NEUZNANÝ SEN EDUARDA CHMELÁRA – OSPRAVEDLNENIE

0
1125
Zdroj foto: facebook.com

Financovanie politického hnutia SEN prebieha odo dňa ohlásenia zbierania podpisov za vznik politického hnutia dňa 17.7.2015 prostredníctvom transparentného účtu, ktorý je zverejnený na www.transparentneucty.sk.

Podľa údajov z tohto transparentného účtu uhradilo hnutie SEN v priebehu mesiacov august a september spolu 4 591 € za „Organizačné, marketingové a personálne zabezpečenie pre zber podpisov“ pre Archivum Mgr. Maroša Mačuhu, ktorý prevádzkuje fullservisovú modelingovú agentúru Simpatico. Vzhľadom na skutočnosť, že ministerstvo vnútra odmietlo hnutie SEN pre nedostatočný počet platných podpisov zaregistrovať a vyššieuvedená agentúra sa na zbere podpisov podieľala, obrátili sme sa so súvisiacimi otázkami priamo na zakladateľa sociálno-ekologického hnutia SEN Eduarda Chmelára.

Na našu otázku koľko podpisov vyššie menovaná spoločnosť za túto sumu hnutiu dodala reagoval slovami: „Na akciách, na ktorých boli aj hostesky, sme vyzbierali podľa našich sčítaní 2944 podpisov. Počet, ktorý vyzbierali oni sami, vám však neviem presne povedať, išlo o kombináciu našich dobrovoľníkov a brigádnikov, to sa nedá presne určiť.“

Zdroj foto: facebook.com/embedované/

Z celkového množstva 11 639 hnutím odovzdaných podpisov pracovníci ministerstva uznali 10 696 platných podpisov, no pri následnej kontrole našli veľké množstvo podpisov, na ktorých boli údajne uvedené čísla ukradnutých a skartovaných občianskych preukazov ešte spred roku 2010. Zaujímalo nás preto, či vie hnutie SEN s istotou dokázať, že sa takéto podpisy nenachádzali napríklad aj na hárkoch spoločnosti, ktorej za zber podpisov zaplatili.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

„Každý jeden hárok má svoje číslo a vieme, od koho sme ho dostali. Spoľahlivosť podpisov z týchto akcií bola veľmi vysoká. Ak aj boli od nich nejaké podpisy vyradené, skôr išlo o prípady, že neboli údaje kompletné alebo nesprávne. Väčšina podozrivých údajov pochádzala z Prešovského a Košického kraja, táto agentúra nám pomáhala najmä na západnom Slovensku“ vysvetľuje zakladateľ hnutia.

Hnutie sa po zamietnutí jeho registrácie v tlačovej správe z 5.10. bránilo aj slovami, že je to „priehľadný pokus o diskreditáciu, priamy útok na demokraciu a spochybnenie práce desiatok dobrovoľníkov, ktorí celé týždne bez nároku na odmenu a v dobrej viere poctivo zbierali podpisy od občanov.“ Zaujímalo nás preto, či zbierali podpisy bez nároku na odmenu aj hostesky zabezpečované modelingovou agentúrou Simpatico modeling&production.

„Tu sa musím ospravedlniť za nepresnú informáciu, lebo ja som bol v tom, že tieto hostesky iba rozdávali letáky, ktorých sme distribuovali okolo dvadsaťtisíc. Drvivú väčšinu podpisov totiž naozaj zbierali dobrovoľníci. Samozrejme, za prácu v teréne (boli to veľké akcie ako Agrokomplex, Grape festival apod.) dostali hostesky zaplatené“ upresnil Eduard Chmelár.

Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať. Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre