ĽUDIA DOTLAČILI PLANÉTU K DESIVÉMU MÍĽNIKU – A TO BY MOHLO MAŤ NA NAŠE ZDRAVIE DEVASTUJÚCE ÚČINKY

0
282

Podľa posledného výskumu mesačné priemerné atmosférické hodnoty oxidu uhličitého po prvýkrát pokorili hranicu 410 ppm (particles per million – počet častíc v milióne) za posledných 800 000 rokov.

A niet dôvodu si myslieť niečo iné ako to, že to bude mať katastrofické následky na ľudské zdravie.

Hladina CO2 dramaticky zvýši aj úroveň znečistenia a s nimi spojené aj choroby, zapríčiní extrémne poveternostné úkazy, vrátane smrtiacich vĺn horúčav a vydláždi cestu aj chorobám prenášajúcich komárom či klieštom.

Koncentrácia oxidu uhličitého v zemskej atmosfére nebola ešte tak vysoko ako dnes ani dávno pred úsvitom ľudstva. Podľa meraní uskutočnených na Manua Loa Observartoy na Havaji len nedávno bola pokorená hranica 410 ppm.

Je preto dôvod sa domnievať, že to bude mať na ľudstvo katastrofické následky.

Úroveň oxidu uhličitého nemá priamy vplyv na našu schopnosť dýchať (aspoň nie v súčasnej koncentrácii). Ale transformáciou planéty tieto hladiny budú dramaticky zvyšovať znečistenie a s ním spojené choroby, hypoteticky spomalia ľudskú schopnosť poznávať, spôsobia extrémne poveternostné úkazy (vrátane smrtiacich horúčav) a vydláždia cestu aj chorobám prenášajúcich komárom a kliešťom.

Aktuálne sa hladiny CO2 neustále rapídne šplhajú smerom nahor. Do konca storočia by mohli dosiahnuť až 550 ppm, čo by znamenalo nárast priemerných teplôt o 6°C. (Cieľom Parížskej dohody bolo neprekročiť 2°C, aby globálne otepľovanie nemalo až také závažné dopady na planétu a existenciu života na nej – no i napriek tomu by sa niektoré prírodné úkazy zintenzívnili).

Vlny horúčav

Stúpajúce teploty sú už dnes zabijakom. Vlny horúčav zabíjajú desiatky tisíce ľudí a v Spojených štátoch majú na svedomí viac úmrtí ako hurikány, blesky, tornáda, zemetrasenia a záplavy dokopy.

Vlani vydaná štúdia v časopise Nature Climate Change zistila, že už 30% sveta je vystavených intenzívnym horúčavám, ktoré dokážu zabiť ľudí už len v priebehu 20 dní každý rok. Takáto úroveň sily je definovaná teplotným indexom, ktorý ráta aj s teplotou a vlhkosťou; pri teplote nad 104°F (40°C) sa začínajú orgány potiť a bunky sa rozpadajú.

V Moskve v roku 2010 vlna horúčav zabila viac ako 10 000 ľudí. V Európe v roku 2003 podľa niektorých údajov podľahlo horúčavám až 70 000 ľudí.

Teploty rastú kvôli koncentrácii CO2 v atmosfére. Ak ich nedostaneme pod kontrolu a budeme pokračovať v nastolenom tempe aj naďalej (aktuálne tu máme nárast o minimálne 3°C), niektorí experti sa domnievajú, že len v Spojených štátoch budú mať vysoké teploty na svedomí z každých 100 000 ľudí 21 životov.

Znečistenie

Vyššia hladina CO2 taktiež poškodzuje ozón. Nedávna štúdia zistila, že na znečistenie vzduchu zomiera ročne 9 miliónov ľudí. A s nárastom teplôt sa to len zhorší.

Jeden výskum z roku 2008 zistil, že každým stupňom Celzia, o ktorý narastie teplota kvôli CO2, poškodenie ozónu zabije ďalších 22 000 ľudí s respiračným ochorením, astmou a emfýzemom (rozdutie pľúc vyvolané ich zmenšujúcou sa plochou).

A zároveň so znečistením, ktoré sa netýka ozónu, ale je prepojené s teplejším počasím, narastie počet rakoviny pľúc, alergií a astiem a kardiovaskulárnych ochorení.

Zamorení kliešťami a komármi

Ako dochádza k ohrievaniu planéty, kliešte, komáre a ďalšie bacilonosiče rozširujú svoje ohniská a sú schopné šíriť choroby dlhšie pred tým, ako chladné počasie zníži ich aktivitu.

Už dnes sme svedkami toho, že sa to deje, ako nám odhalila aj správa od CDC – choroby ako Lymská choroba, horúčka Dengue či Zika, ktoré títo škodcovia šíria, sa strojnásobili v Spojených štátoch medzi rokmi 2004 a 2016.

Nemáme takmer žiadne spôsoby, ako kontrolovať populáciu komárov a to už nehovorím o tom, ako zastavíme šírenie kliešťov. A s nárastom hodnôt CO2 v atmosfére sa očakáva, že tieto podmienky budú len a len horšie.

Choroby šíriace kliešte sa šíria v teplejšom počasí. Getty Images

 

Hurikány a požiare

A samozrejme, rozsiahlejšie planetárne zmeny vyvolané naakumulovanými atmosférickým CO2 takisto ovplyvnia ľudské zdravie. S nárastom teplôt sa roztopia ľadové pokrývky, morská hladina sa zvýši, moria sa rozšíria a mestá budú tak zraniteľnejšie pred búrkami.

Vyššie teploty povedú k intenzívnejším búrkam s vyšším počtom zrážok a ako sa nám potvrdilo aj v predošlých rokoch, to môže mať negatívny dopad na ľudí. Vlani v lete, keď Karibik a americký Golfský záliv zasiahli devastujúce hurikány, jeden z nich priniesol do Houstonu neslýchaný objem zrážok. Záplavy, ktoré vznikli kvôli silným monzúnom v Južnej Ázii zabili 1200 ľudí.

Lesné požiare naberajú tiež na sile s nárastom CO2 koncentrácií – experti to spájajú s teplejšími teplotami. Vlani v Kalifornii zničil historicky najsilnejší lesný požiar tisícky budov. Podľa jednej štúdie dokonca rozloha spáleného územia v Spojených štátoch od roku 1984 je dvakrát tak veľká v porovnaní s tým, ak by v rovnakom období nedošlo ku klimatickej zmene. A podľa projektu Klíma v centrálnej Amerike, WXshift, priemerné dĺžka obdobia lesných požiarov dnes trvá o dva a pol mesiaca dlhšie ako tomu bolo v 70. rokoch.

Čas sa nám kráti

Keď Agentúra pre životné prostredie (EPA) za vlády prezidenta Baracka Obamu v roku 2009 zdôvodnila, že CO2 je najväčší znečisťovateľ, ktorý musí byť regulovaný zákonom o čistom vzduchu (Clean Air Act), uviedla aj zoznam zdravotných rizík ako dôvod považovať koncentráciu CO2 za nebezpečnú. Trumpova administratíva prehodnocuje túto Obamovu iniciatívu, ale fakty v nej sú stále vedené na webových stránkach Agentúry pre životné prostredie.

Väčšina vedcov sa zhoduje na tom, že ak rýchlo neskoncujeme s využívaním fosílnych palív, dôsledky budú horšie a horšie. Zníženie hladiny CO2 nestačí – dnes už musíme prejsť na nulovú úroveň a ideálne by bolo prísť na spôsoby, ako odstrániť aspoň časť CO2 z atmosféry.

Postačujúce dôvody na začiatok, či…?

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments