OD PONDELKA SA ZAČNÚ CHUDOBNÝM OBČANOM V CHORVÁTSKU ODPÚŠŤAŤ DLHY

0
86

Tisícky najchudobnejších občanov Chorvátska budú od pondelka využívať ponuku, ktorú množstvo ekonómov považuje za bezprecedentnú a výnimočnú. Budú sa im totiž rušiť ich doterajšie dlhy.

Chorvátska vláda chce prostredníctvom programu “nový začiatok” pomôcť časti z 317 000 Chorvátov, ktorých účty sú kvôli dlhom zablokované.

Vzhľadom na celkovú populáciu Chorvátska, ktorá sa pohybuje na úrovni 4,4 milióna obyvateľov, predstavuje počet zadĺžených Chorvátov veľmi významnú skupinu poulácie, ktorá je pre krajinu veľkou ekonomickou záťažou. Chorvátska ekonomika bola naviac už 6 rokov v recesii.

Ako už v priebehu minulého mesiaca uviedla vicepremiérka Milanka Opačičová, vláda očakáva, že toto opatrenie „sa bude týkať asi 60-tisíc ľudí“ a takýmto spôsobom dostanú šancu na nový začiatok, bez zadĺženia.

Chorváti, ktorí si chcú uplatniť odpustenie dlhu, musia spĺňať určité podmienky.  Ich dlh musí byť nižší ako 35.000 kún (niečo cez 4500 eur) a ich mesačný príjem by nemal byť vyšší ako 1250 kún (cca 162 eur). Tí, ktorí budú žiadať o odpustenie dlhov nesmú vlastniť žiadny majetok a taktiež nesmú mať ani žiadne úspory.

Celý program pomoci by mal stáť okolo 210 miliónov kún (cca 27 miliónov eur), avšak chorvátska vláda očakáva, že výhody takejto pomoci hospodárstvu z dlhodobého hľadiska prevýšia krátkodobé investície.

Vláda pritom dlhy za občanov uhrádzať nebude.  Premiér Zoran Milanović presvedčil viacero miest, verejných aj súkromných spoločnosti, hlavných poskytovateľov telekomunikačných služieb v krajine, rovnako ako aj deväť bánk, aby dlhy niektorých občanov odpísali.

Z celkového dlhu všetkých Chorvátov, ktorý sa pohybuje niekde na úrovni 3,6 miliardy eur by takto odpísané dlhy mali tvoriť menej ako 1%.

Avšak tento krok je významný z pohľadu opätovného nadobudnutia prístupu ku svojim účtom, keďže znížením dlhu o 1% by mohlo byť od svojich povinností oslobodených až takmer 20% dlžníkov s už zablokovanými účtami.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments