AMERICKÝ NOSITEĽ NOBELOVEJ CENY VARUJE BRITÁNIU PRED PRIJATÍM TTIP

0
1726
Joseph Stiglitz, zdroj: wikipedia

Joseph Stiglitz, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, povedal, že Spojené kráľovstvo by radšej malo odísť z Európskej únie v prípade, ak Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) prejde.

“Myslím, že obmedzenia zavedené cez TTIP by boli značne nepriaznivé pre fungovanie vlády, čo ma núti uvažovať opäť o tom, či členstvo v EÚ bol dobrý nápad,” povedal Stiglitz.

TTIP dáva korporáciám možnosť žalovať zahraničné vlády, ak by tieto prijali predpisy, ktoré by mohli zasiahnuť zisky korporácií. Údaje OSN ukázali, že americké firmy zarobili miliardy dolárov žalobami cudzích vlád, takmer 130 krát posledných 15 rokov v rámci podobných dohôd o voľnom obchode. Podrobnosti o prípadoch sú často tajné, ale je notoricky známy precedens, keď tabakový gigant Philip Morris zažaloval Austráliu a Uruguaj pre uvádzanie zdravotného varovania na škatuľkách cigariet.

“Zakaždým, keď schválite nariadenie proti používaniu azbestu alebo čokoľvek iné, budete žalovaný … Nič v TTIP vás nezastaví v písaní regulácií. Môžete napísať reguláciu. Ale mali by ste vypísať aj šek pre Philip Morris, aby sa im vrátili zisky, ktoré by mali vtedy, ak by dostali možnosť zabíjať ľudí, tak ako toho boli schopní v minulosti, “povedal Stiglitz.

Plánovaná dohoda TTIP medzi EÚ a USA by vytvorila najväčšiu svetovú zónu voľného obchodu, odstránila by clá a ďalšie prekážky obchodu s tovarom a službami. Jej zástancovia hovoria, že by priniesla investície a nové pracovné miesta. Dohoda TTIP by mohla byť prijatá už do konca roku 2016.

Stiglitz opísal TTIP ako “masívne prepísanie pravidiel bez verejnej diskusie” a dodal, že “nebezpečenstvo pre našu spoločnosť je veľmi veľké”.

Stiglitz počas rozhovoru opísal EÚ ako “vizionársky nápad”, ale dodal, že politici sa nechali rozptyľovať vytvorením jednotnej meny, bez potrebnej politickej integrácie na to, aby to fungovalo. “Podľa môjho názoru by ste mali nechať euro ísť, aby Únia vydržala ako celok.

 

ZDROJindependent.co.uk
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na