NOVÁ RUSKÁ VESMÍRNA LOĎ SA POMALY STÁVA REALITOU

0
2511

Raketovo-vesmírna korporácia Energia testuje prototyp kozmickej lode budúcnosti. Tá by mala v budúcnosti lietať do vesmíru v tandeme s raketou “Angara-5A”. Tento dopravný systém by mal nahradiť súčasný systém nosnej rakety “Sojuz” s kozmickými loďami “Sojuz TMA” a “Progress M”.

Interiér kozmickej lode je navrhovaný tak, aby poskytoval čo najviac voľného priestoru a zároveň dobrú dostupnosť ovládacích prvkov lode. Ovládací panel s tromi obrazovkami bude vyklápací a pilot bude mať dosah na všetky tri obrazovky. Funkcie dvoch riadiacich rukovätí súčasných Sojuzov budú v novej kozmickej lodi zlúčené iba do jednej riadiacej rukoväte. Tá bude taktiež polohovateľná a vďaka svojmu umiestneniu bude k dispozícii ako pilotovi 1 tak aj pilotovi 2. Sklápacie budú aj sedačky, ktoré sú potrebné iba pri štarte a pristátí.

Kozmická loď bude vysoká 6 metrov a jej priemer bude 4,5 metra. Objem hermeticky uzavretého priestoru bude 18 m3. Pri letoch na obežnú dráhu Zeme ňou bude možné prepravovať 6 kozmonautov, pri letoch do vzdialenejšieho vesmíru 4 kozmonautov.

Vybavená bude novým systémom pristávania, pomocou ktorého sa má okrem iného zabezpečiť aj možnosť opakovaného použitia tej istej vesmírnej lode pri viacerých letoch do vesmíru. Pri letoch na nízku obežnú dráhu sa odhaduje možnosť použitia tej istej lode pre až pre desať letov. [sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prototyp vesmírnej lode bude predstavený špecialistom ako aj všetkým ľuďom zaujímajúcim sa o kozmonautiku na augustovej letecko-kozmickej výstave MAKS 2015 v Moskve.

Prvý bezpilotný štart nového systému je plánovaný na rok 2021 z kozmodrómu “Vostočnyj”. Prvý pilotovaný štart je naplánovaný z toho istého kozmodrómu na rok 2024.

Zdroj foto: oborona.gov.ru /embedované/
Zdroj foto: oborona.gov.ru /embedované/
Zdroj foto: oborona.gov.ru /embedované/

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na