MONTÁŽ ZRKADLA NAJVÝKONNEJŠIEHO VESMÍRNEHO ĎALEKOHĽADU VŠETKÝCH ČIAS ÚSPEŠNE NAPREDUJE

0
419
Umelcová predstava ďalekohľadu Jamesa Webba Foto: Northrop Grumman (CC BY-NC-ND 2.0)

Vo vnútri obrovskej haly NASA Goddard Space Flight Center nachádzajúcej sa v americkom meste Greenbelt v štáte Maryland bol pred niekoľkými dňami za pomoci robotického ramena na konštrukciu Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba nainštalovaný deviaty segment jeho primárneho zrkadla. Znamená to, že polovica segmentov primárneho zrkadla pre Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba je už namontovaná.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Tím Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba neúnavne pracuje na inštaláci všetkých 18 zrkadlových segmentov ďalekohľadu na jeho konštrukciu.

Inžinieri pracujú na montáži deviateho zrkadla Foto: NASA’s Goddard Space Flight Center/Chris Gunn

Na priloženej fotografi NASA je vidieť technický tím, ktorý pomocou robotického ramena zdvíha a spúšťa segment šesťuholníkového tvaru, ktorý meria naprieč len niečo málo cez 1,3 metra a váži približne 40 kilogramov. Potom ako sa segmenty namontujú dokopy, bude 18 segmentov primárneho zrkadla pracovať spoločne ako jedno veľké 6,5 metrové zrkadlo. Očakáva sa, že úplná inštalácia bude dokončená na začiatku roku 2016.

Porovnanie veľkosti hlavného zrkadla vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba s hlavným zrkadlom Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu (Grafika: Bobarino Bobarino [CC BY-SA 3.0])

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba je vedeckým nástupcom Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Bude to najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad všetkých čias. Ide o medzinárodný projekt vedený americkou NASA, ktorá na ňom spolupracuje so svojimi partnermi – s Európskou kozmickou agentúrou (ESA) a Kanadskou kozmickou agentúrou (CSA).

Štart ďalekohľadu do vesmíru je priebežne naplánovaný na rok 2018 a na obežnú dráhu Zeme by ho mala vyniesť raketa Ariane 5.

Video z montáže prvého segmentu zrkadla

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre