NEMALI BY SME OBÁVAŤ STROJOV, ALE KAPITALIZMU – STEPHEN HAWKING

1
2156
Stephen Hawking, zdroj: Lwp Kommunikáció / flickr.com (CC BY 2.0)

Stroje neprinesú ekonomickú apokalypsu, ale chamtiví ľudia áno, predpovedá fyzik Stephen Hawking.

Vedec predpovedal v relácii vedeckého žurnálu Reddit Ask Me Anything, že ekonomická nerovnosť bude rýchlo stúpať s rastúcou automatizáciou, ak bohatí majitelia strojov budú odmietať zdieľanie rýchlo sa množiaceho bohatstva.

“Ak stroje vyrobia všetko, čo potrebujeme, výsledok bude závisieť na tom, ako budú veci distribuované. Každý sa môže tešiť zo života plného luxusu v prípade, že strojmi vyprodukované bohatstvo bude zdieľané, v opačnom prípade väčšina ľudí môže skončiť nešťastne chudobná, ak majitelia strojov uspejú v lobby proti prerozdeľovaniu bohatstva. Zatiaľ sa zdá, že trend smeruje k druhej variante, s technológiou čoraz viac vzrastá nerovnosť.” vyjadril sa svetoznámy vedec.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Podľa neho sa v podstate majitelia strojov stanú buržoáziou novej éry, v ktorej korporácie, ktoré vlastnia, nebudú poskytovať pracovné príležitosti ľudským pracovníkom.

Tak ako to vidíme, priepasť medzi super-bohatými a zvyškom neustále rastie. Podľa francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho, kapitál – ako sú akcie či majetok – naberá hodnotu omnoho rýchlejším tempom, než je skutočný rast ekonomiky. Bohatstvo bohatých sa násobí rýchlejšie ako rast platov a robotnícka trieda to nemôže nikdy dohnať.

Ak má Hawking pravdu, problém však nebude o dobiehaní. Bude to boj o to, dosiahnuť čo i len štartovú čiaru.

ZDROJhuffingtonpost.com
FOTOflickr.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
b Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
b
Nezareg.
b

Inak nie robotnícka trieda tam má byť, ale trieda pracujúcich. Robotnícka trieda je špecifická terminológia pre ľudí vykonávajúcich manuálnu prácu a on hovorí o obyčajných pracujúcich ľuďoch vo všeobecnosti.