NEONACISTI NAPADLI V KYJEVE DÔCHODCOV

0
687

Neonacisti v Kyjeve napadli demonštrujúci dav starších ľudí, ktorí si pripomínali historickú udalosť a žiadal obnovenie ZSSR.

17. marca 2016 sa v Kyjeve pred historickým múzeom zišiel malý dav, zväčša starších ľudí z komunistickej strany, ktorí si pripomínali 25. výročie celoštátneho referenda o zachovaní vtedajšieho ZSSR a žiadali jeho obnovenie.

Po úvodnom preslove, malý dav dôchodcov napadla skupina ukrajinských mladíkov, neonacistov zo skupiny známej ako Azov. Mladíci, v neporovnateľnej fyzickej kondícii zaútočili na svojich starších spoluobčanov, strhli im zástavy a transparenty, obliali ich farbou, slovne ich urážali a niekoľkých aj fyzicky napadli a dobili. Dôchodcovia sa húževnato bránili, na svoju obranu použili vychádzkové paličky, žrde zo zástav i slzné spreje. Útočníci sa napokon, po niekoľkých minútach vyčíňania stiahli.

Napriek tomu, že organizátori stretnutia svoj protest riadne ohlásili úradom a napriek tomu, že zo skúsenosti bola ideologicky motivovaná hrozba útoku veľmi vysoká, polícia nezabezpečila poriadok a ochranu zúčastneným. Neonacistické nálady sa na Ukrajine prebrali k životu počas protestov na Majdane, ktoré vyvrcholili zvrhnutím legitímneho ukrajinského režimu a útekom prezidenta Viktora Janukovyča v roku 2014. Radikálne nacionalistické strany ako Sloboda či Pravý sektor získali značný vplyv a popularitu, ich členovia a sympatizanti nacizmu sa účastnili masakru v Odese i vojny na Donbase v rámci práporov Azov či Ajdar. Príklady podobných útokov a šikany skupín i jednotlivcov s inou ideologickou a hodnotovou orientáciou nie sú na Ukrajine ničím ojedinelým.

V celoštátnom referendu, ktoré sa uskutočnilo 17. marca 1991 v deviatich zväzových a 18 autonómnych republikách ZSSR, sa 76 percent účastníkov vyjadrilo za zachovanie krajiny ako obnovenej federácie.

https://www.youtube.com/watch?v=-b1K_g0SVlY

 

Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre