NOVOU MANAŽÉRKOU VEREJNEJ POLITIKY FACEBOOKU PRE UKRAJINU JE NEMILOSRDNÁ NACIONALISTKA A PROTIRUSKÁ ŠOVINISTKA PRACUJÚCA PRE VLÁDU A ZÁPADNÉ THINK TANKY

0
252
Kateryna Kruk post na Twitteri, zdroj: Twitter

Facebook si na pozíciu nového manažéra verejnej politiky pre Ukrajinu vybral jedného z najviac zaujatých kandidátov, nemilosrdnú nacionalistku a protiruskú šovinistku, ktorá intenzívne spolupracovala s ukrajinskou vládou i Európskou úniou a počas štátneho prevratu v roku 2014 dobrovoľne zapojila do extrémne pravicovej strany Svoboda, informuje investigatívny portál The Greyzone, ktorý odkryl pôsobenie Kateryny Kruk v prozápadných Think Tankoch a archivoval jej extrémistické vyjadrenia na sociálnych sieťach pred ich odstránením.

Kateryna Kruk, ktorá je od konca mája prvou manažérkou verejnej politiky na Facebooku, bola aktívnym účastníkom ukrajinského štátneho prevratu v roku 2014, pri ktorom krajne pravicoví ultranacionalisti pomáhali násilne vyhnať demokraticky zvolenú vládu a prezidenta Janukovyča a neskôr sa zapojili do bojov proti ruským separatistom na východe krajiny. Samotná Kruk redukuje všetky proruské sily na Ukrajine a svojich spoluobčanov na „teroristov“, odsudzuje mierové dohody na Donbase a stavia sa proti akýmkoľvek rokovaniam s Moskvou.

Počas Majdanu bola Kruk dobrovoľníkom fašistickej strany Svoboda a bránila extrémne pravicovú skupinu pred kritikou. Vyšetrovanie Grayzone tiež zistilo, že Kateryna Kruk verejne „ďakovala a žehnala“ dobrovoľníkom, ktorí sa pripojili k ukrajinskej neonacistickej milícii známej ako Azovský prápor a vytrvalo bráni fašistický pozdrav Sláva Ukrajine!

Fandila tiež fašistickému násiliu voči ukrajinským komunistickým politikom a opakovane žiadala zákaz komunistickej strany Ukrajiny. V máji 2014 sa radovala z krvavého masakru v Odesse, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí slovami: „Odessa sa očistila od teroristov, som hrdá na to, že mesto bojuje o svoju identitu. Sláva padlým hrdinom.“

Nový manažér verejnej politiky Facebooku pre Ukrajinu tiež verejne fandil Turecku, keď zostrelilo ruské lietadlo, vyzýval na stanné právo a tvrdí, že Rusi nie sú schopní dodržať sľuby. Dokonca išla tak ďaleko, že Kremeľ nazvala „teroristickou organizáciou“ a ruského prezidenta Vladimíra Putina zrovnávala s nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom.

Kruk predtým pracovala pre ukrajinskú vládu, kde bola „zodpovedná za sociálne médiá a medzinárodnú komunikáciu ukrajinského parlamentu“ a kde pôsobila ako „členka tímu strategických komunikácií pracujúcich na rozvoji ukrajinskej doktríny o informačnej bezpečnosti.“

Taktiež pracovala ako „výskumník“ pre rôzne Think Tanky (European Values, StopFake, Atlantic Council) financované krajinami NATO, zdôrazňujúc potrebu „informačného boja“ na úrovni NATO a EÚ proti Rusku a „ruskej propagande“.

Skutočnosť, že niekto s takouto pracovnou minulosťou a extrémnymi politickými názormi ako Kruk bude dohliadať na obsah Facebooku, je znepokojujúca a vyvoláva obavy ohľadom cenzúry zdrojov, s ktorými nesúhlasí, pripomína Grayzone. Pracovná história Kruk je jasným dôkazom o zaujatosti a konflikte záujmov.

Takáto voľba známej megakorporácie naznačuje, že stratégiou a odpoveďou Facebooku na to, čo západné vlády nazývajú „ruské dezinformácie“ je vlastná pro-západna propaganda a cenzúra názorových oponentov. Ak veľká technologická spoločnosť ako Facebook najala niekoho tak zaujatého, tvrdého pravicového nacionalistu s rozsiahlymi skúsenosťami z práce v ukrajinskej vláde a pre prozápadné Think Tanky, nemožno v sociálnom priestore viac hovoriť o politike vyváženosti a nestrannosti.

ZDROJthegrayzone.com
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre