NOVODOBÉ OTROCTVO

  0
  1033

  Globálna ekonomika vytvorila obrovské bohatstvo na Západe, ale taktiež splodila nemilosrdný novodobý trh s otrokmi – v Afrike, Ázii a Južnej Amerike, ale aj priamo v hlavných mestách v Británii či USA. Dodnes sú na mnohých miestach planéty milióny mužov, žien a detí nútených pracovať bez nároku na plat, proti svojej vôli a pod hrozbou násilia.

  V roku 2000 bolo napríklad zistené, že zber a spracovanie kakaových bôbov na výrobu čokolády vykonávajú prevažne nezaplatí detskí otroci. Deti, ktoré sa stali príliš slabé, aby pracovali, boli predané za 30 dolárov alebo jednoducho zmizli. Veľké potravinárske firmy orientované na výrobu cukroviniek ako Nestlé, Hershey a Mars sa zaviazali, že do roku 2005 detské otroctvo z tohoto odvetvia vymizne. Dnes, v roku 2015 je však detských otrokov o 51% viac ako v roku 2001. Takmer 1,5 milióna deti sa dnes využíva na výboru čokolády, ktorú máme na pultoch v našich obchodoch.

  Dokument odhaľuje otroctvo v rôznych odvetviach naprieč svetom, vykresľuje osobné príbehy dnešných otrokov, ktoré vytvárajú celkový obraz otroctva v dnešnej globálnej ekonomike, ktorú si ľudia na Západe nevedia vynachváliť …

  ZDROJsimpleorganiclife.org
  MATEJKO
  Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
  Upozorniť ma na
  guest
  0 Comments
  Inline Feedbacks
  View all comments