LIST AMERICKÝCH SPOJENCOV PRE NOVO ZVOLENÉHO PREZIDENTA DONALDA J. TRUMPA

1
1326
Zdroj foto: facebook.com/USAandSlovakia

9. Január 2017

President-elect Donald J. Trump
Trump-Pence Transition Team
1717 Pennsylvania Avenue, NW
Washington, DC 20006

Vážený novo zvolený pán prezident Trump,

My, tí čo rozhodujeme a verejní činitelia z celej Európy vítame Vaše zvolenie za 45. amerického prezidenta. S Vašou administratívou by sme v dobe veľkého  nebezpečenstva radi pracovali na udržaní silnej transatlantickej Aliancie, spoločne brániac náš spôsob života.

Pokračujúce snahy Ruska o destabilizáciu Ukrajiny a jeho ilegálna anexia Krymu ohrozujú mier, predvídateľnosť a bezpečnosť, ktorú Američania a Európania vytvorili spoločne prostredníctvom nášho víťazstva v studenej vojne. Obávame sa, že šanca na novú veľkú dohodu s Ruskom tento historický úspech ohrozí.

Bolo by hrubou chybou ukončiť existujúce sankcie voči Rusku, alebo prijať rozdelenie a podrobenie Ukrajiny. V prípade, že by sa tak stalo, demoralizovalo by to tých, čo pre túto krajinu požadujú euroatlantickú orientáciu. Nášho východného suseda by to tiež destabilizovalo ekonomicky a vytvorilo by to priestor extrémistickým, oligarchickým a anti-západným elementom.

Širšie poškodenie by bolo taktiež vážne. Takáto dohoda by otriasla dôveryhodnosťou Spojených štátov medzi ich spojencami v Európe a inde vo svete. Medzinárodný poriadok založený na pravidlách, od ktorého celé desaťročia závisí bezpečnosť Západu, by sa oslabil. Spojenectvá, ktoré sú skutočným zdrojom americkej veľkosti, by sa poškodili: krajiny, ktoré za podporu transatlantickej bezpečnosti zaplatili krvou, majetkom a politickým kapitálom, by sa pýtali, či je ešte Amerika spoľahlivým priateľom.

Nepochybujeme o tom: Vladimír Putin nie je americký spojenec. Nie je ani dôveryhodným medzinárodným partnerom. Obaja prezidenti pred Vami sa snažili svojím vlastným spôsobom vysporiadať s ruským vedením v duchu dôvery a priateľstva. Bolo to veľkou chybou: Putin zaobchádzal s ich dobrými úmyslami ako s príležitosťami.

Ruské udržiavanie militarizmu, vojny, hrozby, porušovania zmlúv a falošných sľubov urobili za Putina z Európy oveľa nebezpečnejšie miesto. Putin nechce, aby bola Amerika veľkou, my ako vaši spojenci áno. Keď nás Amerika v minulosti vyzvala, prišli sme. Boli sme s vami v Iraku. Boli sme s vami v Afganistane. Zobrali sme spolu riziká; spoločne sme obetovali synov a dcéry. Bránime našu spoločnú transatlantickú bezpečnosť ako jednotný front. To je to, čo robí naše spojenectvo mocným. Keď zostanú silné Spojené štáty, všetci sme silnejší  – spoločne.

Dohoda s Putinom neprinesie mier. Naopak, robí vojnu omnoho pravdepodobnejšou. Putin považuje ústupky za známky slabosti. Bude mať tendenciu testovať americkú dôveryhodnosť u frontových spojencov v NATO, napríklad Estónsku, Lotyšsku, Litve a Poľsku. Môže použiť nielen vojenské zastrašovanie, ale aj počítačové útoky, energetický a ekonomický tlak, špionáž, psychologickú vojnu, dezinformácie a cielené využívanie korupcie. Ako ruskí susedia sme s týmito technikami oboznámení. Čeliť im si vyžaduje väčšiu silu, solidaritu a odhodlanie zo Západnu – nie viac prispôsobenia.

Ako vaši spojenci viazaní zmluvami vyzývame Američanov v novej vláde a v Kongrese, aby stáli pevne pri ochrane našich spoločných cieľov a záujmov: mieru, sily atlantickej spolupráce a slobody. Jednotní sme viac ako len partner ruskej chorľavejúcej kleptokracie.

Ako sme jasne videli v posledných rokoch, rozdelení sme všetci v nebezpečenstve. Naša zjednotená Aliancia bola po celé desaťročia baštou európskej bezpečnosti. Apelujeme na našich amerických priateľov, aby posilnili, nie oslabili naše transatlantické väzby. Ukrajina potrebuje podporu; štáty frontovej línie potrebujú vašu stálosť a rozhodnosť. A hlavne Rusko musí vidieť, že keď sme napadnutí, budeme silnejší, nie slabší.

S pozdravom

Traian Băsescu
Paweł Kowal
Carl Bildt
Janusz Onyszkiewicz
Mikuláš Dzurinda
Rosen Plevneliev
Mátyás Eörsi
Karel Schwarzenberg
Iulian Fota
Radosław Sikorski
István Gyarmati
Petras Vaitiekūnas
Toomas Hendrik Ilves
Vaira Vīķe-Freiberga
Rasa Juknevičienė
Alexandr Vondra
Ojārs Ēriks Kalniņš

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

1
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
miro

citujem z článku : “ Zobrali sme spolu riziká; spoločne sme obetovali synov a dcéry“. Nech aspoň jeden z nich napíše, že obetoval svojho syna, či dcéru. Pokritci…