NEMALI BY SME OBÁVAŤ STROJOV, ALE KAPITALIZMU – STEPHEN HAWKING

1
2198
Stephen Hawking, zdroj: Lwp Kommunikáció / flickr.com (CC BY 2.0)

Stroje neprinesú ekonomickú apokalypsu, ale chamtiví ľudia áno, predpovedá fyzik Stephen Hawking.

Vedec predpovedal v relácii vedeckého žurnálu Reddit Ask Me Anything, že ekonomická nerovnosť bude rýchlo stúpať s rastúcou automatizáciou, ak bohatí majitelia strojov budú odmietať zdieľanie rýchlo sa množiaceho bohatstva.

“Ak stroje vyrobia všetko, čo potrebujeme, výsledok bude závisieť na tom, ako budú veci distribuované. Každý sa môže tešiť zo života plného luxusu v prípade, že strojmi vyprodukované bohatstvo bude zdieľané, v opačnom prípade väčšina ľudí môže skončiť nešťastne chudobná, ak majitelia strojov uspejú v lobby proti prerozdeľovaniu bohatstva. Zatiaľ sa zdá, že trend smeruje k druhej variante, s technológiou čoraz viac vzrastá nerovnosť.” vyjadril sa svetoznámy vedec.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Podľa neho sa v podstate majitelia strojov stanú buržoáziou novej éry, v ktorej korporácie, ktoré vlastnia, nebudú poskytovať pracovné príležitosti ľudským pracovníkom.

Tak ako to vidíme, priepasť medzi super-bohatými a zvyškom neustále rastie. Podľa francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho, kapitál – ako sú akcie či majetok – naberá hodnotu omnoho rýchlejším tempom, než je skutočný rast ekonomiky. Bohatstvo bohatých sa násobí rýchlejšie ako rast platov a robotnícka trieda to nemôže nikdy dohnať.

Ak má Hawking pravdu, problém však nebude o dobiehaní. Bude to boj o to, dosiahnuť čo i len štartovú čiaru.

ZDROJhuffingtonpost.com
FOTOflickr.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
b

Inak nie robotnícka trieda tam má byť, ale trieda pracujúcich. Robotnícka trieda je špecifická terminológia pre ľudí vykonávajúcich manuálnu prácu a on hovorí o obyčajných pracujúcich ľuďoch vo všeobecnosti.