NEONACISTI NAPADLI V KYJEVE DÔCHODCOV

0
423

Neonacisti v Kyjeve napadli demonštrujúci dav starších ľudí, ktorí si pripomínali historickú udalosť a žiadal obnovenie ZSSR.

17. marca 2016 sa v Kyjeve pred historickým múzeom zišiel malý dav, zväčša starších ľudí z komunistickej strany, ktorí si pripomínali 25. výročie celoštátneho referenda o zachovaní vtedajšieho ZSSR a žiadali jeho obnovenie.

Po úvodnom preslove, malý dav dôchodcov napadla skupina ukrajinských mladíkov, neonacistov zo skupiny známej ako Azov. Mladíci, v neporovnateľnej fyzickej kondícii zaútočili na svojich starších spoluobčanov, strhli im zástavy a transparenty, obliali ich farbou, slovne ich urážali a niekoľkých aj fyzicky napadli a dobili. Dôchodcovia sa húževnato bránili, na svoju obranu použili vychádzkové paličky, žrde zo zástav i slzné spreje. Útočníci sa napokon, po niekoľkých minútach vyčíňania stiahli.

Napriek tomu, že organizátori stretnutia svoj protest riadne ohlásili úradom a napriek tomu, že zo skúsenosti bola ideologicky motivovaná hrozba útoku veľmi vysoká, polícia nezabezpečila poriadok a ochranu zúčastneným. Neonacistické nálady sa na Ukrajine prebrali k životu počas protestov na Majdane, ktoré vyvrcholili zvrhnutím legitímneho ukrajinského režimu a útekom prezidenta Viktora Janukovyča v roku 2014. Radikálne nacionalistické strany ako Sloboda či Pravý sektor získali značný vplyv a popularitu, ich členovia a sympatizanti nacizmu sa účastnili masakru v Odese i vojny na Donbase v rámci práporov Azov či Ajdar. Príklady podobných útokov a šikany skupín i jednotlivcov s inou ideologickou a hodnotovou orientáciou nie sú na Ukrajine ničím ojedinelým.

V celoštátnom referendu, ktoré sa uskutočnilo 17. marca 1991 v deviatich zväzových a 18 autonómnych republikách ZSSR, sa 76 percent účastníkov vyjadrilo za zachovanie krajiny ako obnovenej federácie.

https://www.youtube.com/watch?v=-b1K_g0SVlY

 

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na