LITVA CHCE BYŤ PRVOU KRAJINOU, KTORÁ UKRAJINU V BOJI PROTI RUSKU VYZBROJÍ

1
263

Litva chce byť prvou krajinou, ktorá vyzbrojí Ukrajinu v boji proti Rusku. Vilnius hovorí, že ostatní členovia NATO by mali príklad Litvy nasledovať.

Veľvyslanec Litvy na Ukrajine hovorí, že Vilnius je pripravený na spustenie dodávok obranných zbraní na Ukrajinu, aby tak Kyjevu pomohol zastaviť zaberanie jeho území zo strany Ruska.

Marius Janukonis pre ukrajinský Kanál 5 povedal, že Litva chcel byť prvou krajinou, ktorá otvorene vyzbrojí Ukrajinu a dúfa, že bude príkladom pre ostatné krajiny NATO, ktoré by ju mali nasledovať.

Tento krok prišiel potom, ako americký senátor John McCain počas cesty do Kyjeva, zvyšoval tlak na Obamovu administratívu hovoriac, že USA musia urobiť viac, aby odradili Rusko od eskalácie svojich vojenských operácií na Ukrajine. McCain povedal, že USA musia bezodkladne vyzbrojiť Ukrajinu ešte predtým, než bude Putin viac povzbudený.

“Snemovňa reprezentantov cíti to isté, drvivá väčšina Američanov cíti to isté. Nemôžem odpovedať za prezidenta Spojených štátov a jeho administratívu, okrem toho, že viem, že  by to bolo hanebné. Bolo by hanebné, keby sme im neposkytli zbrane, ktorými by sa bránili. Bojujú so zbraňami z 20. storočia proti ruským zbraniam z 21. storočia. To nie je férový boj” uviedol republikánsky senátor John McCain.

NATO v priebehu posledných týždňov uskutočnilo v niekoľkých krajinách východnej Európy vojenské cvičenia, ktorými sa snažilo upokojiť krajiny NATO, ktoré znepokojila ruská invázia na Ukrajine. Kyjev však dúfa vo väčšiu podporu zo strany USA.

Americký Kongres minulý týždeň schválil zákon National Defense Authorization Act (NDAA) obsahujúci ustanovenia, ktoré by v prípade podpísania návrhu zákona prezidentom Obamom poskytovali administratíve prezidenta 300 miliónov USD pre bezpečnostnú pomoc Ukrajine.

Americkí vojenskí poradcovia už školia ukrajinskú armádu. Približne 300 amerických výsadkárov prišlo v apríli na Ukrajinu trénovať jej Národnú gardu.

Británia už vyslala vojenský personál, aby trénoval ukrajinských vojakov, zatiaľ čo Kanada a Poľsko sa zaviazali na odoslanie 200 a 50 inštruktorov v tomto roku. Avšak západné krajiny s výnimkou Litvy požiadavky Ukrajiny na dodávky zbraní doteraz odmietali.

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
pozorovatel Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
pozorovatel
Člen
pozorovatel

hanebne bude, ak blazni v oblekoch typu McCain naozaj rozputaju nejaky celosvetovy vojnovy konflikt