ĽUDSTVO VYHUBILO 83% DIVOKEJ ZVERI A POLOVICU VŠETKÝCH RASTLÍN, UVÁDZA ŠTÚDIA

3
287

Z celkového množstva vtákov, ktoré ostali, 70 % tvorí hydina a ďalšie farmárske vtáky.

Podľa správy publikovanej v Proceedings of the National Academy of Sciences v pondelok predstavuje Váha celého ľudstva (=7,6 miliardy ľudí) 0,01% z váhy biomasy planéty Zem.

Baktérie tvoria zhruba 13% z celkovej biomasy, rastliny 83% a všetky ďalšie formy približne 5% celkovej hmotnosti.

Napriek nášmu malému zastúpeniu na planéte, ľudia za posledné tisícročia všetko ustavične ničili a likvidovali. Tak sa uvádza v správe od the Guardian.

Podľa meraní, autori tvrdia, že ľudia majú na svedomí vyhubenie 83% všetkých divokých zvierat a polovicu fauny.

A nejde len o to, že ľudia likvidujú divokú zver – dokonca rozhodujú o tom, ktoré živočíchy a rastliny budú žiť aj naďalej.

Spomedzi všetkých vtákov na svete, 70% tvoria kurence a ďalšie a farmárske zvieratá. Čo sa týka zvierat, tak zo všetkého množstva zvierať, 60% tvorí dobytok, 36% prasce a len úbohé 4% sú divoké zvieratá.

alp-studio-289331-unsplash.jpg__4725x3150_q85_crop_subsampling-2_upscale

Podľa meraní len za posledné storočie ubudlo morských tvorov až 80%.

„Naše nepomerné miesto na planéte je až do očí bijúce,“ vyjadril svoje presvedčenie pre Guardian Ron Milo, profesor na Weizmannovom inštitúte vedy v Izraeli, ktorý viedol tím. „Obvykle, keď skladám so svojou dcérou puzzle, na obrázku sú slon so žirafou a nosorožcom. Ak by som jej ale mal predostrieť realistický obraz toho, ako to dnes vyzerá, tak by sa tam pásli tri kravy vedľa seba spolu so sliepkou.“

Tento ohromný nepomer medzi domácimi a divokými zvieratami je poháňaný priemyselným poľnohospodárstvom, ťažbou zdrojov a expanziou ľudskej civilizácie, ktorá, podľa správy, najviac škodí ekosystému.

Ďalšie štúdie tiež zdokumentovali pokles počtu živočíchov a rastlín. Napríklad, vedci nedávno argumentovali, že planéta Zem už vstúpila do obdobia šiesteho masového vymierania druhov, pričom miliardy zvieracích populácií na celom svete sú horúcimi kandidátmi na ohrozené druhy.

katerina-bartosova-39167-unsplash.jpg__4288x2880_q85_crop_subsampling-2_upscale

Pokles populácií ale nespomaľuje. Štúdia publikovaná minulý týždeň (18. máj, 2018) poukazuje na to, že ak teploty na konci storočia budú o 3,2°C vyššie ako v pred-industriálnej dobe, všetky tvory naprieč celej živočíšnej ríši by mohli stratiť až polovicu svojej geografickej rozlohy.

Čoskoro: Keňa: Horúca debata – pytliaci budú čeliť trestu smrti

Štúdia, ktorú viedol Milo, je prvou svojho druhou, keďže ide o prvú taxonómiu  všetkých organizmov žijúcich na planéte. Sami autori ale poznamenali, že bude potrebné vykonať ďalšie výskumy s citlivejšou a lepšou technológiou kvôli presnejším dátam.

„Dúfam, že naše výsledky poskytnú ľuďom lepší obraz o tom, kto tu [na planéte] má dominantnejšie zastúpenie a akú ohromnú rolu a vplyv ľudstvo má,“ dodáva Milo.

Global Citizen vypracoval kampaň v spolupráci s OSN „Globálne ciele“, ktoré sa snažia o ochranu biodiverzity. Tu sa môžete podpísať a pomôcť.

3
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
2 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
2 Autori komentárov
MATEJ KOTIANMária Vargová Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Mária Vargová
Nezareg.
Mária Vargová

Ten zver – tie dva zvery, muž. rod, 1. pád množ. č., neživotné, vzor dub. Tej zveri – žen. rod, 2. pád jed. č. (bez koho, bez čoho), končí sa na spoluhlásku, vzor kosť – bez kosti, bez zveri. Mäkké i. Nezvyknem robiť jazykové okienko, ale už mi veľmi ide na nervy, že sa články hmýria hrubými chybami. Dnes pretiekol pohár. Takýto redaktor by bol voľakedy letel.