OCHRANÁRI A LESNÍCI NAPOČÍTALI V TATRÁCH 1107 KAMZÍKOV

0
207
Kamzík Tatranský (Foto: minzp.sk)

V druhej polovici júna sa na  území celého Tatranského národného parku uskutočnilo spočítavanie kamzičej zveri. Spočítavanie kamzičej zveri urobila rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Štátna ochrana prírody SR, Správa Tatranského národného parku spoločne so Štátnymi lesmi Tatranského národného parku, Mestskými lesmi Spišská Belá, poľským Tatranským národným parkom a členmi dobrovoľnej stráže prírody. Ochranári a lesníci celkovo napočítali Celkovo 1107 kamzíkov.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Ako uviedol vo svojom vyhlásení tlačový odbor ministerstva životného prostredia SR “v porovnaní s minuloročným jarným sčítaním je stav kamzičej populácie o 125 jedincov nižší. Podľa ochranárov to spôsobilo pravdepodobne nepriaznivé počasie. V deň sčítania bola na končiaroch Tatier námraza a silný nárazový vietor. Potešiteľný je však počet tohtoročných mláďat, ktorých zistili 140. Celkovo na slovenskej strane napočítali 823 kamzíkov, z toho 95 mláďat. Na poľskej strane to bolo 284 kamzíkov, z toho 45 mláďat. Jarné sčítanie je zamerané predovšetkým na zistenie počtu novonarodených mláďat.”

Stav sčítania podľa vyjadrenia ministerstva potvrdil stabilitu populácie tohto vzácneho chráneného druhu, pričom výrazný nárast populácie kamzíka tatranského bol zaznamenávaný v ostatných troch rokoch. Kritickým obdobím boli hlavne povojnové roky a roky 1998 až 2000, keď stavy kamzíka v Tatrách poklesli pod 200 kusov.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments