MORSKÉ JATKY NA FAERSKÝCH OSTROVOCH – PREŽITOK VS. TRADÍCIA

  0
  250

  Krutý a zbytočný sadizmus alebo nevyhnutná a udržateľná tradícia? V lete sa už každoročne odohrávajú na Faerských ostrovoch, autonómnej oblasti Dánska, jatky veľrýb a delfínov nazývané Grind, pri ktorých sú stovky živočíchov člnmi zahnané do zátok, kde ich harpúnami a nožmi dorážajú muži a chlapci z tohto malého ostrova ležiaceho medzi Dánskom a Islandom, čomu sa prizerá celé spoločenstvo. Dokument zachytáva tento krutý “obrad” spájaný s niekoľko stáročnou tradíciou, ktorú miestni obyvatelia nemienia zanechať ani napriek námietkam aktivistov, ekológov a výhradám lekárov, ktorí upozorňujú na nebezpečie konzumácie mäsa plného olova a ťažkých kovov. Snímka ukazuje aj márnu snahu aktivistov a členov posádky Sea Shepherd, ktorí sa pokúšajú zabíjaniu zvierat zabrániť. V ceste im však nestoja len obyvatelia ostrova, ale aj miestne úrady a polícia, ktorá vraždenie v zátokách stráži, no i dánske námorníctvo, ktoré chráni lode rybárov. Kým miestni obyvatelia zdôrazňujú, že ide o malé percento populácie veľrýb, o ich hlavný zdroj potravy bez komerčného využitia a dôležitú tradíciu podčiarkujúcu ich identitu, aktivisti nástoja na zbytočnosti tohto sadistického prežitku, pri ktorom sa napríklad veľrybím matkám vyrezávajú mláďatá z brucha a zhadzujú z útesu, pričom sa z jatiek reálne spotrebuje asi 10% mäsa. Obyvatelia Faerských ostrovov síce nedisponujú takmer žiadnou poľnohospodárskou pôdou, no ich životná úroveň je jedna z najvyšších vďaka bohatým ložiskám ropy a plynu, a teda na veľrybie mäso nie sú odkázaní ako tomu bolo v minulosti.

  Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

  DISKUSIA K ČLÁNKU

  UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

  avatar
    Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
  Upozorniť ma na