MICHAL HAVRAN VS. EMIL PÁLEŠ

5
5430
26 novembra o 9:36 Michal Havran (zdroj: FB):

Opäť som musel odpovedať na otázku, prečo sme nahrali diskusiu kde bol hosťom Emil Páleš a ktorú sme neodvysielali. Pán Páleš sa posťažoval v Slobodnom vysielači a možno aj niekde inde. Skúsim to teda uviesť na pravú mieru, vediac, že pre istú časť verejnosti je to zbytočné. Emila Páleša sme pozvali do úplne prvej, pilotnej výroby relácie. Od začiatku vedel, že sa diskusia vysielať nebude, pretože sme v tom čase ešte nevedeli, či sa Večera vôbec dostane na obrazovky. Páleš bol v štúdiu s ďalšími hosťami a všetci vedeli, že ide o pilot. Debatu sme vyrábali bez scény, naša knižnica vtedy ešte neexistovala, sedeli sme na tonetkách z nejakej adaptácie Čechova. Všetkým bolo jasné, že skúšame, čo je veľmi delikátna operácia, pretože sa snažíte prehovoriť hostí aby prišli nahrať diskusiu, ktorá sa nebude vysielať. Pán Páleš to veľmi dobre vedel a zdá sa mi preto zvláštne, prečo už niekoľko mesiacov opakuje, že relácia, kde účinkoval bola cenzurovaná, zastavená a inak manipulovaná. Nebola. Bol to, ak som už napísal, pilotný diel, kde sme skúšali, ako takýto formát funguje. Nemal som pocit, že by pán Páleš hovoril niečo, čo by bolo treba tajiť, neoboznámil nás s adresami mimozemských základní na Orave, ani o tom, ako nám vlády dávajú do pitnej vody LSD. Hovoril svoje teórie o anjelských jazykoch, veci, ktoré mu vychádzajú vo výpravných knihách a majú privilegované umiestnenie v kníhkupectvách. Napriek tomu sa pán Páleš posťažoval vo svojom konšpirátorskom prostredí na to, že sme reláciu neodvysielali. Preto ešte raz, pán Páleš nepovedal nič, čo by niekoho navádzalo na myšlienku zastaviť ho. Pán Páleša sme do pilotnej diskusie o konšpiráciách nepozvali preto, aby sme ho cenzurovali, až takí idioti nie sme. Výroba pilotných častí je bežnou televíznou praxou a to že sa nevysielajú je podstatou ich existencie, pretože sa nevyrábajú preto, aby sa vysielali, ale iba na študijné účely. Verím, že toto vysvetlenie postačí, naozaj sme proti Pálešovi nekonšpirovali a ide iba o nedorozumenie, aj keď mi nie je jasné, prečo mal potrebu interpretovať to ako sprisahanie. Ale zase, pán Páleš má reláciu na Slobodnom vysielači a to možno vysvetľuje prečo sú naše svety tak rozdielne“.

29. novembra 2014 Emil Páleš (zdroj: sophia.sk):

Michal Havran
RTVS
Michal,
dostali ste privilégium viesť vlastnú reláciu „Večera s Havranom“ v RTVS a pozvali ste ma k spolupráci na jej prvej časti venovanej konšpiráciám, ktorá bola odvysielaná 29. apríla 2014. Definitívnu verziu ste však nakrútili v inom obsadení a mňa ste vynechali.
Keďže sa vedelo, že ste do role „obhajcu konšpirácií“ pozývali Tibora Rostasa, Norberta Lichtnera a mňa, dostal som na Slobodnom vysielači otázku, prečo sme všetci takí zbabelí a bojíme sa otvorene hájiť svoj názor aj v televízii. Nezostávalo mi než povedať, že ja som tú odvahu mal, ale bol som vylúčený v priebehu nakrúcania. Ľudia okamžite pochopili, že išlo o (auto)cenzúru. Ja som ich ale brzdil: Michal možno konal v dobrej viere, mohol mať viacero rôznych dôvodov, prečo sa rozhodol pre iné obsadenie. Aké boli Michalove skutočné dôvody, to sa dozviem až z jeho ďalšieho konania a vzájomnej komunikácie.
Teraz to už viem. Rozhodli ste sa klamať mne, klamať o mne a nekomunikovať so mnou. Tým ste mi potvrdili, že Vás vedú skôr zlé než dobré motívy.
Na facebooku ste pred troma dňami povedali, že ja som bol od začiatku oboznámený s tým, že skúšobná verzia relácie sa nebude vysielať. Pravdaže, skúšobná verzia sa nevysiela – ale definitívna verzia sa vysiela. Keby ste mi boli povedali, že to celé robím zbytočne, lebo aj tak sa to nebude vysielať – tak načo by som strácal čas prácou na takej relácii? Naopak, ešte v deň nakrúcania definitívnej verzie ste ma ubezpečovali, že bude nakrútená v pôvodnom obsadení vrátane mňa. Zavolal som Vám, že o ktorej hodine to teda mám prísť do štúdia? Odpovedali ste, že ste si práve zlomili ruku a preto sa naše spoločné nakrúcanie odkladá na iný deň a čoskoro mi dáte vedieť nový termín. Vaša poranená ruka v skutočnosti nebola prekážkou nakrúcania, pretože v plánovaný deň ste aj tak nakrúcali, ale s iným obsadením hostí.
Bola to celkom zbytočná a krátkonohá lož, pretože hneď najbližší utorok som si reláciu pozrel v televízii a pochopil som, že ste ma vynechali. V stredu ráno som Vám zavolal, aby som Vám dal najavo, že sa nehnevám, ak ste nakoniec zvolili iných hostí. Napriek tomu, že ste ma vodili za nos a zbytočne márnili môj čas. Počítal som totiž stále s možnosťou, že Vy osobne ste mali dobrý úmysel, ale nadriadení Vám dali najavo, že pre Vašu kariéru nie je dobré pozývať Páleša a nechceli ste prísť o reláciu. To by som Vám bol odpustil. Od začiatku som sa čudoval, čo ste to za nováčika, keď neviete, že ja som v RTVS na listine cenzurovaných osôb už dve desaťročia.
Nerobím si o tom žiadne domnienky; referujú mi to priamo ľudia, ktorí sedia v programovej rade, čo sa tam o mne hovorí a nie raz som sedel na obede priamo s programovým vedúcim a debatovali sme o tom, prečo už natočené rozhlasové relácie so mnou musia zapadnúť prachom v archíve a nikdy nebudú odvysielané. Som cenzurovaný ako osoba – a nie pre nejaké témy. Nesmiem dostať žiadnu pozornosť verejnosti, nesmiem byť prezentovaný ako osobnosť, pretože som človek, ktorý hovorí pravdu a neprisluhuje zlu. Ja nemôžem v televízii rozprávať ani o matematike, umelej inteligencii a fungovaní počítačov, ktoré sú politicky neutrálne. Listy divákov, ktorí si želajú vidieť ma v nejakej relácii, už dvadsať rokov končia v koši. Je to také časté, že paralelne s Vašou reláciou som bol súčasne scenzurovaný v TA3. Mal som byť v diskusnej relácii, redaktor dostal na papieri obsah rozhovoru a chcel ho odvysielať. Potom náhle otočil a nevedel uviesť rozumné dôvody prečo.
Keďže skutočné dôvody môjho vylúčenia z médií sú zahanbujúce, uvádzajú sa vždy falošné dôvody. Najčastejším je jednoduchá dezinformácia, že nie som seriózny bádateľ, ale len ezoterický šarlatán a zaoberám sa „anjelmi“. To je primitívna, ale účinná lož. Ľudia si totiž anjelov spájajú 2 s populárnou ezoterikou a nenapadne ich, že náboženské tradície skúmajú aj univerzitní vedci – religionisti, historici náboženstva či hlbinní psychológovia.
Vy však tvrdíte, že Vás neinštruoval nikto zhora a pre nové obsadenie hostí ste sa rozhodli celkom sám. Potom existuje len jeden logický dôvod, prečo ste to urobili (a keby existoval iný, dobrý dôvod, tak by ste o ňom nemlčali a prezradili by ste nám ho). Zámerom Vašej relácie bolo zdanlivo otvorene diskutovať o konšpiráciách, ale vyznieť mala tak, že konšpirační teoretici nemajú pravdu. To ste chceli dosiahnuť v obsadení dvoch hostí, ktorí budú mať prevahu nad tretím, mentálne slabším a menej presvedčivým hosťom, ktorý obhajuje existenciu konšpirácií.
Vy ste, Michal, v priebehu nakrúcania zistili, že so mnou nedokážete naplniť cieľ relácie. Zistili ste, že moja inteligencia nie až taká nízka, ako sa o mne rozpráva. Naznačil som Vám, že poznám detaily o histórii a priebehu celého radu priemyselných či politických konšpirácií. Vytušili ste, že by som o tom mohol rozprávať hodiny a neuvádzal by som len domnienky, ale hlavne fakty. Na rozdiel od ostatných hostí som bol naozaj podkutý detailnými znalosťami a zodpovedal som za každé svoje slovo.
Napríklad príbeh konšpirácie okolo oloveného benzínu som preštudoval a popísal tu: http://www.sophia.sk/sites/default/files/Olovo_Patterson.pdf. Ten je dnes históriou, ktorú už uzavreli súdy. Ale pred pár desaťročiami sa ešte vyhlasovala za šialenú konšpiračnú teóriu. Tetraetylolovo v benzíne poškodzovalo mozgy detí, stálo nás milióny mŕtvych a bilióny výdavkov na zdravotníctvo ročne (správa OSN). Americké koncerny to vedeli už dávno a najímali podplatených expertov, aby mútili vodu. Naznačil som vám, že rovnaká konšpirácia sa v súčasnosti odohráva okolo mikrovlnného elektrosmogu. Viem to z prvej ruky, priamo od ľudí, ktorí sedia v komisii Svetovej zdravotníckej organizácie určenej rozhodovať o tejto veci – ako sa tam odohráva korupcia. Osobne poznám zakladateľa švajčiarskeho občianskeho hnutia, ktoré prebojovalo sprísnenie noriem vo Švajčiarsku a viem, prečo si Švajčiari tie normy sprísnili. Vy ste sa, Michal, zľakli, že tam poviem priveľa. Hoci sme sa mohli spolu porozprávať, ako ďaleko až hodláme zájsť, aby sme smeli povedať aspoň niečo.
Pochopili ste, že by som dokázal vysloviť pravdu tak jasne a rýchlo, keby som chcel, že dizajn Vašej relácie by sa zrútil. Potrebovali ste tam ľudí, ktorí nedokázali odpovedať na Vaše otázky, aby ste mohli zahrať divadlo, že sa úprimne pýtate. Nemohli ste sa to opýtať v mojej prítomnosti, pretože by nasledovali jasné odpovede.
Pýtali ste sa napríklad: prečo ľudia zo zhodenia dvojičiek podozrievajú Židov? Úprimne ste sa čudovali nad takou „iracionalitou“ a „antisemitizmom“. Keby som tam sedel, nasledovala by na každú takú Vašu otázku rýchla a zreteľná odpoveď. Ľudia podozrievajú Židov preto, lebo dvaja židovskí miliardári – Larry Silverstein a Frank Lowy – si pár mesiacov pred 11. septembrom tie budovy prenajali a poistili si ich pre prípad úplného zničenia teroristickým útokom na 7 miliárd dolárov. Teroristi hneď zaútočili a oni dostali peniaze. Ďalej preto, že Silverstein je blízky priateľ Benjamina Netanjahua, vodcu radikálneho krídla izraelskej politiky, ktorého dlhodobým cieľom je vťahovať Spojené štáty do vojny proti Arabom. Ďalej preto, že židovskí súkmeňovci boli varovaní z izraelskej ambasády, aby tam v ten deň nechodili… a tak ďalej, nasledovali by tucty podozrivých faktov. Povinnosťou polície by bolo začať na prvom mieste s vyšetrovaním tých, čo mali z veci očividný prospech. No riadne vyšetrovanie sa nikdy neodohralo – je naopak plné absurdít, protirečení a ničenia dôkazov.
Vaši hostia – Mesík a Hvížďala – ani len nezakopli o fakty. Hvížďala ani netušil, že tam padli tri budovy, ale lietadlá boli len dve – takže ten tretí (50-poschodový) mrakodrap nemohol padnúť nárazom lietadla. Namiesto toho ste len psychologizovali. Ľudia si vraj do neznámeho etnika, ktoré je im cudzie, premietajú svoje strachy a fantázie. Hvížďala pokorne priznal, že sami majú drobný a nevinný podiel na tomto ľudskom blúznení: chodia inak oblečení, v čiernych kaftanoch – a tak vznikajú detinské obavy, že tajne robia niečo zlé. Taká plytká je úroveň uvažovania Vašich hostí, 3 ktorých vychvaľujete ako erudovaných, kvalitných expertov. Hovoria len to, čo sa od nich očakáva a nikdy nevedia o ničom, o čom vedieť nemajú.
Hnutie „Pravda o 11. septembri“ oprávnene požaduje riadne vyšetrenie udalosti, pri ktorej zahynuli tisícky ich rodinných príslušníkov. Vy im oponujete, čiže chcete, aby židovskí boháči mali výnimku zo zákona. Požiadavku spravodlivosti označujete za „antisemitizmus“, keď sa má zákonný postup uplatniť voči židom. Tým v skutočnosti rozsievate antisemitizmus a protižidovské nálady, lebo ľudia to musia pociťovať ako krivdu.
Z tohto dôvodu sú Vaše „Večere s Havranom“ hneď od prvej relácie zámerným podvodom na divákoch. Vyberáte si neznalých či konformných hostí, ktorí o skutočných problémoch nič nevedia alebo nie sú ochotní povedať. A hráte divadlo, ako keby ste tam úprimne hľadali pravdu. Mali ste byť protiváhou k Hríbovi a robíte to tak ako on. S inteligentnejšími protivníkmi sa nikdy neodvážite stretnúť vo verejnej diskusii, lebo by ste neboli schopní slova – ani keby ste tam boli desiati na jedného.
Keď ma Vaša asistentka Tereza oslovila s touto reláciou, najprv som odmietol prísť. Vysvetlil som jej, že mám s médiami takmer samé zlé skúsenosti. Mažú človeku med okolo úst, všetko mu sľubujú a pritom od začiatku klamú so zlým úmyslom. Výsledkom je v lepšom prípade strata času, v horšom prípade profanácia témy alebo poškodenie dobrého mena hosťa, keď z jeho prejavu urobia šalát a zmiešajú to s kdečím. Osobne ste ma ubezpečoval, že tentokrát je to iné, že máte veľmi seriózny zámer, že poznáte moju prácu a vážite si ju, že finálna verzia nebude nijako strihaná. Uveril som Vám, aby som nezmaril možno dobrý projekt.
Aj potom, čo som vypadol z relácie, som ešte dúfal v dobré vzťahy. Vyjadrovali ste sa, že chcete so mnou spolupracovať na iných témach, lebo konšpirácie mi podľa Vás „nesedia“. Rád by som Vám bol prispel, čímkoľvek. No keby ste naozaj mali v úmysle so mnou v budúcnosti spolupracovať, tak by ste nepálili most ku mne tým, že mi klamete a potom už neodpovedáte. Mohli ste mi normálne povedať, že v tej relácii byť nesmiem. Nič by sa nestalo a Vy by ste sa neponižovali výhovorkami.
Aj to, že „moju prácu poznáte a vážite si ju“, bola len účelová lichôtka. Keby ste o nej mali najmenšie poňatie, tak by ste nemohli napísať, že sa zaoberám „anjelskými jazykmi“. Dokonca sa Vám snívalo, že som v relácii hovoril o „anjelských jazykoch“. Tento Váš sen vznikol nasledovne: Pri predstavovaní na začiatku relácie sme spomínali, že som pôvodne pracoval na Jazykovednom ústave. Tam sme sa nezaoberali anjelmi, ale jazykovedou a počítačovou lingvistikou. Teraz mám druhé zamestnanie a zaoberám sa históriou a psychológiou náboženstva, vrátane angelológie. Ale nezaoberám sa jazykovedou. V relácii sme hovorili iba o jazykovede. Zároveň ste vedeli, že mám niečo s anjelmi a pretože ste vyštudovaný teológ, primiešal sa Vám do toho Pavlov prvý list Korinťanom 13:1. Tak Vám z toho vznikli „anjelské jazyky“. Dobre viete, že keby som sa ako vedec zaoberal niečím neexistujúcim, musel by som byť šarlatán – a to sa vylučuje s tým, že si moju prácu vážite.
Predvčerom som Vám napísal už druhý mail s návrhom, aby sme sa stretli a nekomunikovali skreslene cez tretích ľudí, pretože nám to pokazí vzťahy. Mohli sme sa dorozumieť medzi štyrmi očami. Mohol som zavrieť oči nad slabosťami Vášho charakteru a nemusel som ich odhaľovať verejne. Namiesto odpovede ste zase len napísali svojim priateľom na facebooku, že „nie som čistý“ a niečím sa Vám „vyhrážam“ – týmto otvoreným listom. Vybrali ste si cestu, Michal. Dúfal som, že je vo Vás niečo viac.

