidentovi Abed Rabbi Mansour Hadimu. Vonkajšia vojenská intervencia sa však začala bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN, no s tichým súhlasom západných veľmocí. Letecké i pozemné útoky Saudmi vedenej koalície si v Jemene vyžiadali životy už viac ako 5.600 civilistov, z ktorých podľa UNICEF bolo vyše 500 detí. Viac ako 1,5 milióna Jemenčanov sa muselo vnútorne presídliť a ďalšie milióny trpia kvôli nedostatku jedla a vody. Útok na nemocnicu je len ďalším v rade útokov na civilné ciele. 135 ľudí bolo zabitých na svadobnej hostine v dedine Al-Wahijah v juhozápadnej časti Jemenu v septembri, o mesiac nato bola zbombardovaná ďalšia svadobná hostina v meste Sanban, kde zahynulo vyše 30 svadobčanov.

ZDROJtheguardian.com
FOTOibrahem Qasim
Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na