NOVÝ MANUÁL PENTAGONU UVÁDZA, ŽE NOVINÁRI MÔŽU BYŤ NEPRIATEĽSKÍ BOJOVNÍCI

0
181

Ako informuje americký The Washington Times, nová hrubá kniha inštrukcií z dielne Pentagonu pre vedenie vojny legálnym spôsobom uvádza, že teroristi môžu byť aj novinári.

Popis sa objavil v 1176 stranovej na poznámky bohatej príručke “Department of Defense Law of War Manual (Manuál vojnového práva ministerstva obrany”, ktorý veliteľom určuje správne a nesprávne spôsoby, ako zabiť nepriateľa. Príručka uvádza, že strieľať, odpáliť, bombardovať, bodnúť alebo rezať nepriateľa je v poriadku. Povolené sú tiež prekvapivé útoky a zabíjanie ustupujúcich vojakov. Americký bojovník však nesmie používať jed alebo dusivé plyny.

Je to za posledné desaťročia prvý komplexný právny sprievodca Pentagonu pre štyri zložky armády. V priebehu minulých rokov Pentagon vydával svoje vlastné brožúry vojnového práva zvlášť pre letecké, námorné a pozemné vedenie vojny.

Príručka stavia bokom označenie “nelegálny nepriateľsky bojovník” z éry Georga W. Busha, používané pre al-Kájdu a podobne. Nahrádza ho nový výraz “neprivilegovaný bojujúci.”

Pútavá pasáž pojednáva o definícii novinárov a ako sa od nich očakáva, že zostanú mimo boja.

Príručka ich definuje takto: “Vo všeobecnosti platí, že novinári sú civilisti. Avšak, novinári môžu byť členmi ozbrojených síl, osobami oprávnenými sprevádzať ozbrojené sily, alebo neprivilegovaných bojujúcich.”

Pokračovanie článku (v angličtine) >TU<

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments