Jeden z najpopulárnejších herbicídov na svete, ktorý je zároveň v USA najpoužívanejší, bol Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC) označený za pravdepodobný karcinogén.[sociallocker]
Medzinárodná agentúra IARC, ktorá sídli vo francúzskom meste Lyon je súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Celkovo rozhodla o klasifikácii piatich insekticídov (prípravky určené na hubenie hmyzu) a herbicídov (prípravky určené na ničenie buriny), vrátane glyfosátu, ktorý sa po celom svete používa v priemyselnom poľnohospodárstve.
Francúzska agentúra používa pri klasifikácii možných rakovinotvorných látok štyri kategórie:
1 – Preukázaný karcinogén pre človeka
2A – Pravdepodobný karcinogén pre človeka
2B – Podozrivý karcinogén pre človeka
3 – Neklasifikovaný
4 – Pravdepodobne nie je karcinogénny pre človeka
Glyfosát teraz spadá do druhej kategórie. Toto rozhodnutie bolo uverejnené aj na internetovej stránke časopisu The Lancet Oncology.

Glyfosát je podľa francúzskej agentúry používaný vo viac ako 750 rôznych výrobkoch určených pre poľnohospodárstvo či lesníctvo. Jeho používanie sa výrazne zvyšuje s vývojom geneticky modifikovaných odrôd plodín rezistentných voči glyfosátu. Glyfosát bol zistený vo vzduchu pri striekaní, vo vode a v potravinách.
Existujú obmedzené dôkazy karcinogenity glyfosátu pre ľudí. Prípadové štúdie z USA, Kanady a Švédska zaznamenali zvýšené riziko vzniku Non-Hodgkinovho lymfómu.
Pri štúdiách na myšiach a potkanoch bol zaznamenaný pozitívny trend vo výskyte zriedkavého nádoru obličiek, či kožných nádorov.
Glyfosát bol taktiež zistený v krvi a moči poľnohospodárskych pracovníkov, čo indikuje jeho absorpciu.
Monsanto a ďalší výrobcovia herbicídov vyjadrili s rozhodnutím IARC nesúhlas, pričom používanie glyfosátu podľa nich pre ľudské zdravie nebezpečné nie je.[/sociallocker]