SPOLOČNOSŤ MONSANTO BUDE ČELIŤ SÚDNEMU TRIBUNÁLU

0
1304
ilustračná foto, zdroj: Die Grünen Kärnten, flickr.com (CC BY 2.0)

Spoločnosť Monsanto bola tento týždeň obvinená zo “zločinov proti ľudskosti a životnému prostrediu” na tlačovej konferencii v rámci Klimatického summitu v Paríži (COP21), zástupcami aliancií organickej, potravinovej sebestačnosti a ekologických skupín. Dôkazy proti nemu sa zhromažďovali pre obvinenia v rámci súdneho tribunálu so spoločnosťou Monsanto,  ktorý sa bude konať v októbri 2016 v Haagu.

“Monsanto propaguje agrárny model, ktorý prispieva aspoň jednou tretinou ku globálnym emisiám antropogénnych skleníkových plynov,” uviedla koalícia Organic Consumers Association (OCA), IFOAM International Organics, Navdanya, Regeneration International (RI), a Millions Against Monsanto a ďalšie.

“Je tiež z veľkej časti zodpovedné za vyčerpanie pôdy a vodných zdrojov, vymieranie druhov a klesajúcu biodiverzitu a vysídlenie miliónov drobných poľnohospodárov na celom svete. Je to model, ktorý ohrozuje potravinovú suverenitu ľudí patentovaním semien a privatizáciou života …”[sociallocker id=2937][/sociallocker]

“Tribunál sa bude opierať o “hlavné princípy podnikania a ľudských práv” prijaté v OSN v roku 2011. Zhodnotí aj potenciál trestnoprávnej zodpovednosti firmy na základe Rímskeho zákona, ktorý vytvoril Medzinárodný trestný dvor v Haagu v roku 2002, a zváži či nie je reforma medzinárodného trestného zákona oprávnená zahrnúť do seba tiež zločiny proti životnému prostrediu, čiže ekocídu (zničenie životného prostredia), ako súdne postihované trestné činy, tak, aby fyzické osoby mohli niesť trestnú zodpovednosť.”

Súdny tribunál so spoločnosťou Monsanto vyzve svedkov svedčiť o tom, ako spoločnosť Monsanto údajne korumpovala politický systém a masmédiá a uchyľovala sa k neetickým a kriminálnym taktikám, aby dosiahla súčasný stav ako vodca geneticko-technického priemyslu. Zainteresované skupiny dúfajú, že súdne konanie proti Monsantu bude slúžiť ako lekcia pre všetky veľké korporácie, ktoré nadraďujú zisky nad ľudí a planétu. Taktiež majú za cieľ zjednotiť komunity z celého sveta na tej najzákladnejšej úrovni.

“Odpoveď spočíva v rozširovaní regeneračných foriem poľnohospodárstva, nie v extenzívnych, ktoré sú založené na chamtivosti a ekologickej nespravodlivosti. Najúčinnejší spôsob pre znižovanie uhlíka v atmosfére je jeho viazanie do pôdy, budovaním odolných, produktívnych a zdravých poľnohospodárskych systémov. ” vyjadrila sa Dr.Vandana Shiva, dlhoročná aktivistka a líderka v boji proti používaniu GMO plodín.

Oficiálny web súdneho tribunálu so spoločnosťou Monsanto >> http://www.monsanto-tribunal.org/

ZDROJtheecologist.org
FOTODie Grünen Kärnten
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments