NÓRSKO VYPNE ROZHLASOVÉ VYSIELAČE FM V ROKU 2017

0
293

Nórske ministerstvo kultúry vo štvrtok v súvislosti s dokončením prechodu na digitálne rozhlasové vysielanie oznámilo vypnutie FM frekvencií. Nórsko tak robí historický prechod do novej éry rádiového vysielania a stáva sa prvou krajinou na svete, ktorá rozhodla o vypnutí analógového vysielania všetkých hlavných rozhlasových staníc. S digitálnym audio vysielaním (DAB) a digitálnym rozhlasom, budú mať poslucháči k dispozícii viac rozhlasových kanálov a väčšiu rozmanitosť obsahu.[sociallocker]

Šéf NRK (pozn. nórsky verejnoprávny rozhlas) Thor Gjermund Eriksen hovorí:
“Toto je významný deň pre všetkých, čo milujú rádio. Rozhodnutie ministerstva nám umožňuje sústrediť svoje zdroje na to, čo je najdôležitejšie, t.j. vytvoriť veľmi kvalitný a rôznorodý obsah rádiového vysielania pre našich poslucháčov.”

Pokrytie DAB v Nórsku v súčsnoti presahuje FM-pokrytie. Na rozdiel od piatich kanálov vysielajúcich na celoštátnej úrovni prostredníctvom FM frekvencií, prostredníctvom DAB v Nórsku vysiela 22 celoštátnych kanálov.

Vypnutie začne 11. 1. 2017

Rozhodnutie dáva Nórom pre prechod na digitálne vysielanie, čo je proces trvajúci niekoľko rokov, konečný termín. Trygve Rønningen, generálny riaditeľ a šéfredaktor rozhlasovej stanice P4, hovorí:

“Konečne môžeme dokončiť prácu, ktorá prebiehala mnoho rokov. Toto je najlepšie riešenie pre všetkých poslucháčov po celom Nórsku, pretože teraz majú lepšie rádiové vysielanie.”

Vypnutie začína v Nordlande 11. 1. 2017 a končí v najsevernejších krajoch Troms a Finnmark 13. 12. 2017

Koordinovane

NRK, P4 Group a SBS Radio vypnú celé ich FM vysielanie súčasne v dvoch zo šiestich krajov, ale v štyroch krajoch bude NRK Radio vo vypíní FM vysielania prvé. Lasse Kokvik, generálny riaditeľ spoločnosti SBS Radio hovorí:
“Národný rádiový priemysel sa dohodol na rýchlom a koordinovanom pláne prechodu, pričom bral ohľad na to, aby plán nedával neprimerané konkurenčné výhody prostredníctvom vypínania FM vysielania.”

Pohľad  do Nórska

Dnešné rozhodnutie robí Nórsko prvou krajinou na svete, ktorá stanovila konečný dátum vypnutia FM frekvencií. V podobných procesoch sú však aj niektoré krajiny v Európe a juhovýchodnej Ázii a za nosnú kostru budúceho rozhlasového vysielania si zvolili technológiu DAB.

Ole Jørgen Torvmark, generálny riaditeľ spoločnosti Digital Radio Norway hovorí:
“Biela kniha z roku 2011 a unikátna spolupráca rádiového priemyslu je hlavným dôvodom, prečo je Nórsko pri prechode na digitálne rozhlasové vysielanie tak ďaleko vpredu. Mnoho krajín sa teraz snaží od Nórska učiť.”

Zaisťuje dlhú životnosť rádia

Vysielanie na digitálnych platformách zaisťuje rozhlasovým médiám pre nadchádzajúce roky dlhú životnosť. Rádiový priemysel je pre svoj rozvoj súvisiaci s potrebami poslucháčov lepšie vybavený a je teda schopnejší lepšie sa adaptovať na neustále sa meniace zákonitosti spotrebiteľského prostredia.
Nórsko začalo s prechodom na DAB v roku 1995. V posledných rokoch boli zriadené dve národné a niekoľko miestnych DAB sietí.

Pozadie

Nórsko prechádza z analógového na digitálne rozhlasové vysielanie pri všetkých celoštátnych kanáloch a niektorých miestnych kanáloch. Digitálny rozhlas rozširuje dosah rádia a násobí počet vnútroštátnych kanálov. Viac ako 90 percent obyvateľov môže už teraz počúvať 22 národných rozhlasových staníc. Národné DAB siete majú rovnako vysoký a čiastočne vyšší pokrytie obyvateľstva než národné FM siete. Pokrytie DAB pozdĺž ciest je všeobecne lepšie ako FM-pokrytie.

Štatistika pre digitálne rádio v Nórsku *

– 56% z rozhlasových poslucháčov používa digitálne rádio denne
– 44% poslucháčov používa denne iba FM rádio
– 20% osobných automobilov je vybavených rádiom DAB
– 55% zo všetkých nórskych domácností má aspoň jedno DAB rádio
– 7 900 000 rozhlasových prijímačov bude ovplyvnených vypnutím FM vysielania. Rádiá s FM príjmom môžu byť upgradované, alebo recyklované.
*  Digital radio survey, TNS Gallup 2015

Pokrytie DAB

NRK: najmenej 99,5% pokrytie na DAB
Komerčné rádia: 92,8% pokrytie na DAB
Community radio: 50% DAB pokrytia na DAB
Pokrytie DAB na cestách je vo všeobecnosti vyššie ako pri FM pokrytí. Všetky FM vysielače v tuneloch budú nahradené DAB.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments