NOVODOBÉ OTROCTVO

  0
  891

  Globálna ekonomika vytvorila obrovské bohatstvo na Západe, ale taktiež splodila nemilosrdný novodobý trh s otrokmi – v Afrike, Ázii a Južnej Amerike, ale aj priamo v hlavných mestách v Británii či USA. Dodnes sú na mnohých miestach planéty milióny mužov, žien a detí nútených pracovať bez nároku na plat, proti svojej vôli a pod hrozbou násilia.

  V roku 2000 bolo napríklad zistené, že zber a spracovanie kakaových bôbov na výrobu čokolády vykonávajú prevažne nezaplatí detskí otroci. Deti, ktoré sa stali príliš slabé, aby pracovali, boli predané za 30 dolárov alebo jednoducho zmizli. Veľké potravinárske firmy orientované na výrobu cukroviniek ako Nestlé, Hershey a Mars sa zaviazali, že do roku 2005 detské otroctvo z tohoto odvetvia vymizne. Dnes, v roku 2015 je však detských otrokov o 51% viac ako v roku 2001. Takmer 1,5 milióna deti sa dnes využíva na výboru čokolády, ktorú máme na pultoch v našich obchodoch.

  Dokument odhaľuje otroctvo v rôznych odvetviach naprieč svetom, vykresľuje osobné príbehy dnešných otrokov, ktoré vytvárajú celkový obraz otroctva v dnešnej globálnej ekonomike, ktorú si ľudia na Západe nevedia vynachváliť …

  ZDROJsimpleorganiclife.org
  Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

  DISKUSIA K ČLÁNKU

  UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

  avatar
    Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
  Upozorniť ma na