NAJVÄČŠÍ FÚZNY REAKTOR NA SVETE JE PRIPRAVENÝ NA SPUSTENIE

3
2097
Wendelstein7-X počas montáže (zdroj foto: wikimedia. org (CC BY-SA 3.0))

Po 1,1 milióne pracovných hodín odpracovaných v priebehu 19 rokov je fúzny reaktor Wendelstein 7-X pripravený na spustenie. So svojimi 16 metrami je Wendelstein 7-X najväčším reaktorom typu stellarátor na svete.

Stellarátory udržujú extrémne horúcu plazmu v prstenci tvorenom magnetickými poľami. Kľúčovou súčasťou reaktora je systém cievok. Wendelstein 7-X, bol navrhnutý pomocou superpočítača, aby sa zabezpečila najlepšia možná konštrukcia magnetickej „klietky“.

Systém cievok pozostáva z 50 bizarne skrútených 6 tonových supravodivých cievok pripomínajúcich viac ako precízne inžinierstvo sochárske diela a 20 planárnych supravodivých cievok.  Počas prevádzky bude chladený na teplotu mínus 270 °C, pričom bude operovať iba meter od plynu s teplotou viac ako 100 miliónov °C.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Cieľom tohto teoretického a experimentálneho základného výskumu je vytvoriť fúznu elektráreň, ktorá bude vyrábať energiu podobným procesom ako prebieha na Slnku.

Princíp fúzie, a teda spôsobu, akým produkuje Slnko energiu, je založený na zlučovaní jadier ľahkých atómov, ktoré je sprevádzané uvoľnením veľkého množstva energie. V tomto prípade pôjde o jadrá izotopov vodíka a výsledkom reakcie bude vznik jadra hélia a neutrónu a obrovského množstva energie (vo forme pohybovej energie predovšetkým neutrónu).

Vedci sa domnievajú, že ak by sa podaril rozvoj tohto procesu na výrobu energie na Zemi, išlo by o bezpečný, čistý a takmer nekonečný zdroj energie.

Na projekte reaktora Wendelstein 7-X, ktorý stál už viac ako miliardu eur, pracujú vedci z Max Planckovho inštitútu v Nemecku.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
3
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Hum

Preco 100mil °C, ked to ide aj na studeno???

Juraj

„Ked to ide aj na studeno???“ Myslis studenu fuziu Fleischmanna a Ponsa? O ich experimetoch a o ich vyrazeni z akademickej pody a pod. sa toho vela napisalo. Ja neviem, ci to bol z ich strany podvod, alebo to bolo na nich nasite… skor si myslim, ze im to skutocne mohlo do istej miery fungovat a ze to cele bola konspiracia proti nimi. Mozne to je a vzdy, ked o tom citam, tak mam ten isty pocit… ALE zatial nic take ako „na studeno“ dokazane nebolo, takze NIE, nemozem s tebou suhlasit. Vieme ze v jadrach hviezd prebiehaju termonuklearne reakcie,… Zobraziť viac >>