NEPLATIČI DLŽIA SOCIÁLNEJ POISŤOVNI VIAC AKO POL MILIARDY EUR

0
219

Tak ako daňový systém, či systém zdravotného poistenia, aj systém sociálneho poistenia eviduje výpadky v platbách poistného, ktoré sú spôsobené neplatičmi.

Kým pri daňovom systéme sa nedoplatky prehupli už cez dve miliardy eur a pri zdravotnom systéme sa nachádzali na úrovni okolo 300 miliónov eur, na sociálnom poistení sú nedoplatky podľa najnovších údajov zo sociálnej poisťovne viac ako pol miliardy eur.

Podľa aktuálneho zoznamu dlžníkov, ktorý zverejnila Sociálna poisťovňa ku dňu 23.12. 2014, spoločná suma všetkých ňou evidovaných nedoplatkov (ktorých individuálna výška bola na úrovni minimálne 3,32 €) presiahla 523 miliónov eur.

V zozname dlžníkov sa nachádza takmer 147 000 záznamov, pričom prvých desať miest s najvyššími dlžnými sumami obsadilo desať nemocníc, ktorých spoločná dlžná suma je vyššia ako 115 miliónov eur.

Absolútnym rekordérom je Univerzitná nemocnica Bratislava, ktorej dlžná suma prekročila 56,5 milóna eur. Desaťmiliónovú hranicu pokorila aj Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava a tesne pod ňou, s dlžnou sumou 9,9 milióna eur sa nachádza Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica.

Pre porovnanie dlžnej sumy s ročným rozpočtom poisťovne, ekonomicky aktívne obyvateľstvo sa v roku 2013 na príjmoch sociálnej poisťovne podieľalo príjmami z poistného vo výške 5,26 miliardy eur.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments