OBYVATELIA GRÉCKA VYBERAJÚ Z BÁNK DENNE TAKMER POL MILIARDY EUR

0
83
Ilustračné foto (Foto: Duncan Hull (CC BY 2.0))

[sociallocker]Predstavitelia gréckej vlády sa dnes budú opäť pokúšať vyjednať predĺženie úverového programu. Pondelňajšie rokovania sa skončili bez dohody. A zatiaľ čo sa premiér Alexis Tsipras a minister financií Yanis Varoufakis snažia s veriteľmi vyjednať prehodnotenie podmienok, samotní Gréci sa začínajú obávať o svoje vklady v bankách.

Tieto obavy sa prejaujú masovým odlivom kapitálu. Ako uvádzajú niektoré odhady, z gréckych bánk v súčasnosti odchádza 400-500 miliónov eur denne, čo sú približne 2 miliardy eur každý týždeň. Od začiatku tohto roka malo z gréckych bánk odísť už 14 miliárd eur.

Podla odhadov, ktoré zverejnila Medzinárodná ratingová agentúra Fitch, narastajúci výber peňazí spôsobil, že grécke bankové vklady sú teraz minimálne 8% pod úrovňou, na ktorej sa nachádzali na konci novembra.

Americká investičná banka JP Morgan odhaduje, že grécke banky by súčasnú situáciu mohli vydržali maximálne 14 týždňov, informovala televízna stanica BBC.

A ako pripomína The Wall streeet journal správaniu sa Grékov napomáha aj existujúca možnosť kapitálovej kontroly, ktorou sa môže blokovať presun úspor na bezpečnejšie miesta. Európski úradníci totiž použili tieto páky pri finančnej kríze na Cypre v roku 2013, pričom niektoré z týchto “mimoriadnych” opatrení sú na Cypre v platnosti dodnes.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments