NEMECKO POSKYTNE UKRAJINE PÔŽIČKU VO VÝŠKE 500 MILIÓNOV EUR NA OBNOVU INFRAŠTRUKTÚRY NA VÝCHODE KRAJINY

0
58

V stredu 1. apríla došlo v Berlíne k slávnostnému podpísaniu memoranda o porozumení medzi vládou Ukrajiny a vládou Spolkovej republiky Nemecko o nezáväznej finančnej pôžičke a rámcovej dohode medzi vládou Ukrajiny a KfW Bankengruppe o individuálnych úveroch v hodnote až 500 miliónov EUR.[sociallocker]

Príslušné dokumenty v priebehu 8. zasadnutia na vysokej úrovni ukrajinsko-nemeckej skupiny pre hospodársku spoluprácu podpísali ukrajinský podpredseda vlády a minister pre miestny rozvoj, stavebníctvo, bývanie a komunálne služby Ukrajiny Gennadij Zubkov a štátny tajomník spolkového ministerstva hospodárstva a energetiky Matthias Maching.

Gennadij Zubkov poznamenal, že podpísanie memoranda a rámcových dohôd sú výsledkom úspešných rokovaní, ktoré v auguste 2014 začali prezident Ukrajiny Petro Porošenko a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Ukrajinský podpredseda vlády vyjadril vedeniu Spolkovej republiky Nemecko v mene ukrajinskej vlády poďakovanie “za podporu Ukrajiny v čase bezprecedentných historických skúšok.”

Ukrajinská vláda je podľa neho pripravená zapojiť sa do realizácie projektov na získanie nezáväznej finančnej pôžičky.

Gennadij Zubkov  zdôraznil, že tieto prostriedky budú použité na obnovu a modernizáciu východnej časti Ukrajiny, vrátane novej výstavby, rekonštrukcie, generálnych opráv e a modernizácie infraštruktúry akejkoľvek formy vlastníctva v oblasti dopravy, energetiky a tepla, energetickej účinnosti, vodovodu, kanalizácie, sociálnej infraštruktúry, rehabilitácie a výstavby bytov. “Tieto prostriedky budú pre Ukrajinu podporou – a to ako na východe, tak na západe,” povedal.

Na základe podpísaných dokumentov budú jednotlivé pôžičky použité na financovanie projektov na území regiónov Doneck, Luhansk, Dnepropetrovsk, Záporožie a Charkov, rovnako ako aj v iných oblastiach Ukrajiny s veľkým množstvom oficiálne registrovaných vnútorne vysídlených osôb.

Ďalšie finančné zdroje by mohli byť pridelené KfW Bankengruppe v júni 2015. Splatnosť úveru je až 15 rokov s dobou odkladu 5 rokov.

Podpredseda vlády Ukrajiny okrem toho informoval účastníkov rokovaní o implementácii Humanitárneho plánu a vyzval nemeckú stranu k účasti na medzinárodnej konferencii na podporu reforiem na Ukrajine, ktorá sa bude konať v Kyjeve v apríli. “Cieľom tejto konferencie je spojiť úsilie medzinárodného spoločenstva na podporu kľúčových reforiem na Ukrajine, pričom je potrebné zabezpečiť opatrenia na obnovenie Donbasu,” dodal.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments