MINISTERSTVO OBRANY OPÄŤ REAGOVALO NA ODOPIERANIE VOJENSKEJ SLUŽBY, PRIPRAVUJE ZÁKON O DOBROVOĽNEJ VOJENSKEJ PRÍPRAVE

0
299

“Ministerstvo obrany SR v súčasnosti pripravuje návrh zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorý upraví podmienky pre jej výkon. Podstatou tohto inštitútu je skutočnosť, že občania, ktorí majú brannú povinnosť, alebo ju dobrovoľne prevezmú budú mať možnosť vykonať na dobrovoľnej báze vojenskú prípravu. Návrh tohto zákona bude predložený do legislatívneho procesu ešte v tomto roku.” uviedlo ministerstvo obrany prostredníctvom dnešnej tlačovej správy, ktorou opätovne reagovalo na dezinformácie o odopretí výkonu mimoriadnej služby.

[sociallocker]Ministerstvo pri tejto príležitosti znovu zopakovalo, že možnosť odopretia mimoriadnej služby nie je žiadnou novinkou a ako ďalej dodalo “Aj registrovaný občan, ktorý podal vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby bude v čase vojny a vojnového stavu povolaný na odvod, kde bude posúdený jeho zdravotný stav a rozhodnuté o jeho spôsobilosti vykonať alternatívnu službu. 

Občan, ktorý podal vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby a ktorého okresný úrad v sídle kraja na základe rozhodnutia zaradí do dokumentácie evidovaných občanov, je povinný vykonať alternatívnu službu u zamestnávateľa, ktorý plní napríklad úlohy v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, civilnej ochrany obyvateľstva, alebo v oblasti sociálnej pomoci a podobne.”

Rovnako v otázke mobilizácie upresnilo, že “pri povolávaní vojakov v zálohe a registrovaných občanov sa vychádza z požiadaviek ozbrojených síl a ročník narodenia nie je rozhodujúcim kritériom.  Na výkon mimoriadnej služby nemôžu byť povolaní občania uznaní za nespôsobilých vykonať vojenskú službu (sú držiteľmi tzv. „modrej knižky“), pretože im zanikla branná povinnosť.”[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments