“NEMODLITE SA ZA PARÍŽ, PRACUJTE NA TOM, ABY BOL MIER” ODKÁZAL DALAJLÁMA

0
1067
Dalai Lama, foto: Christopher Michel, zdroj: flickr (CC-BY 2.0)

Dalajláma, duchovný vodca budhizmu a najvyšší svetský vládca v Tibete ponúkol nezvyklú a múdru radu pre riešenie teroristického útoku v Paríži. Poprosil ľudí, aby sa nemodlili za Paríž, ale aby pracovali pre mier. Povedal to pre nemecké televízne vysielanie Deutsche Welle v nedávnom rozhovore.

“Nemôžeme vyriešiť tento problém len prostredníctvom modlitby. Som Budhistom a samozrejme verím na modlitby, ale tento problém je problémom nás ľudí – my sme ho vytvorili a teraz sa obraciame k Bohu aby ho za nás vyriešil . Je to nelogické. Boh by povedal, riešte si ho sami, pretože v prvom rade, vy ste si ho vytvorili.”

Priniesol viac múdrych slov v atmosfére všeobecného handrkovania a uviedol, že je potrebný systematický prístup k zachovávaniu humanistických hodnôt. Vyjadril nádej, že násilie 20. storočia nebude pokračovať aj v tom ďalšom.

”Potrebujeme systematický  prístup k tvorbe humanistických hodnôt , harmónie a ľudskej jednoty. Ak na tom začneme pracovať už teraz, máme nádej že nasledujúce storočie bude konečne iné ako tie pred ním. Je to v každého záujme. Pracujme teda na tom, aby bol mier a nespoliehajme sa v tom na Boha, Buddhu alebo vládu.”

Dalajláma tiež povedal, že veľa násilia a sporov pramení z povrchných vecí.

“Problémy, ktorým dnes čelíme, sú výsledkom povrchných rozdielov v náboženskom vyznaní a národnej príslušností. My všetci sme jeden národ.”

Tiež sa vyjadril, že necháva na rozhodnutí tibetského ľudu, či chcú pokračovať s Dalajlámom ako svojim vodcom aj v budúcnosti.

“V prípade, že si ľudia myslia, že táto inštitúcia už nie je relevantná, mala by sa zrušiť. Nie som už viac zapájaný do politických záležitostí, “povedal. “Mám len obavy o blaho Tibetu.

 

 

ZDROJrawstory.com
FOTOChristopher Michel
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments