MINA, MESTO STANOV

0
913
Satelitná fotografia údolia so stanovým mestečkom (Zdroj foto: maps.google.com)

Mina je malé mesto nachádzajúce sa vo vnútri nízko položeného údolia v provincii Makkh v západnej Saudskej Arábii, asi 8 km východne od svätého mesta Mekka. 20 km štvorcových celého otvoreného priestoru údolia kam až oko dovidí pokrývajú úhľadne usporiadané, rad za radom vystavané stany. V týchto stanoch prespávajú v priebehu piatich dní každého obdobia Hajj pútnici navštevujúci Mekku. Zvyšok roka zostáva Mina takmer opustená.

Zdroj foto: Al Jazeera English – flickr.com /embedované/ (CC BY-SA 2.0)

Na poskytnutie dočasného ubytovania až 3 miliónov pútnikov je tam postavených viac ako 100 000 klimatizovaných stanov.  Stany s rozmermi 8 krát 8 metrov sú zhotovené zo sklených vlákien potiahnutých teflónom, aby bola zaistená ich vysoká odolnosť proti ohňu. Pútnici si pôvodne  nosili vlastné stany, ktoré si na pláňach v Mina stavali a po skončení Hajj opäť rozložili, zbalili a zobrali späť. Neskôr v 90. rokoch dala saudská vláda postaviť stále bavlnené stany, aby pútnikov odbremenila od potreby nosiť si vlastné vybavenie na táborenie.  Ale po rozsiahlom požiari, ktorý sa v roku 1997 prehnal cez stanového mestečko a zabil takmer 350 pútnikov bolo postavené súčasné stále protipožiarne stanové mesto.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Stany sú rozdelené do niekoľkých táborov, z ktorých každý má svoju vlastnú vonkajšiu stenu a navzájom sú prepojené cestičkami. Každý tábor je vybavený kuchynkou aj kúpeľňami. Každý stan je farebne označený podľa jednotlivých krajín a očíslovaný a všetci pútnici by mali mať odznaky s ich farbou a číslom pre prípad, že by sa stratili.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments