NAJSILNEJŠÍ ARKTICKÝ ĽAD SA TOPÍ PO PRVÝKRÁT V HISTÓRII

0
419

Obvykle zmrznutá voda sa tohto roku otvorila už dvakrát. Vedcom to naháňa zimomriavky.


Vedci tvrdia, že aj ten najchladnejší ľad Arktídy sa stenčuje.
Foto: Nick Cobbing/Greenpeace

Už aj ten najstarší a najhrubší ľad sa láme a začínajú sa otvárať rieky na severe Grónska, ktoré sú bežne zamrznuté aj v lete.

K tomuto javu – ktorý sme doposiaľ nezaznamenali – došlo vlani (2018) dvakrát kvôli teplým vetrom a vlnám horúčav spôsobených klimatickými zmenami na severnej hemisfére.

Jeden z meteorológov popísal stratu ľadu ako „desivú“. Iní zas tvrdia, že tieto udalosti by mohli prinútiť vedcov prehodnotiť ich teórie o tom, ktoré časti Arktídy odolajú otepľovaniu najdlhšie.

More na sever od grónskeho pobrežia bývalo obyčajne tak zmrznuté, že sa o ňom ešte donedávna vravelo, že to bola „posledná oblasť ľadu“, pretože sa odhadovalo, žeby šlo o baštu severského ľadu, ktorý by sa udržal aj napriek otepľujúcej sa klíme.


Objem morského ľadu od roku 1979


Ľad na sever od Grónska je zvyčajne pevný kvôli transpolárnemu prúdu, jednému z dvoch najväčších poveternostných modelov, ktoré tlačia ľad od Sibíri cez Severné ľadové more až k pobrežiu, kde sa hromadí.

Walt Meier, starší výskumník z Národného centra pre dáta snehu a ľadu v USA, prezradil: „Tamojší ľad nemá kam ísť, takže sa tam hromadí. V priemere dosahuje štyri metre v hrúbke, pričom tá sa môže rozrásť až na 20 metrov alebo viac. Takto hrubý a nahromadený ľad sa obyčajne ľahko nepresunie.“

„No toto však nebol prípad minuloročnej zimy (február-marec 2017) a ani tohtoročnej (2018). Vietor totiž posúva ľad ďalej od pobrežia.“

Ľad by sa tak ľahko ale nepresúval, ak by nedochádzalo k otepľovaniu, ktoré navyše za posledných 15 rokov zrýchlilo. „Stenčovanie ľadu sa týka už aj tých najchladnejších častí Arktídy s najhrubšou vrstvou ľadu.Takže ide o dramatickú zmenu severského ľadu a arktickej klímy.“

„Desivé,“ napísal Thomas Lavergne, vedec z Nórskeho meteorologického inštitútu, na Tweeteri o satelitných snímkoch, ktoré ukazujú, ako modrá voda preniká bielym ľadom a odkrýva stovky míľ grónskeho pobrežia.


Po kliknutí na obrázok budete presmerovaný na originál stránku, kde si môžete pozrieť uvedené video zobrazujúce kombináciu snímok družíc #Sentinel1 a #AMSR2 (snímky ukazujú obdobie 27. júl – 13. august 2018)

Lavergne prezradil, čo sa aktuálne v Arktíde deje – odplavujú sa kusy hrubého ľadu cez Framov a Naresov prieplav do teplejších vôd na juhu.

„Neviem vám povedať, ako dlho ostane táto ľadová pokrývka otvorená, ale aj keď sa zavrie v priebehu nasledujúcich pár dní, poškodenie bude už trvalé: hrubý starý morský ľad sa odtrhol od pobrežia a smeruje k oblasti, kde sa roztopí omnoho rýchlejšie,“ dodáva.

Tohtoročné (2018) otvorenia v ľade boli skôr spôsobené vetrom ako topením, ale k obom javom došlo počas dvoch výkyvov teplôt. Vo februári sa pohybujú teploty v regióne mysu Morris Jesup, kde sa nachádza aj poveternostná stanica, ďaleko pod nulou (-20°C), ale na začiatku tohto roku (2018) sa teploty udržali nad bodom mrazu až 10 dní za sebou, ktoré boli sprevádzané silným povetrím, čo otvorilo ľad na pobreží.


Arctic sea ice extent for 15 August 2018
Pinterest
Rozsah arktického ľadu pre 15. august 2018 bol 5,7 km štvorcového. Oranžová čiara označuje priemerný rozsah arktického ľadu pre ten istý deň na roky 1981 až 2010. Foto: NSIDC

Minulý týždeň sa mys Morris Jesup otvoril znovu po tom, ako teplota vystúpila na rekordných 17°C a južné silné vetry nabrali na rýchlosti – 20 km/h. Experti predpokladajú, že more pri pobreží znovu zmrzne, ale neskôr ako obyčajne.

„Domnievam sa, že slnkom vyhrievaný vodný stĺpec narastie počas toho, ako bude ľad otvorený, čo oddiali zmrznutie a opätovnú formáciu ľadu,“ prezradil Rasmus Tage Tonboe, expert na morský ľad v Dánskom meteorologickom inštitúte.

Posledné výpočty od Nórskej ľadovcovej služby ukazujú, že arktický ľad v oblasti Svalbard je tento týždeň 40 % pod priemerom tohto obdobia od roku 1981. Výpočty však hovoria za seba – niekedy medzi rokmi 2030 až 2050 nebude v Severnom ľadovom oceáne počas leta žiadny ľad.

Keld Qvistgaard, dánsky koordinátor pre Ľadovcovú službu, sa zmienil o tom, že nešlo o prvú medzeru, ktorá sa objavila medzi pobrežím a hlavným ľadovcovým blokom, no ľadovec, ktorý sa sformoval medzi prvým a piatym augustom (2018), sa líšil svojou veľkosťou. „Celá záležitosť topenia siaha až na západ mysu Morris Jesup. Je to naozaj nezvyčajné,“ podotkol Qvistgaard.

Obavy zo spätnej väzby vyvoláva okrem ubúdania ľadovcovej pokrývky aj narušenie oceánu, čo by mohlo vyústiť do stavu, kedy by sa z planéty stal skleník.

Abnormálne arktické teploty znepokojujú klimatických vedcov už roky. Počas zimy bez slnka vlna horúčav vyvoláva obavy, že polárny vortex bude erodovať. Takéto horúčavy navyše spôsobujú v Európe snehové búrky a nútia vedcov zvážiť dokonca aj tie najpesimistickejšie predpovede klimatickej zmeny.

To zahŕňa aj Golfský prúd, ktorý je najslabší za posledných 1600 rokov kvôli topeniu ľadu v Grónsku a otepľovaniu oceánu. A vzory počasia pretrvávajú dlhšie, ak dochádza k nižšej cirkulácii vody a vzduchu.

Za rekordné teploty v Laplande a lesné požiare na Sibíri a za polárnym kruhom je zodpovedný spiaci horúci front.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments