NEMÔŽEME TO UŽ ĎALEJ ODKLADAŤ: ROZHOVOR S NOAMOM CHOMSKYM O ROLI MÉDIÍ A KLÍME, 2/2

0
155

Nasledujúci rozhovor je druhou časťou dvojdielnej série rozhovoru s Noamom Chomskym. Prvú časť nájdete tu.

Sú to len alternatívne nezávislé médiá, na ktorých obálkach vidíte, že vnímajú klimatickú krízu ako krízu?

Áno, alternatívne médiá o tom síce píšu, ale nedostanú sa k tak širokej verejnosti. A to sa netýka len tejto krízy, ale aj ďalších. Porovnateľnou krízou je hrozba nukleárnej vojny. Odporučil by som vám počkať si na na vydanie Bulleting of Atomic Scientists, 24. januára. V ten deň kedy by mali vedci opätovne nastaviť Doomsday Clock (Hodiny súdneho dňa). Už dnes sú nastavené na „o 2 minúty 12“; netuším, čo urobia nabudúce, možno nás posunú dokonca za dvanástu hodinu! V podstate nám hrozia dve katastrofy: nukleárna vojna a globálne otepľovanie, pritom obe hrozby sú na spadnutie. A to nie je všetko. Čo taká pandemická hrozba? Priemyselná produkcia mäsa je v prvom rade nehumánna, a po druhé, ide o najväčšieho spoluúčastníka na globálnom otepľovaní; a navyše narúša aj liečebnú schopnosť antibiotík, kedže sa antibiotiká vo veľkom používajú pri chove poľnohospodárskych zvierat, baktérie potom mutujú a sú rezistentné voči antibiotikám, ktoré sa bežne používajú v nemocniciach, čo by mohlo viesť k veľkej pandémii, ako napríklad pandémia chrípky pred 100 rokmi, ktorá zabila desiatky miliónov ľudí. Ľudia hovoria o imigrantskej kríze, čo sa stane, keď Bangládeš bude zaplavený a milióny ľudí budú utekať pred zdvíhajúcou sa hladinou? V Južná Ázii dochádzajú zásoby vody, už teraz tam sotva majú stovky miliónov ľudí prístup k vode; a k tomu sa ešte topia ľadovce, čím by prišli o zásoby vody.

Čo sa potom stane so svetom? Nastanú kolosálne problémy. A už nie sú až tak ďaleko.

Ktoré konkrétne médiá vy sám považujete za užitočné, či už alternatívne, alebo nezávislé, alebo v inom sektore? Kde prichádzate do kontaktu s takýmito informáciami?

Čítam hlavné médiá, ale v skutočnosti ma udržiava v obraze vedecký žurnál. Samozrejme, ide o informácie technického charakteru, ktoré by ste bežne nečítali, ale Washington Post a New York Times majú veľmi dobré články, a samozrejme, mnohé ďalšie alternatívne médiá.

Je možné v USA alebo aj v iných demokraticky orientovaných spoločnostiach nejakým spôsobom reformovať mediálny systém, ktorý by viac dopomohol prežitiu tohto druhu žurnalistiky?

Jednou z možností je prechod na demokratickú spoločnosť. Ale sú od nej veľmi vzdialené. Povedzme také voľby – máme tu veľmi presvedčivo fungujúci systém v mainstreamových médiách, čo sa nám ukazuje napríklad v Štátoch, že voľby sa dajú kúpiť. Viete predvídať výsledok volieb do Kongresu alebo do orgánov výkonnej moci s pozoruhodnou presnosťou len pri pohľade na to, koľko ktorá strana minula peňazí. To je dôvod, prečo osoba zvolená do Snemovne reprezentantov musí už v prvý deň v úrade začať zháňať podporu darcov na ďalšie voľby. A medzitým legislatívu píšu ľudia s lobby z korporácií. Je to síce druh demokracie, ale veľmi obmedzenej.

Vidíte možnosť reformy v médiách okrem širšej spoločenskej a politickej transformácie? Pretože existuje hnutie, ako viete, špecificky zamerané na reformu médií, ktoré podporuje Robert McChesney a mnohí ďalší.

Je toho veľa, čo sa dá spraviť. Systém je však nutné v mnohých smeroch výrazne modifikovať, ak nie radikálne modifikovať. Reforma médií je jedným z nich. Bob McChesney robí dôležitú prácu. Sú veci, ktoré možno robiť. Zvýšená monopolizácia väčšinových médií je závažná vec, ako dobre viete, ale ak si prečítate knihu od Bena Bagdikiana o mediálnej monopoly v 80. rokoch, dozviete sa, že v tom čase existovalo niečo okolo 50 zdrojov správ, odvtedy sa ich počet znížil na 6. Model profitu z reklamy pre médiá len podkopal žurnalistiku. Ak sa vrátime späť v čase do raných čias Spojených štátov – vláda už vtedy chápala význam voľnej a nezávislej tlače, a dotovala napríklad poštovné náklady, takže zásielky boli zdarma, čo boli nástroje, ako vytvoriť nezávislú tlač. Len nedávno som čítal veľmi zaujímavú knihu, The Framer’s Coup od Michaela Klarmana. Dnes ide o zlatý štandard formovania ústavy; veľmi detailne a precízne rozoberá to, čo sa vtedy dialo, a je to veľmi pôsobivé. Mali sme tu literatúru pamfletu, mali sme tu nezávislú literatúru tlače, ľudia sa podieľali a farmári a remeselníci a vôbec, všetci dostávali po dva centy, modelová diskusia. Ešte v 19. storočí sme tu mali veľmi živú vrstvu robotníckej triedy a etnickú tlač, ktorá robila veľmi zaujímavé veci. No všetko sa rozpadlo pod tiažou kapitálu a reklamy a rovnaká vec prebehla aj v Anglicku, aj keď v Anglicku to trvalo ešte dlhšie, až do 60. rokov minulého storočia.

Vidíte možnosť nádeje pre alternatívu v internete alebo sociálnym médiách?

Je tu nádej, ale sociálne médiá sú zväčša dvojsečná zbraň. Rozhodne ale vytvárajú akýsi druh spätnej väzby v bubline. Všetci to robíme, keďže ľudia sa prikláňajú k veciam, ktorým veria, a nepočujú a nevnímajú nič iné – a potom sa všetci vo svojich názoroch len utvrdzujeme. A to následne vedie k takmer nemožnej interakcii. Mnohé z toho je riadne šokujúce. Nedávno som čítal nejaké štatistiky a ukázalo sa, že podľa nedávnych prieskumov, percentuálne vyjadrenie počtu Američanov, ktorí využívajú hlavné médiá ako svoj primárny informačný zdroj, je jednociferné číslo – 6%! Väčšina z nich trávi čas na sociálnych sieťach, ktoré neprodukujú správy, len ich filtrujú, pretože nemajú svojich vlastných reportérov v teréne.

A potom tu máte inovácie ako rádio a Fox, ktorí sú noví. Sú to však len defektné propagandistické systémy, a ani nepredstierajú, že by boli niečím iným.

To je temná strana. Tá dobrá strana (sociálnych médií) je, že organizácia funguje naďalej. Je to spôsob, ako sa dostanete k ľuďom, a veľmi efektívny nástroj. Prakticky všetky organizácie takto fungujú. Mám tým na mysli aj výuku – učitelia často komunikujú so študentmi prostredníctvom sociálnych médií. Všetci tak robia. Ak by ste sa prešli po areále školy, nenájdete človeka, ktorý by nebol na sociálnej sieti. Jedna univerzita, myslím, že je to Duke University, popísala chodníky v okolí areálu školy nápisom „Zdvihni hlavu!“ pretože všetci majú oči nalepené na obrazovke mobilu.

No je ťažké povedať, aký vplyv to nakoniec bude mať. Koľkokrát vidíte tínedžerov sedieť, napríklad, v McDonalde, a za stolom prebiehajú simultánne dve konverzácie – jedna v skupine a druhá cez sociálnu sieť, nech už komunikujú s kýmkoľvek. Toto ale ničí dnes tak pre nás dôležité sociálne vzťahy.

Mohlo by ale ísť aj o potenciálny zdroj – ak by alternatívne média využívali internet pri komunikácii klímy

Blogy, TruthoutTruthdig, Common DreamsDemocracy Now!, a mnohé ďalšie, vrátane al Jazeera a zopár ďalších zahraničných zdrojov sociálnych médií produkujú všetky možné druhy informácií, ktoré sa nedostanú už do televízie. Takže sú potenciálne a neobyčajne užitočné, ale, žiaľ, je tu aj negatívny aspekt, ktorý je tvrdo tlačený obrami zo Sillicon Valley na reklamné účely, takže ste tomu vystavený celý čas. Ak hľadáte niečo na Google a razom ste zaplavený hromadou reklám a vyskakovacích okien, ktoré vám ponúkajú veci, ktoré zrejme chcete (alebo máte o ne záujem) – taký majú vplyv veľké nadnárodné reklamné spoločnosti.

Aké podmienky je nutné splniť, aby sme dosiahli efektívnu reakciu na klimatickú krízu?

Myslím si, že sa musí sformovať masívne hnutie ľudí odhodlaných štrajkovať, ktoré donúti médiá venovať sa aj kríze, ktorej čelíme pod neustálym tlakom alebo aspoň vytvoriť alternatívy, ktoré budú dominovať informačnému trhu. Nemáme veľa času nazvyš. Dotovanie nezávislých médií, čo nie je ani utopistickou myšlienkou, sa odohrávalo už v zárodkoch Spojených štátov; alebo druhy mediálnych hnutí, ktoré, povedzme, sa snažia pretlačiť Bob McChesney a ďalší pretlačiť.

Je to naliehavá požiadavka. Posledných pár rokov začínam svoje prednášky tým, že hovorím študentom, že práve oni budú musieť urobiť rozhodnutia, aké ešte nikto nikdy predtým nemusel. Budú sa musieť rozhodnúť, či organizovaná spoločnosť prežije alebo nie. Dokonca aj keď boli nacisti nazúrení, nemuseli ste čeliť takejto otázke. Teraz už budete musieť.

Sú ešte nejaké ďalšie všeobecné podmienky alebo usmernenia, ktoré by bolo treba splniť, aby sme sa dostali z klimatickej krízy, okrem médií?

Existuje niekoľko skupín, ktoré sa organizujú na globálnej úrovni, ako Earth Strike, kde ide o plánovanie série akcií; už jednu mali, veľkú demonštráciu v mnohých mestách, snažia sa vyburcovať masy do generálneho štrajku. Extinction Rebellion z Anglicka sa dokonca dostalo aj sem, do USA (a aj na Slovensko), a snažia sa o rovnakú vec. Ale tieto udalosti, ako demonštrácie, nemajú a nebudú mať žiadny efekt, ak sa budú konať izolovane. Musia byť ale stimulom pre neustále organizovanie takýchto akcií a vzdelávania a musí sa to diať denno-denne.

A vrátim sa k tomu, o čom som hovoril na začiatku – Tucson a solárne panely. Ľudia musia pochopiť, že sa musia zmeniť a to rýchlo; ale hlavne, že im to neuškodí, ale naopak, skvalitní ich životy. Napríklad tak, že ušetria peniaze. Ale len psychologická bariéra, ktorá nám navráva, že sa na to nemôžem pozerať, že sa musím držať bežnej viery a že toto je už radikálna vec, ktorej sa musíme báť, je blok, ktorý musíme prekonať a to neustálymi vzdelávacími a organizačnými aktivitami. Takýmto spôsobom sa vyvíjalo každé jedno hnutie – hnutie za občianske práva, hnutie proti vojne, feministické hnutie -a  práve konštantným pripomínaním sa aj často malé skupiny narástli do vyšších počtov. Niekedy ich aktivity vyvrcholili do štrajkov, predovšetkým ale aby udržiavali prebiehajúce aktivity pri živote a v podvedomí občanov.

A tie už neznesú odklad.


  • 24 januára vedci nastavili Doosmday Clock na dve minúty pred dvanástu hodinu ako varovanie pre ľudstvo, aby neskĺzlo do „nového abnomrálu“.

PRIDAŤ REAKCIU

Please enter your comment!
Please enter your name here