NA ISS DORAZILA NOVÁ POSÁDKA

0
202

Dnes o o 03.48 h SEČ sa s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS) bez problémov v automatickom režime spojila ruská vesmírna loď Sojuz TMA-15M, na palube ktorej sa nachádzala trojčlenná posádka.

Posádku tvorili Američan Terry Virts (NASA), Rus Anton Škaplerov (Roscosmos) a Talianka Samantha Cristoforettiová (Európska vesmírna agentúra).  Na palube kozmickej lode Sojuz TMA-15M dorazili k ISS po šiestich hodinách letu. Raketa odštartovala v nedeľu o 22.02 h SEČ z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Nedeľný štart bol ďalší pilotovaný skrátený let z dvojdňového na šesťhodinový (od štartu po pripojenie ku stanici). Prvý takýto let absolvovala posádka misie Sojuz TMA-08m.

Tento postup s vylepšeným časom tranzitu bol spočiatku demonštrovaný na niekoľkých zásobovacích misiách bezpilotnej lode Progress.

Požiadavka ukotviť loď k ISS za púhych šesť hodín letu vyplýva zo skutočnosti, že tráviť dva dni stiesnenom interiéri Sojuzu súčasne spolu s ďalšími dvoma členmi posádky je pre astronautov a kozmonautov stresujúce a nepríjemné. Naviac mnohí z nich práve v tomto čase t.j. po prechode do beztiažového stavu a následnej adaptácii na nevnímanie gravitácie prekonávajú ťažkosti podobné morskej chorobe (space sickness).

Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice už do príchodu novej trojice pôsobila trojčlenná posádka, v ktorej je aj ruská kozmonautka Jelena Serovová. V priebehu 16 ročnej existencie ISS sa tak po druhý krát stane, že na jej palube budú v stálej posádke dve ženy súčasne.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments