Exkluzívne: Do roku 2021 dosiahne ročná spotreba plastových fliaš pol bilióna, čo zďaleka prekročí možnosti recyklácie a ohrozí oceány, pobrežia, ako aj samotné životné prostredie.

Každú minútu sa predá približne milión plastových fliaš na celom svete a v roku 2021 majú čísla poskočiť o ďalších 20%, čím vznikne taká environmentálna kríza, o ktorej niektorí bojovníci proti plastu tvrdia, že bude rovnako závažná ako klimatická zmena.

Nové čísla, ktoré obdržal The Guardian, odhaľujú nárast používania plastových fliaš. Do konca dekády sa predá viac ako pol bilióna fliaš ročne.

Dopyt, zodpovedajúci kúpe 20 000 fliaš každú sekundu, je zjavne poháňaný neprekonateľnou túžbou po balenej vode, pričom táto západná urbánna kultúra „mať na dosah ruky“ sa šíri aj do ďalších kútov sveta, akými sú Čína a Ázijský pacifický región.

V roku 2016 sa na celom svete predalo viac ako 480 miliárd plastových fliaš, čo je výrazný nárast oproti roku 2006 s 300 miliardami. Ak by sme ich poukladali za sebou tak, žeby sa navzájom dotýkali jedna druhej, dostali by sme sa za polovicu vzdialenosti planéty Zem od slnka (vzdialenosť slnko-Zem je 149,6 mil. km). Podľa posledných odhadov zo správy o trendoch v spôsoboch balenia, Euromonitor International vyčíslil, že do roku 2021 dôjde k nárastu až na 583,3 miliardy.

 Väčšina plastových fliaš používaných na nealkoholické nápoje a vodu sú vyrobené z polyetyléntereftalátu (Pet), ktorý sa dá recyklovať. No keďže ich užívanie nezávratne stúpa po celom svete, snahy zbierať a recyklovať fľaše, aby sme zabránili znečisťovaniu oceánov, zlyhávajú.

2018-05-12 (5)


Menej ako polovica všetkých fliaš kúpených v roku 2016 sa zrecyklovalo a len zo 7% z nich sa vyrobili nové fľaše. Zvyšok fliaš skončil buď na skládke pod nánosmi hliny odpadu alebo v oceáne.

Každým rokom do svetových oceánov unikne 5-13 miliónov ton plastu, ktorý potom konzumujú morské vtáky, ryby a ďalšie organizmy a podľa výskumu nadácie Ellena MacArthura hrozí, že do roku 2050 bude v oceánoch viac odpadu ako rýb.

Experti tvrdia, že plast si dokonca našiel aj svoju cestu na náš stôl.

Vedci z Ghent Univerzity v Belgicku nedávno vypočítali, že ľudia, ktorí konzumujú morské špeciality, príjmu v potrave až 11 000 týchto plastových čiastočiek ročne. V auguste 2016 výsledky štúdie z Plymouth Univerzity vo Veľkej Británii ukázali, že až v tretine vylovených rýb v britských vodách, vrátane tresky, makrely a mäkkýšov, sa našli čiastočky plastov. Vlani sa dokonca aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín dožadoval okamžitého výskumu s odôvodnením zvýšených obáv o ľudské zdravie a bezpečnosť „kvôli potenciálnej hrozbe výskytu mikroplastov v tkanive rýb, ktoré končia na pultoch našich obchodov.“

Ellen MacArthurová, svetová jachtárka, vedie aktuálne kampaň, aby spropagovala cirkulárny ekonomiku, ktorej filozofiou je opätovné používanie, dopĺňanie a recyklácia plastov miesto jednorazového použitia. „Prechod ku cirkulárnej ekonomike s plastmi je obrovskou príležitosťou, ako uzavrieť celý kruh, ušetriť miliardy dolárov a ako separovať produkciu plastov od spotreby fosílnych palív,“ dodáva.

Hugo Tagholm, člen kampane za záchranu morských ekosystémov Surferi proti odpadu (Surfers Against Sewage) povedal, že čísla sú zdrvujúce. „Kríza zahltenia plastmi už súperí s hrozbou globálneho otepľovania, keďže plasty znečisťujú všetky prírodné systémy a ohrozujú čoraz viac a viac organizmov na planéte.“

„Súčasná veda poukazuje na to, že plasty nemožno asimilovať do potravinového reťazca. Plasty, ktoré sú rozložené na drobné mikroplasty a nesú si v sebe toxíny, si aktuálne vedia nájsť svoju cestu na náš tanier.“ Aj z toho dôvodu Surferi proti odpadu bojujú za prejdenie návrhu na splatný vklad v Spojenom kráľovstve ako spôsob podnietiť a šíriť osvetu opätovného používania.

Tagholm dodáva: „Zatiaľ čo produkcia jednorazových plastov za posledných 20 rokov dramaticky narástla, systémy ako ich zadržať, kontrolovať, opätovne používať a recyklovať zaostali.“

Vo Veľkej Británii sa spotrebuje denne až 38,5 milióna plastových fliaš. (Na Slovensku v roku 2003 dosiahla spotreba takýchto fliaš až 300 miliónov a čísla odvtedy jednoznačne narástli) – pričom zhruba polovica z nich sa zrecyklovala, zatiaľ čo viac ako 16 miliónov týchto fliaš bolo denne odvezených na skládku odpadu, spálených alebo vyvezených do prírody či do oceánov.

„Odhaduje sa, že v najbližších 20 rokoch sa produkcia plastov zdvojnásobí a do roku (2050 narastie štvornásobne. Preto je nutné konať už dnes,“ vyjadril Tagholm svoje presvedčenie.

Z aj vyššie spomenutých dôvodov vznikali oprávnené obavy o tom, aký bude mať dopad znečistenie plastami v oceánoch po celom svete. Minulý mesiac vedci našli takmer 18 ton plastu na jednom z najvzdialenejších ostrovov, neobývanom koralovom ostrove v Južnom Pacifiku.


nycgif-compressor
.gif prevzaté zo stránky plasticadrift.org s názornou ukážkou toho, ako sa plasty vyhodené do morí šíria v Atlantickom oceáne.

Ďalší výskum odľahlých arktických pláží odhalil obrovské znečistenie plastami napriek malým miestnym komunitám. Na začiatku týždňa už vedci stihli varovať, že plastové fľaše a podobné spôsoby balenia závratnou rýchlosťou zaplavujú niektoré z najkrajších britských pláží a odľahlejších pobreží, pričom ohrozujú všetky druhy živočíchov, od žralokov obrovských až po polárne kačky.

Podľa vyjadrení Rosemary Downey, vedúcej balenia v Euromonitore a jednej zo svetových expertiek v oblasti produkcie plastových fliaš, väčšina plastových fliaš, ktoré sa používajú na celom svete, obsahujú pitnú vodu.

Čína je zodpovedná za najväčšie zvýšenie v produkcii. Spotreba balenej vody sa vyšplhala na takmer štvrtinu celosvetového dopytu, dodáva.

„Ide o rizikovú krajinu. Vychádzame z analýz svetového predaja plastových PET fliaš, pričom dopyt čínskych obyvateľov po týchto fľašiach neustále narastá,“ prezrádza Downeyová.

V roku 2015 kúpili Číňania 68,4 miliardy fliaš balenej vody, a v roku 2016 toto číslo vzrástlo na neuveriteľných 73,8 miliardy, t.j. o 5,4 miliardy viac.


3504
Pracovník prerozdeľuje plastové fľaše v recyklačnom centre na predmestí Wuhan,
provincia Hubei. Fotka: Jie Zhao/Corbis/Getty Images

„K nárastu došlo v dôsledku narastajúcej urbanizácie. Ľudia túžia žiť v zdravom prostredí, no existujú značné obavy týkajúce sa kontaminácie podzemných vôd a kvality pitnej vody, k čomu prispieva nárast kupovanie balenej vody,“ potvrdila a dodáva, že India a Indonézia zažívajú tiež rovnako silný boom.

Plast, ktorý sa používa na výrobu fliaš a aktuálne spôsobuje obrovské problémy v životnom prostredí, bol spopularizované ešte v 40. rokoch minulého storočia. Väčšina vtedy vyrobeného plastu sa ešte dnes niekde povaľuje, pretože petrochemické zmesy obsiahnuté v týchto plastoch sa rozkladajú aj stovky rokov.


Množstvo plastov vyprodukovaných za rok sa rovná zhruba celkovej hmotnosti ľudstva.

2018-07-01 – kópia

Najviac plastových fliaš produkujú majoritné spoločnosti nealkoholických nápojov. Podľa analýzy, ktorú uskutočnilo hnutie Greenpeace po tom, čo spoločnosť sladených nealkoholických nápojov Coca-Cola odmietla zverejniť svoju celosvetovú spotrebu plastov, vyprodukuje spoločnosť [Coca-Cola] viac ako 100 miliárd jednorazových plastových fliaš ročne – t.j. 3 400 fliaš za sekundu. Podľa Greenpeace, šesť najväčších spoločností distribujúcich nealkoholické nápoje využíva v priemere len 6,6% z recyklovaného PET (polyetyléntereftalátu) vo svojich produktoch. Tretina z nich neplánuje zvýšiť podiel recyklovateľných plastov a ani jedna z nich sa ho nechystá využívať na 100% v globálnej produkcii.

Plastové fľaše by sa mohli vyrábať zo 100% recyklovateľných plastov, tzv. RPet – ľudia v kampani tlačia na veľké soft-drinkové spoločnosti, aby radikálne zvýšili objem recyklovateľných plastov vo svojich fľašiach. Ale spoločnosti hrajú mŕtveho chrobáka a odmietajú zavádzanie RPet z kozmetických dôvodov, ako uviedol Steve Morgan z Recoup vo Veľkej Británii. Chcú totiž, aby ich produkty boli v nablýskaných a jasných plastových obaloch.

Podľa informácií z výboru Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva (House of Commons committee), British Plastics Federation (BPF), obchodná asociácia, priznala, že na výrobu fliaš zo 100% recyklovateľného plastu, sa spotrebuje o 75% menej energie ako na výrobu celkom nových plastových fliaš. Ale BPF dodáva, že na spoločnosti by nemal byť vyvíjaný nátlak, aby zvýšili objem recyklovateľného materiálu pri výrobe nových fliaš. „Recyklovateľný obsah…môže dosiahnuť aj 100%, no toto rozhodnutie prináleží výrobcom, navyše ho ovplyvňuje niekoľko rôznych faktorov,“ vyjadril sa Philip Law, generálny riaditeľ BPF.

Priemysel sa bráni akémukoľvek zdaneniu či poplatkom za účelom zníženia dopytu po jednorazových plastových fliaš – poplatok činí 5 pencí (0,01€) za plastový sáčok, čím by sa malo dosiahnuť zníženie plastových sáčkov o 80%.

Coca-Cola sa vyjadrila, že zvažovala požiadavku od hnutia Greenpeace uverejniť svoju globálnu spotrebu plastov. Hovorkyňa: „Globálne stále zvyšujeme používanie recyklovateľných plastov v krajinách, kde je to uskutočniteľné a povolené. Zvyšujeme aj výskyt RPet na trhu, kde je to možné, a odobrili sme ho pre regulované potravinárske použitie v 44 krajinách z 200, v ktorých pôsobíme.“

[Coca-Cola[ súhlasí s tým, že by [ich] plastové fľaše mohli byť vyrábané zo 100%-ne recyklovateľných plastov, ale nikde v okolí sa nenachádzalo také množstvo vysokokvalitného potravinárskeho plastu, ktorý je nutné k zvýšeniu množstva RPet fliaš na takú úroveň [100%].

„Ak máme zvýšiť množstvo recyklovateľných plastov v našich fľašiach, potom je nutné prísť s novým prístupom, t.j. zaviesť cirkulárnu ekonomiku pre naše plastické fľaše,“ dodáva.

Hnutie Greenpeace sa vyjadrilo, že šesť veľkých soft-drinkových spoločností musí spraviť viac ako len výrazne zvýšiť podiel recyklovateľných plastov vo svojich fľašiach. „Počas nedávnej expedície Greenpeace, kedy sme hľadali plastický odpad na vzdialenom pobreží Škótska, sme našli plastové fľaše takmer všade, kam sme sa pohli,“ prezradila nám Louisa Casson, členka Greenpeace a kampane v boji za čisté oceány.

„Je nad slnko jasné, že priemysel výroby nealkoholických nápojov musí znížiť svoju plastovú stopu.“

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments