NAJVÄČŠÍ FÚZNY REAKTOR NA SVETE JE PRIPRAVENÝ NA SPUSTENIE

3
1611
Wendelstein7-X počas montáže (zdroj foto: wikimedia. org (CC BY-SA 3.0))

Po 1,1 milióne pracovných hodín odpracovaných v priebehu 19 rokov je fúzny reaktor Wendelstein 7-X pripravený na spustenie. So svojimi 16 metrami je Wendelstein 7-X najväčším reaktorom typu stellarátor na svete.

Stellarátory udržujú extrémne horúcu plazmu v prstenci tvorenom magnetickými poľami. Kľúčovou súčasťou reaktora je systém cievok. Wendelstein 7-X, bol navrhnutý pomocou superpočítača, aby sa zabezpečila najlepšia možná konštrukcia magnetickej “klietky”.

Systém cievok pozostáva z 50 bizarne skrútených 6 tonových supravodivých cievok pripomínajúcich viac ako precízne inžinierstvo sochárske diela a 20 planárnych supravodivých cievok.  Počas prevádzky bude chladený na teplotu mínus 270 °C, pričom bude operovať iba meter od plynu s teplotou viac ako 100 miliónov °C.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Cieľom tohto teoretického a experimentálneho základného výskumu je vytvoriť fúznu elektráreň, ktorá bude vyrábať energiu podobným procesom ako prebieha na Slnku.

Princíp fúzie, a teda spôsobu, akým produkuje Slnko energiu, je založený na zlučovaní jadier ľahkých atómov, ktoré je sprevádzané uvoľnením veľkého množstva energie. V tomto prípade pôjde o jadrá izotopov vodíka a výsledkom reakcie bude vznik jadra hélia a neutrónu a obrovského množstva energie (vo forme pohybovej energie predovšetkým neutrónu).

Vedci sa domnievajú, že ak by sa podaril rozvoj tohto procesu na výrobu energie na Zemi, išlo by o bezpečný, čistý a takmer nekonečný zdroj energie.

Na projekte reaktora Wendelstein 7-X, ktorý stál už viac ako miliardu eur, pracujú vedci z Max Planckovho inštitútu v Nemecku.

3 KOMENTÁROV

UPOZORNENIE: VáženĂ­ ÄŤitatelia. VerĂ­me, Ĺľe budete prĂ­kladom lepšej spoloÄŤnosti aj kultivovanĂ˝mi diskusiami. Pozorne si preÄŤĂ­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš prĂ­spevok nemuseli vymazaĹĄ, prĂ­padne podstĂşpiĹĄ orgánom ÄŤinnĂ˝m v trestnom konanĂ­. PublikovanĂ­m prĂ­spevku do diskusie potvrdzujete, Ĺľe ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, sĂşhlasĂ­te s nimi a zaväzujete sa ich dodrĹľiavaĹĄ. Nezverejňujte prosĂ­m prĂ­spevky porušujĂşce pravidlá. ÄŽakujeme.


    • “Ked to ide aj na studeno???” Myslis studenu fuziu Fleischmanna a Ponsa? O ich experimetoch a o ich vyrazeni z akademickej pody a pod. sa toho vela napisalo. Ja neviem, ci to bol z ich strany podvod, alebo to bolo na nich nasite… skor si myslim, ze im to skutocne mohlo do istej miery fungovat a ze to cele bola konspiracia proti nimi. Mozne to je a vzdy, ked o tom citam, tak mam ten isty pocit… ALE zatial nic take ako “na studeno” dokazane nebolo, takze NIE, nemozem s tebou suhlasit.

      Vieme ze v jadrach hviezd prebiehaju termonuklearne reakcie, ktore v kombinacii s graviaciou, udrzuju hviezdu pocas milionov rokov stabilnu. p-p cykulus (proton-proton cyklus) je rad nuklearnych reakcii, ktore prebiehaju vo hviezdach nizsej hmotnosti. Podone/rovnake reakcie sa snazia dosiahnut aj ludia na Zemi. Funcny termonuklearny reaktor zaradeny do produkcie by mal velmi vela vyhod oproti konvencnym atomovym reaktorm, hoci ani tie sa samozreujme nedaju hadzat do jedneho vreca, pretoze ich je vela typov. No problem je v tom, ze kym v jadre/v strede Slnka je giganticky tlak a celkom dost vysoka teplota (cca 16milionov °C), tak na Zemi su take vysoke tlaky nedosiahnutelne. Tak to treba kompenzovat vyssiou teplotou a to je dovod preco sa tu bavime o stovkach milionov stupnov celzia. Ak by niekoho zaujimalo, ze ako je mozne, ze sa ten reaktor od tych nepredstavitelne vysokych teplot nie ze neroztavi, ale okamzite nevypari, tak je to tym, ze prave tie silne magneticke polia udzuje tu horucu plazmu (zmes nabitych castic) v stlacenom stave a udrziavaju ju mimo stien toho reaktora. Je okolo toho samozrejme cela veda a mohol by som sa tu rozpisovat este dalsich x hodin.

      Len podotknem, ze konzorcium krajin (krajiny EU, Cina, India, Japonsko a neviem kto vsetko este) stavaju svoj spolocney velky projekt na juhu Francuzka pri Cadarache. Ma ist o obrovsky termonuklearny reaktor, prototyp, na ktyorom ma byt ukazane, ze riadena termonuklearna reakcia je mozna. Projekt sa vola ITER a ide o reaktor typu tokamak. Cele sa to bude stavat este dalsich 30-40 rokov a stat to ma nejakych skormnych 50 miliard eur.

PRIDAŤ REAKCIU

Please enter your comment!
Please enter your name here