Emil Páleš

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

5
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
exkalibor

Pana Havrana nepoznam Palesa ano uz asi 20 rokov on si ma asi nebude pametat lebo som s nim uz nebol 5-6 rokov ale to je jedno. Dolezite je ze za 20 rokov co ho poznam ani raz nezaklamal vzdy a vsade hovori pravdu ako taky oldcetrhend. Dal by som zanho ruku do ohna. Po precitani prispevkov od oboch ludi je zrejme o co tu ide. Slovenska televizia alebo RTVS uz nieje nasa ale americka kontrolovana z bieleho domu. Odtial sleduju komentare slovakov na facebooku a inde a zistuju ze slovaci niesu az taki blbi ako sa zda a vedia… Zobraziť viac >>

Kaylee

Pana Raven nepoznam Palesa Yes already about 20 years on me because I’m with them I was not pametat is not about 5-6 years but this is the one. It is important that you know what for 20 years not once nezaklamal always vsade speak the truth and as a oldcetrhend too. I would put my hand in fire zanho. After precitani from both people to is probably about what goes here. Slovenska televizia or € uz is not nasa but the American kontrolovana from the White House. From there I watch comments on Facebook and elsewhere, and zistuju that… Zobraziť viac >>

anonym

Pána Páleša nepoznám, tak ako ani pána Havrana. Môžem hodnotiť len na základe ich verejných prejavov. Otázka je, prečo by Páleš chodil do diskusie o ktorej by vedel že nebude vysielaná. Žeby preto aby pomohol vylepšiť nejakú začínajúcu reláciu pre študíjne účely? Ťažko. Prečo Havran pozýval do pilota iných ľudí, než tých čo mali byť v prvej časti? Prečo sa vyhováral na zlomenú ruku a nekomunikoval? To nezdôvodnil. A časť: „neoboznámil nás s adresami mimozemských základní na Orave, ani o tom, ako nám vlády dávajú do pitnej vody LSD“ hovorí za všetko. Konšpirácie pán Havran pokladá v prvom rade za… Zobraziť viac >>

Pravdolub

Zvykol som rozmýšľať, že kde pramení tá motivácia mediálnych klaunov, za každú cenu bojovať proti všetkému, čo by mohlo v zlom svetle ukázať USA, Izrael, či západné „hodnoty“ sebectva a egoizmu. Ich pričinením, pretože práve ich neobjektivita a priam posadnutosť prenasledovaním ľudí s istým názorom ma prinútila, pozrieť sa bližšie aj na súvislosti o ktoré by ma za iných okolností ani nenapadlo sa zaujímať. Nuž, viem že to vyznie zle, najma, ak sme zvyknutý rozmýslat podla vzorcov, ktoré nám politická korektnosť vtlačila do podvedomia, ale pravda je, že vačšina obhajcov toho neslávneho etnika, k nemu sama patrí. Havran, rovnako Hríb,… Zobraziť viac >>

NIE JE TO TAK

Výsek z relácie „Ariadnina niť“ zo dňa 02.05.2014. Pravidelný hosť relácie Emil Páleš sa vyjadruje k svojmu pozvaniu do televízneho programu „Večera s Havranom“ verejnoprávnej televízie RTVS, ktorú moderuje Michal Havran. https://www.youtube.com/watch?v=M7qpNKRQm0M