NÓRSKO UMOŽNÍ ZMENU POHLAVIA PO DOVŔŠENÍ 7 ROKOV

1
514

Na základe štvrtkového návrhu zákona nórskej vlády by malo byť povolené deťom od sedem rokov právne si zmeniť pohlavie.  Ide pritom o jednu z najnižších vekových kategórií pre transgender práva kdekoľvek na svete.

“Je to dôležitá oblasť, v ktorej Nórsko za mnohými krajinami po dlhé roky zaostávalo,” povedal minister zdravotníctva Bent Høie pri predstavovaní plánu na festivale Oslo Pride. “Môžeme byť hrdí, že tento zákon implementujeme.”

Existujúce právne usporiadanie v tejto oblasti je podľa neho neprijateľné a nemenilo sa takmer 60 rokov. Podľa nórskeho ministerstva zdravotníctva umožňuje väčšina európskych krajín právnu zmenu pohlavia osobám po dovŕšení 18 rokov.

Richard Köhler z lobby skupiny Transgender Europe však pre Reuters uviedol, že “zlatým štandardom” by bolo, keby neexistoval žiadny formálny limit, tak ako je tomu na Malte.

“Vo všeobecne platí, že je veľmi dobré, keď je pohlavná identita veľmi mladých transosôb rešpektovaná,” ​​povedal.

Podľa ministra zdravotníctva bude právna zmena pohlavia detí od siedmich do 16 rokov možná po konzultáciách s rodičmi, po ktorých sa budú môcť samostatne rozhodnúť, bez nutnosti psychiatrického alebo lekárskeho hodnotenia.

“Návrh zákona je historický v tom, že to už nebude zdravotníctvo, kto bude rozhodovať o zmene pohlavia, ale samotná osoba. To posilňuje práva tejto skupiny. Tento prípad je navyše základným ľudským právom a síce právom byť sám sebou,” hovori Bent Høie.

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

1 KOMENTÁR

UPOZORNENIE: VáženĂ­ ÄŤitatelia. VerĂ­me, Ĺľe budete prĂ­kladom lepšej spoloÄŤnosti aj kultivovanĂ˝mi diskusiami. Pozorne si preÄŤĂ­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš prĂ­spevok nemuseli vymazaĹĄ, prĂ­padne podstĂşpiĹĄ orgánom ÄŤinnĂ˝m v trestnom konanĂ­. PublikovanĂ­m prĂ­spevku do diskusie potvrdzujete, Ĺľe ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, sĂşhlasĂ­te s nimi a zaväzujete sa ich dodrĹľiavaĹĄ. Nezverejňujte prosĂ­m prĂ­spevky porušujĂşce pravidlá. ÄŽakujeme.


  1. to akoze mali skolacikovia poprosia rodicov a nasledne sa papierovo spravia z chlapcekov dievcatka s cikacmi a z dievcatiek chlapsi so susurami ???

PRIDAŤ REAKCIU

Please enter your comment!
Please enter your name here